2014/09/25

W czym tkwi sekret popularności lokat bankowych?

Wiele osób zdecydowało się już na oszczędzanie na tak zwanej lokacie i pomimo coraz liczniejszych ofert kont oszczędnościowych, nadal wielu klientów decyduje się właśnie na tą formę lokowania swojego kapitału.

Dzieje się tak ze względu na liczne zalety tegoż rozwiązania. Lokaty są sposobem na bezpieczne zdeponowanie gotówki. Nasze oszczędności nie są narażone na rabunek ze strony złodziei, czy zniszczenie w skutek pożaru, czym grozi przechowywanie pieniędzy w domu. Są to rzadkie przypadki losowe, ale jednak mogą się zdarzyć, czego nie życzylibyśmy sobie. Grunt, to aby nasze pieniądze były bezpieczne i właśnie to, zapewniają nam lokaty.

Oszczędzanie oszczędzaniem, ale w czym tkwi sekret popularności lokat? Najlepsze lokaty pozwalają nam na przyzwoity zarobek. Wszystko za sprawą oprocentowania. Oprocentowanie lokat oznacza, że pieniądze, jakie na lokacie deponujemy, pomnażają się o procent, który jest wskazany w umowie lokaty. Sprawa nie jest jednak tak oczywista. Faktycznie na lokacie zarabiamy, ale nasz zysk jest pewny tylko wówczas, gdy zdecydujemy się na lokatę o tak zwanym oprocentowaniu stałym. Oznacza to, że nie zarobimy ani mniej ani więcej niż kwota, którą otrzymamy w wyniku oprocentowania naszego kapitału.

Inaczej jest w przypadku, kiedy mamy do czynienia ze zmiennym oprocentowaniem. Jest ono szansą na zarobek, ale zysk nie jest już tak pewny, jak w przypadku stałego oprocentowania. Może się okazać, że będzie on mniejszy albo przewyższający zysk, jaki otrzymalibyśmy, wybierając oprocentowanie stałe. Wybór należy do klienta.

Pamiętać należy również, że zysk z oprocentowania lokat idzie w parze z terminowością lokaty. Lokata opiewa na pewien wyznaczony okres czasu. Warto dobrze zweryfikować oferty, aby zdecydować, czy lokata na krótszy, czy też na dłuższy termin będzie korzystniejsza. Należy zapytać o wysokość oprocentowania każdego z rozwiązań.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.