2017/03/27

Ranking lokat bankowych i najlepszych kont oszczędnościowych - marzec 2017 r.

Obecnie, lokaty i konta oszczędnościowe nie pozwalają osiągać takich zysków jak jeszcze kilka lat temu. W dalszym ciągu jednak pozostają zdecydowanie najpopularniejszą formą inwestowania oszczędności w naszym kraju. Część osób decyduje się wycofać środki z banków i zainwestować w fundusze inwestycyjne lub nabyć obligacje Skarbu Państwa. Jednak, jak pokazują dane opublikowane przez Narodowy Bank Polski, większość Polaków postanowiła lokować swoje oszczędności na krótkoterminowych lokatach oraz na rachunkach oszczędnościowych. Ostatnie dane z 2016 r. pokazują, że gospodarstwa domowe posiadały około 1,2 bln złotych oszczędności, z czego ponad 60% jest zdeponowanych właśnie na depozytach w polskich bankach.

Brak konieczności zamrażania oszczędności

Zarówno lokaty o krótkich terminach zapadalności, jak i konta oszczędnościowe posiadają tę zaletę, która jest bardzo istotna przy dzisiejszej sytuacji na rynku. Chodzi oczywiście o brak konieczności zamrażania swoich środków na długi okres. Banki w przypadku tych produktów umożliwiają zazwyczaj wypłatę pieniędzy bez utraty naliczonych odsetek. To daje nam możliwość przenoszenia środków na nowe, bardziej zyskowne produkty oferowane przez polskie banki.

Postanowiliśmy dokładnie przyjrzeć się ofertom produktów oszczędnościowych dostępnych aktualnie na polskim rynku. Poniżej prezentujemy aktualny ranking lokat bankowych oraz najlepsze oferty rachunków oszczędnościowych. Główną cechą ofert, która decydowała o kolejności w naszym zestawieniu była oczywiście wysokość oprocentowania. Oprocentowanie w największym stopniu wpływa na kwotę odsetkową.


Najlepsze lokaty bankowe - marzec 2017

 

  Lokata Happy
4,00% 2 mies. 1 000 zł - 10 000 zł Szczegóły
  Lokata Witaj
4,00% 3 mies. 1 000 zł - 10 000 zł Szczegóły
  Lokata Bezkarna
3,00% 3 mies. 1 000 zł - 20 000 zł Szczegóły
  Lokata Welcome
3,00% 40 dni 100 000 zł - 600 000 zł Szczegóły
  Plan depozytowy na 160 dni
2,50% 5 mies. 3 000 zł - 130 000 zł Szczegóły
  Lokata Fortune
2,40% 6 mies. 100 000 zł - 1 000 000 zł Szczegóły
  e-Lokata na nowe środki
2,10% 4 miesiące 1 000 zł - 200 000 zł Szczegóły
  Lokata progresywna
1,95% 12 miesięcy 1 000 zł - bez limtu Szczegóły
Lokata direct+ Online
1,90% 12 mies. 5 000 zł - 1 mln zł Szczegóły
  e-Lokata tradycyjna
1,95%/1,85% 3 lub 6 miesięcy 1 000 zł - bez limitu Szczegóły

Najlepszą ofertą lokaty na rynku pozostaje Lokata Happy w Idea Bank. Oprocentowanie tego depozytu wynosi 4,00% w skali roku. Lokata jest dostępna przez Internet. Oferta jest skierowana do nowych klientów. Minimalny depozyt może wynieść 500 zł, a maksymalny 10 tys. zł. Od niedawna wprowadzono modyfikację w oprocentowaniu - w zależności od okresu trwania lokaty – dla 1 i 3 miesięcznego depozytu oprocentowanie wynosi 3,50% w skali roku. Natomiast jeżeli zdeponujemy środki na okres 2 miesiące otrzymamy oprocentowanie na poziomie 4,00%. Lokata nie wymaga zakładania konta osobistego w Idea Banku

Bank Smart w ostatnim czasie przeprowadził rebranding. Markę Smart Banku zastąpił Nest Bank. Jest to bank mający na celu przyciągnięcie klientów chcących oszczędzać długoterminowo. Nest Bank dla nowych klientów oferuje Lokatę Witaj z oprocentowaniem wynoszącym 4% w skali roku. Termin zapadalności to 3 miesiące. Minimalny depozyt może wynieść 1 tys. zł, a maksymalny - 10 tys. zł. Jedna osoba może założyć jedną lokatę. Do założenia lokaty wymagane jest założenie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w Nest. 

Bardzo dobrą propozycją jest Lokata Bezkarna BGŻ Optima z oprocentowaniem na poziomie 3,00%. Jej główną zaletą jest to, że umożliwia wypłacenie oszczędności w dowolnym momencie wraz z naliczonymi odsetkami - czyli działa podobnie jak konto oszczędnościowe. Pozwala także na zdeponowanie środków o wartości do 20 tys. zł. Minimalnie należy wpłacić 1 tys. zł. Wraz z lokatą otwierane jest także konto osobiste.

Lokata WELCOME od Lion’s Banku posiada oprocentowanie stałe wynoszące 2,75% w skali roku na 40 dni dla kwot od 100 000 zł do 350 000. Oprocentowanie rośnie do 3,00% w skali roku przy kwocie powyżej 350 tys. zł. Maksymalnie na lokatę wpłacimy 600 tys. zł. Z lokaty mogą skorzystać tylko nowi klienci banku.

Toyota Bank oferuje promocyjną lokatę - Plan depozytowy na 160 dni. Lokata posiada oprocentowanie wynoszące 2,50% w skali roku. Minimalnie na lokatę można wpłacić 3 tys. zł. Maksymalnie na jednym depozycie ulokujemy 13 tys. zł, jednak warto zaznaczyć, że jedna osoba może otworzyć aż 10 lokat. W sumie można zdeponować do 130 tys. zł na tym depozycie. Wcześniej należy otworzyć także konto osobiste w Toyota Banku. Lokaty otwierane są tylko przez system bankowości elektronicznej. Klienci, którzy wezmą udział w promocji, mogą zgarnąć do 140 zł premii.

Oprocentowanie Lokaty Fortune może wynieść maks. 2,40% w skali roku, jeśli depozyt zostanie założony na 6 lub 12 miesięcy. Oprocentowanie obowiązuje pod warunkiem zapewnienia przez klienta na Rachunku Oszczędnościowo-Rozliczeniowym w Lion’s Banku środków w wysokości 10% kwoty wymaganego depozytu. Minimalna kwota lokaty to 100 tys. zł. Maksymalnie na lokatę wpłacimy 1 mln zł.

Atrakcyjną lokatę oferuje ostatnio Getin Bank. Oprocentowanie e-Lokaty wynosi 2,1% w skali roku. Termin zapadalności to 4 miesiące. Na lokatę można wpłacić tylko nowe środki, które są określane jako "nadwyżka ponad stan salda na wszystkich kontach i depozytach w Getin Banku z dnia 30.09.2016 r." Na lokatę można wpłacić od 500 do 200 000 tys. zł. Lokata nie wymaga otwierania rachunku osobistego.

Getin Bank z kolei oferuje lokatę na 12 miesięcy. Lokata posiada oprocentowanie progresywne, które po uśrednieniu wynosi 1,95% w skali roku. Minimalnie na lokatę wpłacimy 500 zł. Lokata jest odnawialna automatycznie po zakończeniu umowy, a kapitalizacja odsetek odbywa się na koniec okresu umownego.

Najlepszą lokatą długoterminową pozostaje w dalszym ciągu oferta Santander Consumer Bank. Oprocentowanie lokaty wynosi 1,90% na rocznym depozycie. Wszystkich formalności można dopełnić przez Internet. Minimalny depozyt wynosi 5 tys. zł.

Getin oferuje również e-Lokatę tradycyjną na "stare środki". Depozyt jest zakładany na 6 miesięcy. Oprocentowanie dla tego terminu zapadalności wynosi 1,95%. Można także otworzyć lokatę na 3 miesiące z oprocentowaniem wynoszącym 1,85% w skali roku

Najlepsze konta oszczędnościowe - marzec 2017
eKonto - mBank
 • Możliwość otrzymania zwrotu środków za transakcje bezgotówkowe do 50 zł w ciągu miesiąca (do 300 zł w ciągu trwania całej promocji)
 • Oprocentowanie 3% do salda 3 tys. zł
 • Kapitalizacja odsetek co miesiąc
 • Oferta skierowana do nowych klientów
Więcej szczegółów na temat oferty mBanku


Konto Profit - Millennium Bank
 • Atrakcyjne oprocentowanie 2,5% w skali roku dla posiadaczy Konta 360°
 • Gwarancja niezmienności oprocentowania przez 3 miesiące
 • Oprocentowanie obowiązuje do salda 100 tys. zł
Więcej szczegółów na temat oferty Banku Millennium


Konto Oszczędnościowe - Getin Bank
 • Dobre oprocentowanie 2,5% w skali roku dla posiadaczy rachunku osobistego
 • Gwarancja wysokości oprocentowania przez 4 miesiące
 • Oprocentowanie obowiązuje do salda 100 tys. zł
Więcej szczegółów na temat oferty Getin Banku


Lion’s Excellence - Lion's Bank
 • Oprocentowanie 2,4% w skali roku
 • Bezpłatne założenie i prowadzenie rachunku
 • Swobodny dostęp do oszczędności - wpłaty i wypłaty bez utraty odsetek
Więcej szczegółów na temat oferty Lion's Bank

Konto Oszczędnościowe Zośka - Idea Bank
 • Oprocentowanie 2,25% w skali roku
 • Inteligentny system transakcyjny podpowiadający, jak oszczędzać
 • Karta debetowa MasterCard w pakiecie
Więcej szczegółów na temat oferty Idea Bank

Otwarte Konto oszczędnościowe - ING Bank Śląśki
 • Oprocentowanie nominalne w skali roku - 2,00%
 • Oprocentowanie gwarantowane przez 4 miesiące 
 • 2% w skali roki obowiązuje do kwoty 100 tys. zł
Więcej szczegółów na temat oferty ING

Konto oszczędnościowe - Alior Bank
 • Oprocentowanie nominalne w skali roku - 2,00%
 • Nieograniczone wpłaty i wypłaty bez utraty odsetek 
 • Darmowe prowadzenie rachunku
Więcej szczegółów na temat oferty Alior Bank


W mBanku ciągle można skorzystać z promocji założyć rachunek eKonto. Jest to rachunek osobisty z oprocentowaniem środków do salda 3 tys. zł. Oprocentowanie wynosi 3% w skali roku. Dodatkowo za transakcje bezgotówkowe można otrzymać zwrot środków. W ciągu miesiąca może to być maksymalnie 50 zł, a w ciągu całej promocji nawet 300 zł. Kapitalizacja odsetek odbywa się co miesiąc. Oferta jest przeznaczona dla nowych klientów. Warunki promocyjne trwają do końca września 2017r. Szczegółowe warunki oferty promocyjnej można znaleźć tutaj.

Bardzo dobrą ofertą jest konto oszczędnościowe oferowane przez Millennium Bank. Z promocyjnych warunków można skorzystać wpłacając nowe środki na ROR. Jeśli posiadamy Konta osobiste 360°, to możemy liczyć na 2,5% w skali roku (bez Konta 360° oprocentowanie wynosi 2,3%). Oprocentowanie obowiązuje do salda 100 tys. zł - powyżej tej kwoty spada do 1,9%. Niezmienność oprocentowania jest gwarantowana przez 3 miesiące.

Równie dobre oprocentowanie otrzymają obecnie klienci Getin Banku. Na rachunku oszczędnościowym w tym banku obowiązuje oprocentowanie wynoszące 2,5% w skali roku. Aby mieć zagwarantowaną wysokość oprocentowania, należy otworzyć również konto osobiste. Oprocentowanie jest zapewnione przez 4 miesiące od założenia rachunku, do maks. depozytu 100 tys. zł.

Dla zamożnych klientów, posiadających więcej środków, niezłą propozycją będzie Konto Excellence. Oprocentowanie maks. na rachunku wynosi 2,4 proc. w skali roku. Taka stawka obowiązuje przy spełnieniu warunku wydania w transakcjach bezgotówkowych kartą kwoty min. 3 tys. zł lub zapewnieniu wpływów na konto na min. 12 tys. zł. Otwarcie i prowadzenie rachunku jest bezpłatne. Podobnie jak za realizację zleceń stałych przez internet. Kapitalizacja odsetek odbywa się co miesiąc.

Na rynku dostępne jest Konto Zośka Pro od Idea Banku. Oprocentowanie wynosi 2,25% w skali roku i jest naliczane do kwoty 110% ostatniego średniomiesięcznego salda z poprzedniego miesiąca z Konta Idealnego, które jest równocześnie otwierane. Wpłacając na Konto Idealne 10 tys. zł, to na konto oszczędnościowe będziemy musieli wpłacić 1 000 zł - dla takiej kwoty będzie obowiązywać 2,25% w skali roku. Maksymalnie na Konto Idealne można wpłacić 100 tys. zł. Oznacza to, że środki do maksymalnej wartości 10 tys. zł będą oprocentowane na 2,25% w skali roku na koncie oszczędnościowym. Standardowe oprocentowanie wynosi 1,50% w skali roku.

Dobre oprocentowanie posiada rachunek oszczędnościowy oferowany przez ING Bank Śląski. Oprocentowanie wynosi 2% w skali roku i jest gwarantowane przez 4 miesiące od założenia konta. Otwarcie i prowadzenie rachunku jest bezpłatne. Pierwsza wypłata oszczędności lub przelew środków na rachunek w innym banku jest bezpłatny. Na konto można wpłacić maksymalnie 100 tys. zł.

Dobre konto oszczędnościowe oferuje także Alior Bank. Na rachunku oszczędnościowym w tym banku, możemy liczyć na oprocentowanie wynoszące 2,00% w skali roku. Oferta jest skierowana do nowych klientów. Wpłaty i wypłaty na rachunek są bezpłatne. Prowadzenie konta również jest darmowe. Raz w ciągu miesiąca możemy przelać oszczędności na inny rachunek – bez utraty odsetek.

Główne zalety i wady oszczędzania na lokatach internetowych  

 

Lokaty bankowe, w tym lokaty internetowe są popularne wśród Polaków głównie z powodu prostoty tego rozwiązania. Założenie depozytu w banku nie wymaga od nas eksperckiej wiedzy na temat rynków finansowych. Inną zaletą oszczędzania na lokatach jest brak ryzyka. Odsetki z lokaty są z góry określone. Wypłata następuje po zakończeniu terminu zapadalności. Nawet w przypadku problemów banku, gwarantem naszych oszczędności jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Decydujemy się na lokaty dlatego, że pozwalają nam zarobić na oprocentowaniu. Zyski z lokat to kolejny plus oszczędzania na lokatach. W sytuacji, gdy inflacja znajduje się na ekstremalnie niskich poziomach, nawet 3% na lokacie internetowej jest atrakcyjne. Dodatkową zaletą, jaką posiadają lokaty internetowe jest szybkość założenia depozytu. Internet pozwala szybko znaleźć i wpłacić oszczędności na lokatę internetową.

Zalety oszczędzania na internetowych lokatach bankowych:
 • pewny, z góry określony zysk z inwestycji,
 • niezmienność warunków umowy (w przypadku lokat o stałym oprocentowaniu),
 • gwarancja i bezpieczeństwo (gwarancja BFG),
 • niewielki kapitał niezbędny do założenia lokaty,
 • ogromna różnorodność ofert na rynku,
 • brak specjalistycznej wiedzy niezbędnej do rozpoczęcia inwestycji,
 • możliwość założenia i zarządzania lokatą online.

Jedną z największych wad, jakie podaje się przy analizowaniu lokat jest konieczność zamrożenia oszczędności. Większość ofert wymaga czasowego zamrożenia środków pieniężnych - aż do końca terminu zapadalności. Duża grupa osób jest także nieusatysfakcjonowana zyskami z lokat. Jednak taka jest cena za bezpieczeństwo środków. W przypadku niektórych ofert promocyjnych banki zmuszają do skorzystania z innych produktów bankowych np. otworzenia konta osobistego. W wielu przypadkach prowadzi do ponoszenia dodatkowych kosztów przez klientów

Wady depozytów terminowych:
 • konieczność zamrożenia środków na okres lokaty,
 • niesatysfakcjonujące zyski dla niektórych klientów,
 • w niektórych przypadkach konieczność skorzystania z innych produktów bankowych (ponoszenie dodatkowych kosztów).


Średnie oprocentowanie lokat bankowych: styczeń 2014 - marzec 2017

 

Na wartość średniego oprocentowania depozytów terminowych w Polsce największy wpływ ma wysokość stóp procentowych ustalana przez Radę Polityki Pieniężnej. Te znajdują się obecnie na rekordowo niskich poziomach. Od rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych NBP mamy do czynienia z regularnym spadkiem średniego oprocentowania lokat bankowych. Stopy procentowe obniżają koszt pieniądza w gospodarce oraz wpływają na rynek międzybankowy i stawki WIBOR i WIBID. Niższy WIBOR ma przełożenie na niższe oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych.


Stopa referencyjna / WIBOR 3m / Inflacja w Polsce


Obecnie, średnie oprocentowanie najlepszych lokat bankowych dostępnych na polskim rynku nie zachwyca (1,4-1,5 proc. w skali roku). Jeszcze do niedawna, dzięki deflacji można było realnie zarabiać na lokata. W tej chwili, gdy inflacja mocno odbiła (w styczniu 2017 r. wg GUS-u inflacja wyniosła 1,8 proc. rdr) w Polsce mamy do czynienia pierwszy raz od dawna z ujemnymi stopami procentowymi w ujęciu realnym. To niekorzystne zjawisko dla oszczędzających. Warto w najbliższym czasie uważnie śledzić odczyty stopy inflacji. Ciągle realnie zarabiamy zakładając najlepiej oprocentowane depozyty. Jednak może się to szybko zmienić. Wtedy wypada czekać na podwyżki stóp procentowych przez RPP, co powinno spowodować wzrost oprocentowania depozytów bankowych.

 

Pełny ranking lokat bankowych o różnych terminach zapadalności - stan na 2 marca 2017 r.

 

Przyjrzyjmy się zatem najwyżej oprocentowanym ofertom lokat bankowych. Poniżej prezentujemy 4 porównania: lokat krótkoterminowych (do 3 miesięcy), lokat z okresem umowy od 4 do 6 miesięcy, lokat średnioterminowych o terminie zapadalności od 6 do 11 miesięcy oraz zestawienie lokat długoterminowych z okresem umowy od 12 miesięcy. W każdym z nich przedstawiamy 10 najkorzystniejszych propozycji polskich banków wybranych ze względu na wartość oprocentowania.

Przygotowując niniejsze zestawienie przebadaliśmy wszystkie aktualne oferty lokat z 21 banków działających w naszym kraju. Braliśmy pod uwagę jedynie lokaty ze stałym oprocentowaniem nominalnym.

Ranking lokat krótkoterminowych do 3 miesięcy

 

Bank Nazwa lokaty Okres umowy Wysokość oprocentowania
Idea Bank Lokata Happy 2 miesiące 4,00%
Nest Bank Lokata Witaj 3 miesiące 4,00%
BGŻ Optima Lokata Bezkarna 3 miesiące 3,00%
Idea Bank Lokata Happy Plus 3 miesiące 3,00%
Millennium Bank Lokata mobilna 3 miesiące 3,00%
Lion's Bank Lokata mobilna 3 miesiące 2,75%
BGŻ Optima Lokata bezkompromisowa 3 miesiące 2,50%
Lion's Bank Lokata Fortune 3 miesiące 2,35%
Idea Bank Lokata Cloud 3 miesiące 2,35%
neoBank energoLokata 3M Plus 3 miesiące 2,30%
Raiffeisen Polbank Lokata Mobilna 3 miesiące 2,00%
Idea Bank Lokata mobilna 3 miesiące 1,95%
Toyota Bank Depozyt Plus 3 miesiąc 1,90%
Getin Bank e-lokata Tradycyjna 3 miesiące 1,85%
Plus Bank Lokata internetowa 3 miesiące 1,80%

 

 

Ranking lokat bankowych od 4 do 6 miesięcy

 

Bank Nazwa lokaty Okres umowy Wysokość oprocentowania
Toyota Bank Plan depozytowy na 160 dni 4 miesiące 2,50%
Bank Zachodni WBK Lokata mobilna 4 miesiące 2,50%
Idea Bank Lokata Cloud 6 miesięcy 2,35%
Getin Bank e-Lokata na nowe środki 4 miesiące 2,10%
Noble Bank Lokata na nowe środki 4 miesiące 2,10%
Idea Bank Lokata czwórka z plusem 4 miesiące 2,04%
Idea Bank Lokata nr 1 6 miesięcy 2,00%
Idea Bank Lokata Fair Play 6 miesięcy 2,00%
Toyota Bank Depozyt Plus 6 miesięcy 2,00%
Plus Bank Lokata Internetowa 6 miesięcy 1,85%
Nest Bank Lokata na nowe środki 6 miesięcy 1,80%
BGŻ Optima Lokata elastyczna 4 miesiące 1,70%
mBank Lokata na nowe środki 6 miesięcy 1,70%

 

 

Ranking lokat terminowych od 7 do 11 miesięcy

 

Bank Nazwa lokaty Okres umowy Wysokość oprocentowania
BOŚ Bank EKOlokata Wysoko Procentująca 9 miesięcy 2,05%
Idea Bank Lokata nr 1 10 miesięcy 2,00%
Idea Bank Lokata Stabilna 9 miesięcy 1,95%
Toyota Bank Lokata Standardowa 9 miesięcy 1,95%
Plus Bank Lokata Standardowa 10 miesięcy 1,90%
mBank Lokata na nowe środki 9 miesięcy 1,70%
Nest Bank Nest Lokata 9 miesięcy 1,65%
Volkswagen Bank Polska Lokata Plus 9 miesięcy 1,60%
Eurobank Lokata terminowa 9 miesięcy 1,60%
Santander Bank Lokata Direct+ Internet 7 miesięcy 1,35%
Reiffaisen Polbank Lokata terminowa 9 miesięcy 1,30%
 

 

Ranking lokat długoterminowych od 12 miesięcy


Bank Nazwa lokaty Okres umowy Wysokość oprocentowania
Toyota Bank Lokata Standardowa 12 miesięcy 1,95%
Santander Consumer Bank Lokata Direct+ Online 12 miesięcy 1,90%
Plus Bank Lokata Internetowa 12 miesięcy 1,90%
Nest Bank Nest lokata 24 miesiące 1,90%
Getin Bank Lokata progresywna 12 miesięcy 1,80%
Eurobank Lokata terminowa 18 miesięcy 1,75%
PKO BP Lokata z iKO 24 miesiące 1,60%
BOŚ Bank EKOlokata z Bonusem 12 miesięcy 1,60%
Pekao S.A. e-lok@ta 12 miesięcy 1,55%
Alior Bank Lokata 2-letnia 24 miesiące 1,50%

 

 

Jak obliczyć rzeczywisty zysk z lokaty bankowej?

 

W jaki sposób podsumować zysk z lokaty bankowej? Teoretycznie zadanie wydaje się być wyjątkowo proste, bo przecież znając wielkość kapitału i wysokość oprocentowania łatwo obliczyć zysk. Rzeczywistość jest jednak nieco bardziej złożona. Na zysk z lokat wpływ ma kilka zasadniczych czynników. Wśród najważniejszych kryteriów, które go określają znajdują się: częstotliwość kapitalizacji odsetek oraz wysokość oprocentowania.

Kapitalizacja odsetek na lokacie

Kapitalizacja odsetek to nic innego jak częstotliwość dopisywania do zdeponowanego kapitału odsetek z lokaty. Sama częstotliwość bywa różna. Zależy przede wszystkim od warunków ustalanych przez bank, ale pośrednio również od długości trwania umowy z bankiem. Najczęściej spotykamy lokaty bankowe z kapitalizacją miesięczną, kwartalną oraz roczną. Najlepsza lokata bankowa to oczywiście taka, która posiada odpowiednio częstą kapitalizację odsetek. Dzięki temu w kolejnych okresach rozliczeniowych na zysk pracuje większy kapitał, bo zostaje powiększony o odsetki. Im częściej przeprowadza się kapitalizację, w praktyce inwestor może liczyć na większy zysk.

Oprocentowanie lokat bankowych

Oprocentowanie to złożona kwestia. W zasadzie jest ono miarą osiąganego z lokaty zysku. Oprocentowanie z reguły jest podawane przez banki w skali rocznej. Dzieje się tak zarówno w przypadku krótkich, jak i długich depozytów. Warto pamiętać również o rodzajach oprocentowania – stałym i zmiennym. Stałe oprocentowanie lokat, to takie którego nie można zmienić w trakcie trwania umowy. Jest ono zatem niezmienne aż do zakończenia lokaty. Oprocentowanie zmienne zależne jest od czynników zewnętrznych, takich jak chociażby wysokość stóp procentowych określana przez Radę Polityki Pieniężnej. Na oprocentowaniu zmiennym można zarobić, ale także i stracić – w zależności od potencjalnych wahań poziomu oprocentowania depozytu.

Podatek "Belki"

Zysk z lokaty jest pomniejszany o podatek od zysków kapitałowych. Jego wysokość to 19%. Odliczany jest on od kwoty zysku otrzymanego w ramach lokaty. Warto zaznaczyć, że dotyczy on jednak wyłącznie osób fizycznych, a nie dotyczy środków związanych z działalnością gospodarczą. W praktyce na wysokość osiąganego zysku ma także wpływ inflacja oraz warunki danego banku. Szczegółowe obliczenie zysku, który przyniesie lokata bankowa może zostać przeprowadzone np. w oparciu o dostępne w Internecie kalkulatory lub poprzez kontakt z konkretnym bankiem. Warto także śledzić bieżący ranking lokat bankowych w celu poszukiwania najbardziej opłacalnych w danym okresie propozycji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.