Wysokość kredytu hipotecznego jest w dużej mierze związana z samą wartością nieruchomości, której dotyczy i która ma być jego zabezpieczeniem. Zależy także od kilku innych czynników – między innymi kondycji finansowej kredytobiorcy ubiegającego się o kredyt mieszkaniowy.
Do niedawna banki oferowały pokrycie 100% kosztów zakupu mieszkania na kredyt hipoteczny. W związku z Rekomendacją S wydaną przez KNF, od początku 2014 roku banki kredytują maksymalnie 95% wartości nieruchomości. Od 01.01.2015 roku będzie to już 90%, a w roku 2017 80% - co stanowi punkt docelowy w podnoszenie minimalnego poziomu wkładu własnego w inwestycję.
Co decyduje o maksymalnej wartości kredytu?
Jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym czynnikiem decydującym o maksymalnym poziomie kredytu hipotecznego jest zdolność kredytowa. Rozumie się przez nią wysokość zadłużenia, którą zdaniem banku kredytobiorca jest w stanie obsłużyć. Również i tutaj spotykamy się z zapisami KNF – a konkretnie z Rekomendacją T. Mówi ona, że maksymalny kredyt mieszkaniowy przyznawany kredytobiorcy, w skali miesięcznej nie może przekraczać połowy jego dochodów netto. Warto pamiętać, że same dochody są różnie traktowane przez banki. Nie od dziś wiadomo, że największą wartość w oczach banku ma umowa o pracę na czas nieokreślony. Nieco gorzej jest z własną działalnością gospodarcza, a zdecydowanie najtrudniej z umowami cywilnoprawnymi.
Gdzie szukać najlepszego kredytu hipotecznego?
Oferta banków w zakresie kredytów typowo mieszkaniowych jest od lat całkiem spora. Wpłynął na to w dużej mierze charakterystyczny "boom" na budowę i zakup mieszkań – głównie w dużych miastach. W związku z powyższym i banki musiały dostosować swoją ofertę do rynkowych potrzeb i oczekiwań. Efektem tego klienci mogą zaciągać kredyty mieszkaniowe nawet na 50 lat! Jeśli marzy nam się kredyt na najlepszych warunkach, w poszukiwaniach może okazać się pomocny ranking kredytów hipotecznych z października 2014 roku.
Oszczędzanie w dzisiejszych czasach nabiera coraz większego znaczenia. Zazwyczaj oszczędzamy w konkretnym celu - m.in. po ta aby zabezpieczyć swoją przyszłość. Tutaj znajdziesz porady, w jaki sposób można bezpiecznie oszczędzać pieniądze oraz dowiesz się, co należy wiedzieć o produktach oszczędnościowych dostępnych w bankach. W głównej mierze skupiamy się na bezpiecznych instrumentach bankowych, dlatego na blogu systematycznie umieszczamy rankingi ofert banków i innych instytucji finansowych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.