2014/05/03

IKE - oszczędzanie na emeryturę

Jest to chyba zupełnie oczywiste, że jeżeli ktoś chce cieszyć się rzeczywiście wysoką emeryturą gwarantującą mu życie na odpowiednim poziomie materialnym, to oszczędzanie na coś takiego powinien zacząć jak najwcześniej. Wielu ludzi popełnia przy tym ogromny błąd zaczynając w ogóle myśleć o takich kwestiach dopiero w wieku średnim, kiedy to do emerytury pozostaje im najwyżej kilkanaście lat – wbrew pozorom jest to zbyt mało czasu, aby móc rzeczywiście skutecznie o to zadbać. Z tego też powodu naprawdę warto pomyśleć nieco o tym, aby zacząć oszczędzać na swoją emeryturę od jak najmłodszych lat, bowiem wbrew pozorom nie jest to nic szczególnie trudnego ani też wymagającego pod względem finansowym. Oczywiście trzeba przy tym skorzystać z odpowiednich rozwiązań, ale te są w chwili obecnej tak zróżnicowane, że dosłownie zawsze będziemy mogli znaleźć wśród nich coś dla siebie odpowiedniego.

Jedną ze zdecydowanie najlepszych i zarazem najważniejszych propozycji jest w chwili obecnej tak zwane indywidualne konto emerytalne którym powinien zainteresować się absolutnie każdy, kto tylko chce zrobić coś rzeczywiście dobrego dla swojej przyszłej emerytury. Na samym początku musimy wspomnieć o tym, że IKE stanowi tak zwany trzeci filar emerytalny, i w odróżnieniu od dwóch pierwszych korzystanie z niego jest w stu procentach dobrowolne, co samo w sobie stanowi jedną z najważniejszych zalet tego rozwiązania. Nie ma jednak żadnego znaczenia to, że nie istnieje taki obowiązek – i tak bowiem powinien z tego skorzystać absolutnie każdy z nas. Sama idea IKE polega na daniu każdemu możliwości zwiększania wysokości swojej emerytury we własnym
zakresie, i trzeba przyznać, że rozwiązanie to rzeczywiście doskonale sprawdza się w tym właśnie celu. Sami możemy tutaj wybrać chociażby to, w jaki sposób będziemy gromadzić na nim pieniądze – możliwości są tutaj naprawdę ogromne. Ponadto same tylko związane z tym oferty odznaczają się ogromnym wręcz zróżnicowaniem, zatem jeżeli tylko nieco poszukamy to z pewnością uda nam się wśród nich znaleźć coś, co w stu procentach będzie nam odpowiadało. Jak najbardziej warto dobrze się do tego przyłożyć, bowiem rzeczywiście dobre indywidualne konto emerytalne nie wymaga od nas praktycznie żadnego wysiłku ani nawet większych nakładów finansowych, a równocześnie wartość tego rozwiązania docenimy wtedy, gdy zaczniemy dzięki temu otrzymywać znacznie wyższą emeryturę niż normalnie.

Jak zatem widać, wystarczy tylko nieco zainteresować się istniejącymi obecnie możliwościami z tym związanymi, aby móc rzeczywiście skutecznie zacząć dbać o swoją przyszłą emeryturę. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że im szybciej, tym lepiej – jeśli założymy takie indywidualne konto emerytalne w stosunkowo młodym wieku to będziemy mieli jeszcze wiele lat na zbieranie pieniędzy na starość. Zgromadzone w taki sposób środki znacznie zwiększą wysokość otrzymywanych przez nas świadczeń, polepszając tym samym ogólny poziom naszego życia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.