2014/01/29

Najważniejsze cechy lokat bankowych w polskich bankach


Depozyty bankowe z każdym rokiem zyskują na popularności. Polacy są coraz bardziej świadomi, że oszczędzanie w obecnych czasach jest potrzebne. Posiadanie kapitału pod opieką banku, poza bezpieczeństwem, może generować zysk. A przecież każdy marzy, aby jego pieniądze były pomnażane, przy możliwie małym poziomie ryzyka.

Oprocentowanie i kapitalizacja

Każda osoba, która zetknęła się z tematyką bankowych depozytów, zdaje sobie sprawę, jak dużą rolę odgrywa ich oprocentowanie. W przypadku lokat wyróżniamy oprocentowanie stałe o charakterze stałym oraz oprocentowanie lokat – zmienne. Oprocentowanie jest głównym parametrem oceny lokaty. Porównanie lokat powinno zostać przeprowadzone głównie w oparciu o ten czynnik. Wybierając oprocentowanie stałe, klient ma pewność, że procent zysku z lokaty nie ulegnie zmianie w całym okresie trwania umowy bankowej. Otwierając lokatę ze zmiennym oprocentowaniem, deponent musi zdawać sobie sprawę, że oprocentowanie lokat tego typu ulega wahaniom pod wpływem decyzji Rady Polityki Pieniężnej, na którą wpływ ma także ogólna sytuacja rynkowa. A zatem klient nie jest w stanie przewidzieć, jakie zyski przyniesie lokata bankowa. Dla lokat z krótkim terminem przechowywania pieniędzy w banku (do 12 miesięcy), zazwyczaj oferowane jest stałe oprocentowanie. Natomiast kapitalizacja jest definiowana jako częstotliwość naliczania i dopisywania odsetek. Najkorzystniej dla klienta, aby kapitalizacja odsetek odbywała się jak najczęściej, bo wówczas wzrasta kapitał zgromadzony w depozycie.


Które parametry wziąć pod uwagę wybierając lokatę?

Pomysł założenia lokaty bankowej jest dopiero początkiem drogi do otworzenia depozytu. Zanim podpisana zostanie umowa z bankiem, należy zapoznać się z poszczególnymi zaletami i wadami różnych ofert bankowych w powyższym zakresie. Które aspekty danej usługi bankowej są naprawdę istotne, przy wyborze lokaty? Jakie cechy powinna posiadać najlepsza lokata? Z pewnością podstawą jest opisane powyżej oprocentowanie lokat. Najlepsze lokaty to jednak nie tylko wysokie oprocentowanie. Koniecznie trzeba zachować ostrożność, bo banki zazwyczaj podają wysokość nominalną oprocentowania, czyli w skali roku. Nie ma ona związku z faktycznym terminem, na który zostanie założony depozyt. Dla przykładu: z lokaty zakładanej na 6 miesięcy klient otrzyma jedynie połowę zysku, który uzyskałby w sytuacji otworzenia lokaty rocznej. Dodatkowo oprocentowanie nominalne nie uwzględnia kapitalizacji odsetek, ani 19% podatku od dochodów kapitałowych. Nieuwzględniona zostaje również inflacja. A przecież po upływie danego okresu, pieniądze tracą na wartości. Poza oprocentowaniem wziąć pod uwagę należy długość trwania depozytu. Im dłuższy okres lokowania kapitału w banku, tym większe dochody. Dla niektórych klientów, którzy nie mogą pozwolić sobie na długi okres „blokowania” ich kapitału, dobrym rozwiązaniem może być konto oszczędnościowe. Posiada ono wysokość oprocentowania niczym najlepsze lokaty dostępne obecnie na rynku, dlatego warto przemyśleć powyższą kwestię.   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.