2014/07/14

Popularne rodzaje lokat bankowych na polskim rynku

Wiele osób słysząc słowo lokata nie pojmuje go w znaczeniu, iż to my pożyczamy bankowi pieniądze. Lokata bankowa, to nic innego jak oddanie swoich oszczędności, nadwyżek finansowych do dyspozycji banku. W zamian osoba zakładająca lokatę pobiera na koniec odsetki. Jest to najprostszy schemat pokazujący czym jest lokata, warto postrzegać go, jako odwrotność kredytu zaciągniętego w banku. Przy czym zerwanie umowy z bankiem, przed końcem, czy okresami zawartymi w umowie najczęściej skutkuje nie wypłaceniem odsetek. Stąd niezwykle ważne jest określenie na ile czasu faktycznie jesteśmy w stanie powierzyć nasze oszczędności różnym instytucjom finansowym. Zazwyczaj dominuje na rynku lokat zasada im dłużej tym lepiej ale nie jest to regułą i tak naprawdę zysk zależy od przeróżnych czynników.

Rodzaje lokat bankowych


Zakładając lokatę najpierw warto zastanowić się jaka najbardziej odpowiada naszym potrzebom i da nam w postaci odsetek stosunkowo duży zysk. Warto dodać, iż istnieją także produkty udające lokaty. Lokaty właściwie dzielą się na krótkoterminowe (do 12 miesięcy), jak i długoterminowe oraz odnawialne i jednorazowe. Poniżej przedstawione są najciekawsze z lokat (typy) wraz z przybliżeniem ich.


• Lokata elektroniczna – coraz modniejsze rozwiązanie, klient samodzielnie zakłada ją z wykorzystaniem internetowego systemu bankowego. Niekiedy taka lokata oferuje bardzo atrakcyjne w porównaniu z innymi oprocentowanie.

• Lokata jednodniowa – aktualnie nie da się za jej pomocą ominąć podatku Belki, jest to dobra propozycja dla osób o dużych nadwyżkach, które są skłonne zainwestować (przykładowo dla właścicieli firm). Codziennie dochodzi tu do kapitalizacji odsetek, lokata odnawia się już następnego dnia, następnie ulega kapitalizacji i ponownie odnawia.

• Lokata dynamiczna – najlepsza lokata dla osób, które potrzebują swobodnie korzystać ze środków zgromadzonych na lokacie. Zazwyczaj ma ona jednak mniejsze oprocentowanie od innych lokat.

• Lokata progresywna – ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy chcą dopłacać do lokaty kolejne środki (np. z wypłaty, co miesiąc). Oprocentowanie lokat progresywnych jest o tyle ciekawe, iż choć stałe to realnie zysk i tak wzrasta po dopłacie środków.

• Lokata rentierska – odsetki wypłacane na początku, po zawarciu umowy, jednakże choć nietypowo skonstruowana jest ta lokata bankowa, należy dodać, że zazwyczaj dostępna jest dla osób, które posiadają bardzo wysokie kwoty do zainwestowania.

• Lokata terminowa – inaczej zwana standardową, to właśnie z nią najczęściej kojarzy się słowo lokata. Jej powszechność wnika z tego, że pieniądze każdy może tu ulokować. Na koniec terminu zawartego w umowie wypłacane są odsetki.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.