2014/11/10

Lokata, konto oszczędnościowe czy jeszcze coś innego - jak oszczędzać z zyskiem i bezpiecznie?

Wybór spośród dzisiejszych produktów bankowych jest naprawdę olbrzymi, zatem nic dziwnego, iż niejednokrotnie klientela- mówiąc potocznie- miota się od oferty do oferty, analizując wszystkie „za” i „przeciw” oraz radząc się wykształconych w tej materii specjalistów. Czy jednak każdy z nas jest na takie coś skazany, nawet w sytuacji, gdy długofalowe i wielkie inwestycje wcale nie są interesujące, w przeciwieństwie do zwykłej chęci pomnożenia swego domowego kapitału? Oczywiście, że nie, czemu dowodzą przeciętni klienci banków, decydujący się zazwyczaj na dwa podstawowe produkty, czyli lokaty bankowe i konta oszczędnościowe. Aby jednak wybrać jeden z nich, należy dokładnie zapoznać się z ich najważniejszymi cechami. Jakimi?

Lokaty bankowe - charakterystyka
  • wymagają określenia przez klienta czasu ich trwania oraz kwoty, na jaką zostaną założone;
  • zwiększają swą opłacalność wraz z upływem czasu ich trwania;
  • cechują się oprocentowaniem stałym lub oprocentowaniem zmiennym;
  • wymagają upewnienia się co do częstotliwości kapitalizacji;
  • wymagają zamrożenia kapitału.

Konta oszczędnościowe - charakterystyka

  • zapewniają dużą swobodę, przede wszystkim dzięki umożliwianiu wyciągania części kwoty i dopłacania doń;
  • nie potrącają odsetek za przelew (przynajmniej jeden w miesiącu);
  • wymagają rozeznania się w sprawie oprocentowania, ponieważ jego wysoka wartość często ma charakter promocyjny i okazyjny;
  • cechują się oprocentowaniem typu zmiennego (zazwyczaj).
Co jest więc lepsze? Ciężko stwierdzić, ale lokaty bankowe przeznaczone są na pewno dla osób, które mają świadomość co do tego, ile i jak chcą zaoszczędzić, nie boją się zamrożenia swojego kapitału i cenią sobie bezpieczeństwo. Niemniej, żadna lokata nie da możliwości oszczędzania na bieżąco, nie jest dostosowana dla oszczędzających w konkretnym celu i nie nadaje się dla tych, którzy cenią sobie dostęp do swojego budżetu, w związku z czym dla tych świetnie sprawdzi się oczywiście konto oszczędnościowe.

Jeżeli zaś ani nie konto, ani nie lokata, zawsze pozostają inne produkty finansowe, których jest naprawdę mnóstwo i które można dostosować pod kątem swoich możliwości finansowych, skłonności do ryzyka oraz wszystkich tych czynników, na które należy tu zwrócić uwagę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.