2014/01/29

Podstawowe zalety i wady konta oszczędnościowego

Oszczędzając pieniądze człowiek ma poczucie rzeczywistego wpływu na swoje życie. Zabezpiecza się w ten sposób, a poczucie bezpieczeństwa jest niezbędnym elementem życia, który pozwala normalnie funkcjonować. Oszczędności były, są i zawsze będą kluczowym źródłem bezpieczeństwa. Jednym ze sposobów zabezpieczenia swojej przyszłości jest konto oszczędnościowe. Jest to elastyczny i bezpieczny produkt pozwalający wygodnie oszczędzać i inwestować nadwyżki finansowe. Z uwagi właśnie na to bezpieczeństwo zgromadzonych środków na rachunku, wiele osób decyduje się wybrać taką formę oszczędzania, a nie inną.

Plusy konta oszczędnościowego

Korzyści płynących z lokowania swoich oszczędności na rachunku oszczędnościowym jest wiele, a pierwszą, która zasługuje na uwagę to taka, który mówi o wypracowanych zyskach. Oprocentowaniu podlega każda kwota wpłacona na rachunek, nawet niewielka. Mówiąc o oprocentowaniu, to warto również podkreślić fakt, że jest ono zbliżone lub nawet w niektórych przypadkach przewyższa oprocentowanie lokat bankowych. Regularnie wypracowywane odsetki są więc korzystniejszym rozwiązaniem dla konsumenta, niż lokata.

Konto oszczędnościowe jest niezwykle elastycznym produktem, a odnosi się to głównie do tego, że do środków finansowych dostęp jest zupełnie nieograniczony. Nie są one zamrażane na określony czas, tak jak ma to miejsce przy lokacie bankowej. Wypłata środków może nastąpić w dowolnej chwili i co ważne- nie traci się przy tym wypracowanych wcześniej odsetek. Komfort zarządzania w taki sposób swoimi oszczędnościami jest niebywały.

Dostępność tego produktu jest kolejną zaletą. W przeciwieństwie do lokat bankowych, nie ma w tym przypadku minimalnych progów finansowych. Na konto wpłaca się środki w takiej wysokości, na ile pozwala to budżet domowy konsumenta.

Minusy konta oszczędnościowego

Niewątpliwym minusem takiego rachunku jest ograniczenie w postaci pobierania prowizji przez bank za każdą wypłatę i przelew wykonywany z rachunku oszczędnościowego. Standard rynkowy przewiduje jedną bezpłatną transakcję tego typu. Za każdą kolejną naliczane są opłaty od kilku do nawet kilkunastu złotych. Przy dużej częstotliwości podejmowania takich kroków może się okazać, że opłaty za przeprowadzane transakcje przewyższą wypracowane odsetki.

Minusem takiego sposobu oszczędzania może się okazać niewielka finansowa korzyść. Trzeba jednak spojrzeć na to z tej strony, że jest to przede wszystkim sposób na oszczędzanie. Inwestowanie działa tutaj w niewielkim stopniu. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że inwestycja w tym przypadku jest produktem ubocznym. Jak sama nazwa wskazuje- konto oszczędnościowe, ma więc ono pomóc oszczędzić zgromadzone środki, a zyski choć niewielkie, wypracowują się przy okazji. Tym się różni zwykłe konto bankowe od oszczędnościowego. Na tym pierwszym pieniądze leżą i nie pracują. W drugim przypadku leżą, gromadzą się, a przy okazji pracują na jakiś zysk.

Kiedy konto oszczędnościowe jest mądrym rozwiązaniem?

Na to pytanie odpowie sobie każdy indywidualnie. To w jakiej formie oszczędzać, zależy przede wszystkim od potrzeb i oczekiwań konsumenta. Ktoś, kto chce bezpiecznie lokować pieniądze z nieograniczonym dostępem do nich, powinien wybrać jak najbardziej konto oszczędnościowe. Jeśli komuś zależy na tym, by oszczędzać i efektywnie wypracowywać zyski, musi poszukać wśród innych produktów bankowych. Potrzeby i możliwości, to są dwa główne czynniki mające wpływ na to, jaką formę oszczędzania wybrać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.