2014/04/05

Jakie są sposoby na założenie lokaty bankowej?

Do niedawna odpowiedź na tak zadane pytanie był bardzo prosta, ponieważ lokaty bankowe mogły być zakładane wyłącznie w placówkach banków. Rozwój nowych kanałów komunikacji z bankiem pozwolił na rozszerzenie możliwości zakładania lokat. Poniżej znajduje się lista miejsc i sposobów za pośrednictwem, których można założyć lokatę.

Placówka banku

Wciąż jednym z najpowszechniejszych sposób na założenie lokaty jest wybranie się do banku, podpisanie umowy i zdeponowanie pieniędzy w kasie banku. Obecnie jednak banki powoli odchodzą od obsługi kasowej we wszystkich placówkach przede wszystkim z powoduj kosztów jakie generuje obsługa kas. Efektem tego jest oferowanie coraz to nowych możliwości założenia lokaty poza oddziałem banku.

Bankowość elektroniczna

Pierwszy w pełni internetowy bank w Polsce, czyli mBank spopularyzować bankowość elektorniczną i obecnie nie sposób wyobrazić sobie, aby jakiś bank chciał skutecznie konkurować na rynku nie posiadając własnej bankowości internetowej. Osoby korzystające z tego rodzaju bankowości mogą założyć lokaty dosłownie na dwa kliknięcia przelewają pieniądze bezpośredniego ze swojego konta. Nie wymaga to podpisywania dodatkowych umów, ponieważ już umowa bankowości elektronicznej przewiduje możliwość skorzystania z takich opcji przez klienta banku.

Przez internet w innym banku

Lokaty przez internet można zakładać również w bankach, w których nie posiadamy konta osobistego. W tym przypadku proces będzie trwał nieco dłużej, ponieważ nie mamy dostępu do bankowości elektronicznej danego banku. Założenie lokaty lub konta oszczędnościowego w banku, w którym nie mamy konta osobistego możliwe jest poprzez podpisanie umowy przelewem weryfikującym. Aby takiego przelewu dokonać musimy wysłać ze swojego konta na przykład złotówkę na wskazane konto. Bank wówczas weryfikuje nas po danych naszego konta. Procedura ta ma zapobiegać praniu brudnych pieniędzy oraz unikaniu opodatkowania lub działaniu na szkodę wierzycieli poprzez ukrywanie pieniędzy na anonimowych kontach.

Poprzez internet bardzo często dostępne są najlepsze lokaty, ponieważ bank oferujący taki depozyt ma niskie koszty pozyskania klienta i może sobie pozwolić zaoferowanie bardzo atrakcyjnego oprocentowania, które byłoby bardzo trudne do uzyskania w tradycyjny sposób.

Przez telefon

Najnowszym trendem w bankowości jest bankowość mobilna będąca elementem bankowości elektronicznej. Obecnie niemal każdy bank posiada swoją aplikacje mobilną, która oprócz dostępu do konta osobistego pozwala na korzystanie z podobnych udogodnień jak zwykła bankowość elektroniczna. Wśród funkcjonalności bankowości mobilnej są oczywiście lokaty bankowe, które można założyć przez smartfona.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.