2013/12/05

Co warto wiedzieć na temat lokat bankowych?

Depozyty bankowe powszechnie uważane są za bardzo bezpieczny sposób na inwestowanie swoich oszczędności. Czy to prawda? Czy bezpieczeństwo kapitału oraz gwarancja zysków dotyczą każdego typu lokaty? To zależy.

Chociaż każda lokata bankowa oferuje bezpieczeństwo wpłaconych środków, nie każda jest w stanie zagwarantować pewne zyski. Tak jest chociażby w przypadku lokat ze zmiennym oprocentowaniem oraz lokat inwestycyjnych.

Lokaty inwestycyjne i ze zmiennym oprocentowaniem. Ryzyko nie na każdą kieszeń?

Zarówno lokaty krótko, jak i długoterminowe ze stałym oprocentowaniem stanowią ogromny komfort dla samego inwestora. Kapitał jest bowiem bezpieczny, a zysk z góry znany. Nieco inaczej jest w przypadku lokat o zmiennym poziomie oprocentowania. Te nie są już tak łaskawe dla inwestora. Owszem, zyski, które oferują mogą być znacznie większe niż w przypadku tych ze stałym oprocentowaniem. Jednak „mogą”, nie jest równoznaczne z „muszą”. Wystarczy bowiem, że Rada Polityki Pieniężnej zmieni wysokość stóp procentowych na niekorzyść inwestorów i potencjalne zyski zaczynają topnieć w oczach. Dlatego też lokaty bankowe ze zmiennym oprocentowaniem są dobrym rozwiązaniem np. wtedy, gdy mamy do czynienia z długim okresem niskiego poziomu stóp procentowych. Zasada jest bowiem taka, że prędzej czy później będą one musiały ulec podniesieniu. A zatem potencjalne zyski powinny być w tym przypadku całkiem realne i możliwe, że znacznie wyższe niż przy stałym oprocentowanie. To stałe z kolei warto wybierać wtedy, gdy mamy do czynienia z wysokim poziomem stóp i wysokim oprocentowaniem lokat. Wkrótce bowiem może dojść do załamania na rynku, przez co stracą inwestorzy ze zmiennym oprocentowaniem.

Popularnym typem lokaty, o której mówi się, że jest przeznaczona dla ryzykantów jest lokata inwestycyjna. Na czym polega tego typu inwestycja? Lokata bankowe inwestycyjna to produkt, którego specyfika polega na tym, iż część środków, które umieszcza się w depozycie jest przeznaczona na inwestycje. Większa część – najczęściej około 80% to kapitał, który nie podlega inwestowaniu. Ta „bezpieczna” część w standardowy dla lokat sposób przynosi zyski, takie które oferuje dane oprocentowanie lokat. Część „inwestycyjna” podlega z kolei lokowaniu w różnego typu inwestycjach. O tym w co będą inwestowane środki decyduje oczywiście sam bank. Najczęściej środki są lokowane w waluty, na giełdzie papierów wartościowych lub np. w surowce. Jak wiadomo żadna z tych inwestycji nie jest gwarantem zysku. Dlatego też inwestor musi się liczyć, że może zyskać, ale i stracić. Niekiedy nawet całą część „inwestycyjną”.

Chociaż lokata inwestycyjna niesie ze sobą w zrozumiały sposób dość spory poziom ryzyka inwestycyjnego, wiele osób twierdzi, że jest to najlepsza lokata. Wg nich gra jest warta świeczki, bowiem tego typu depozyt może przynieść naprawdę wysokie zyski – nieporównywalne z tymi, które oferuje klasyczna lokata terminowa. Decydując się na lokatę inwestycyjną, warto prześledzić ranking lokat bankowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.