2014/04/05

Najpopularniejsze formy oszczędzania pieniędzy

Oszczędzanie pozwala zgromadzić pieniądze, które z pewnością przydadzą się w trudnych momentach życiowych jak choroba lub utrata pracy. Niestety pomimo ogólnej świadomości, że oszczędzanie jest potrzebne, niewiele osób decyduje się na taki krok obawiając się o zmniejszenie komfortu swojego życia. Nawet jeśli się decydują na oszczędzanie to niewiele osób potrafi odpowiednio dobrać narzędzia, które zoptymalizują proces zbierania pieniędzy. Oprócz wręcz niezbędnego budżetu domowego oraz silnej woli ważny będzie właściwy dobór produktów oszczędnościowych. Aby dokonać właściwego wyboru warto poznać przynajmniej najpopularniejsze formy lokowania pieniędzy. 

Lokaty bankowe
Lokaty bankowe są najczęściej wybieraną przez Polaków formą oszczędzania. Lokata to prosty i dostępny dla każdego sposób lokowania pieniędzy. Wystarczy pójść do banku, zdeponować odpowiednią ilość pieniędzy, podpisać umowę, a za ustalony czas otrzymamy z powrotem swoje pieniądze plus gwarantowany zysk. Oprocentowanie lokat choć nie jest zbyt wysokie to ze względu na bezpieczeństwo zadowala wielu oszczędzających. Najlepsze lokaty potrafią przynieść nawet 5% rocznie.

Konta oszczędnościowe

Obok lokaty jest to najpowszechniejszy sposób lokowania pieniędzy. Popularność kont oszczędnościowych wynika z podobnych przyczyn jak ma to miejsce w przypadku lokat. Konta oszczędnościowe różnią się od lokaty tym, że mogą zostać założone bez deklarowania minimalnej kwoty, a więc umożliwiają systematyczne oszczędzanie nawet niewielkich kwot co jest dobrym rozwiązaniem dla początkujących. Minusem rachunków oszczędnościowych w porównaniu z lokatami jest niższe oprocentowanie.

Obligacje skarbowe

Obligacje to papiery dłużne oferowane przez Skarb Państwa, prywatne firmy oraz samorządy. Zdecydowanie najpopularniejsze są obligacje emitowane przez Skarb Państwa, przez co bardzo często są porównywane do lokat. Lokaty bankowe w porównaniu z obligacjami mają tę przewagę, że można je założyć i zamknąć bardzo szybko, czego nie można powiedzieć o obligacjach. Również oprocentowanie lokat jest porównywalne do tego jakie oferuje Skarb Państwa emitując swoje obligacje, a więc wybór wydaje się oczywisty.

Akcje

Papiery wartościowe jakimi są akcje to udziały w przedsiębiorstwach. Jest to sposób inwestowania, który pozwala na osiągnięcie wysokich zysków, ale jednocześnie nie wykluczona jest utrata niemal całości zainwestowanego kapitału. Wystarczy kilka nietrafionych inwestycji i można zanotować niemożliwą do odrobienia stratę. Dlatego inwestowanie w akcje jest przeznaczone dla osób świadomych możliwości poniesienia wysokiej straty, czego większość oszczędzających nie jest w stanie zaakceptować.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.