2013/10/02

Sposoby bezpiecznego oszczędzania i zarabiania pieniędzy

Pieniądze są jednym z najważniejszych dóbr pożądanych przez współczesnego człowieka. Cały świat i gospodarka rynkowa oparta jest na popycie i podaży, kupnie i sprzedaży. Ludzie produkują, wytwarzają dobra, wszystko po to by je sprzedać i w zamian dostać pieniądze, za które mogą kupować inne dobra których nie mają, a czują potrzebę ich posiadania. Bycie bogatym stało się celem życia wielu osób, a większość nie zadowala się tym co ma, tylko stale stara się gromadzić więcej pieniędzy. Dlatego też osoby te starają się ciągle poszukiwać nowych sposobów pomnażania gotówki. W tym celu chętnie odwiedzają banki, które oferują swoim klientom możliwość zainwestowania zgromadzonego kapitału i w zależności od ryzyka jakie jest gotów ponieść klient, obiecując mniejsze lub większe zyski.

Charakterystyka funduszy inwestycyjnych


Do niedawna najpopularniejszą formą inwestowania pieniędzy były fundusze inwestycyjne. Klienci chętnie kupowali jednostki uczestnictwa wierząc w szybki i łatwy zarobek. Powierzone pieniądze banki inwestowały na giełdach i przez pewien okres czasu udawało im się w dużym stopniu pomnażać powierzony kapitał. Działo się tak do momentu gdy w Stanach Zjednoczonych doszło do bankructwa potężnego banku Lehmann Brothers, który pociągnął za sobą lawinę bankructw kolejnych instytucji finansowych. Kryzys finansowy jaki dopadł światową gospodarkę w 2007 roku spowodował, że większość funduszy inwestycyjnych zaczęła przynosić straty i wiele osób straciło część powierzonych pieniędzy i zraziło się do tych narzędzi finansowych.

Charakterystyka lokat bankowych


Jako, że fundusze inwestycyjne okazały się stosunkowo ryzykownym sposobem inwestowania zgromadzonego kapitału, wiele osób zaczęło poszukiwać innych bezpieczniejszych form oszczędzania bądź zarabiania. Dlatego klienci banków, którzy wypłacili pieniądze, dotychczas ulokowane w funduszach, zdecydowali się w dużej większości na założenie lokaty bankowej. Narzędzie to jest raczej formą oszczędzania niż inwestowania pieniędzy, jednak posiada jedną niezwykle istotną w czasach paniki na rynkach finansowych zaletę, a mianowicie jest bezpieczne. Oprocentowanie lokat bankowych zazwyczaj nie przekracza kilku punktów procentowych, jednak w tamtym okresie niemal każdy szukał instrumentu, który nie będzie przynosił straty finansowej. Poza tym banki, którym groziła utrata płynności finansowej, a co za tym idzie bankructwo, szybko potrzebowały kapitału. Aby zachęcić klientów do powierzania im swoich pieniędzy, proponowały w owym czasie niezwykle wysokie oprocentowanie lokat, co pozwoliło osobom dysponującym wolnymi środkami na całkiem niezły zarobek, przy minimalnym ryzyku. Obecnie, gdy sytuacja na rynkach finansowych jest dużo spokojniejsza i bankom nie zależy już na zdobywaniu kapitału za wszelką cenę, najlepsze lokaty bankowe dają zarobić maksymalnie 5%. Należy dodatkowo pamiętać, że od zarobionych pieniędzy należy jeszcze opłacić tzw. podatek Belki, co powoduje, że lokaty stały się raczej bezpieczną formą przechowywania gotówki niż formą oszczędzania.

Podsumowanie


Wymienione wyżej instrumenty służące oszczędzaniu i pomnażaniu pieniędzy nie są oczywiście jedynymi dostępnymi, lecz zdecydowanie najpopularniejszymi wśród klientów banków. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim swojej prostocie. Wystarczy minimalna wiedza z zakresu finansów i wolna gotówka, by posiadać jednostki uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym, bądź założyć lokatę.

Jakie banki oferują najatrakcyjniejsze lokaty – ranking najlepszych lokat

Oprocentowanie lokat spada w dół, jednak dynamika spadków jest coraz mniejsza. Większość z nas zastanawia się, czy wciąż opłaca się oszczędzać na lokatach bankowych. Część osób już zdecydowało się przenieść swoje środki z lokat na rachunki osobiste. Przeanalizujmy jak w tej chwili kształtuje się przeciętne oprocentowanie lokat oraz które banki posiadają najlepsze oferty.
Ranking lokat bankowych 2013
Według danych pochodzących z rynku, przeciętne oprocentowanie lokat rocznych wyniosło w sierpniu 2,5%. Nie jest to oszałamiający wynik, jednak przytoczone oprocentowanie należy odnieść do obecnej stopy inflacji oraz wziąć pod uwagę alternatywy dla lokat bankowych. Dla innych terminów zapadalności wartości te oscylowały także w granicach 2,5%. Dla lokat na 3 miesiące, przeciętne oprocentowanie wyniosło 2,27%. Dla lokat sześciomiesięcznych średnio oprocentowanie znajdowało się na poziomie 2,4%. Z kolei przeciętne oprocentowanie lokat na okres 24 miesięcy było najwyższe i wyniosło 2,95%.

Bieżące oprocentowanie lokat


Analizując ranking lokat z września 2013 roku, ciężko jest znaleźć lokaty krótkoterminowe gwarantujące oprocentowanie powyżej 3%. Tylko te najlepsze lokaty są oprocentowane powyżej 3%. Wśród najlepszych lokat na okres 3 miesięcy należy wymienić oferty FM Banku oraz Getin Banku. Pierwsza lokata posiadała oprocentowanie wynoszące 3,3% w skali roku. Z kolei depozyt trzymiesięczny w Getin był oprocentowany na 3,05%. Porównanie lokat wskazuje, że tylko 4 banki spośród 25 oferowało lokaty z oprocentowaniem powyżej 3%. 

Nieznacznie wyższe oprocentowanie można znaleźć na lokatach na 6 miesięcy. Tutaj, wśród najlepszych ofert należałoby wymienić lokaty FM Banku – 3,5% w skali roku oraz Santander Banku i Getin Online – 3,3%. Godna uwagi jest także lokata w Meritum Banku, z minimalnie niższym oprocentowaniem niż poprzednie oferty – 3,2%.

Im dłuży termin zapadalności tym wyższe oprocentowanie


Teoria, która mówi, że im dłuższy termin zapadalności lokaty, tym większe oprocentowanie, ma zastosowanie w praktyce w przypadku lokat rocznych. Zakładając lokaty na okres 12 miesięcy możemy liczyć na wyższe oprocentowanie niż w przypadku lokat półrocznych. Najlepszą lokatę w tym segmencie posiada FM Bank, który gwarantuje 3,6% w skali roku na depozycie terminowym. Na drugim miejscu znalazł się Meritum Bank z lokatą na 3,3%, a na trzecim Getin Online – 3,25%. 

Najwyższe oprocentowanie jest oferowane w tej chwili na depozytach długoterminowych – czyli na lokatach dwuletnich. W tym przypadku możemy liczyć na oprocentowanie powyżej 4%. Najlepszą lokatę dwuletnią oferuje Santander Bank oraz Getin Online. Oba banki gwarantują oprocentowanie depozytu na poziomie 4,1% w skali roku. Kolejne miejsce zajął FM Bank z oprocentowaniem lokaty w wysokości 4%.

Charakterystyka systemu bankowego w Polsce

Polski system bankowy wyróżnia podział banków na specjalistyczne i uniwersalne. Jak sama nazwa mówi, pierwsze z nich będą wyspecjalizowane w określonej dziedzinie, stworzone w celu realizacji konkretnego celu. Ich twórcy znajdują pewną niszę na rynku i swoją ofertę kierują do wąskiej grupy odbiorców. Dzięki specjalizacji mogą zaproponować zdecydowanie bardziej dopasowaną ofertę do potrzeb konsumenta niż banki uniwersalne. Te drugie bowiem swoją ofertę kierują dla każdego. Tak więc w swojej ofercie będą miały produkty dla indywidualnych odbiorców jak i dla firm. Warto pokrótce przybliżyć jakie produkty najczęściej proponują swoim klientom banki uniwersalne.

Konto jako produkt bankowy


Zadecydowanie najpopularniejszym produktem są konta osobiste lub firmowe. Dzięki nim nie ma potrzeby trzymania pieniędzy w domu czy mieszkaniu. Dzięki wykorzystaniu sieci internetowej oraz bankomatów każdy ma niemal nieograniczony dostęp do swoich pieniędzy 24 godziny na dobę. Popularność kont firmowych wynika również z tego, iż przy rozpoczynaniu działalności gospodarczej istnieje wymóg założenia takiego właśnie konta.

Kredyt jako produkt bankowy


Kolejnym produktem, który przynosi bankom olbrzymie przychody są kredyty. W chwili obecnej zdecydowanie bardziej dostępne, zwłaszcza dla osób które mogą pochwalić się przejrzystą historią kredytową, a także stałą pracą. Ciekawą odmianą kredytu są karty kredytowe. Za ich pomocą można zaciągać zobowiązania na dowolny cel bez ciągłego odwiedzania placówek bankowych i wypełniania sterty papierów. Jest to niezwykle wygodny sposób kredytowania, wymaga jednak od posiadacza takiej karty pewnej samodyscypliny, by nie mieć problemów z późniejszą spłatą zadłużenia.

Lokata jako produkt bankowy


Innym ciekawym produktem oferowanym przez banki jest lokata. Produkt ten cieszy się niesłabnącą popularnością zwłaszcza wśród klientów indywidualnych. Najlepsza lokata potrafi przynieść jej właścicielowi kilka procent zysku w skali roku, jest więc zdecydowanie lepszą alternatywą dla kont osobistych, które są dużo niżej oprocentowane. Wśród tego typu produktów wyróżniamy takie jak lokata: terminowa, rentierska, dynamiczna, progresywna, nocna i inne różniące się od siebie kilkoma czynnikami.

Ubezpieczenie jako produkt bankowy


Grupą produktów, które od niedawna są dostępne w bankach są ubezpieczenia. Na pierwszy rzut oka można się dziwić po co banki oferują w swojej ofercie ubezpieczenia. Okazuje się jednak iż ma to głęboki sens. Klient poszukujący np. kredytu na sfinansowanie budowy domu, będzie potrzebował zabezpieczeń takiego kredytu w postaci ubezpieczenia budynku w budowie lub ubezpieczenia na życie dla siebie lub partnera. Dzieje się tak dlatego gdyż bank chce mieć maksymalną pewność, iż w razie jakiegoś zdarzenia losowego kredyt zostanie w całości spłacony. Dlatego też banki oferują takim klientom ubezpieczenia, by ci mogli załatwić komplet formalności w jednym miejscu i nie musieli chodzić do firm ubezpieczeniowych.

Podsumowanie


Wymienione powyżej produkty bankowe należą do tych najpopularniejszych oferowanych przez banki. Ich oferta jest tak bogata, iż niezwykle istotne staje się porównanie lokat, kont osobistych i kredytów. Warto poświęcić na to trochę czasu by wybrać najlepszy produkt dopasowany do swoich potrzeb.

Usługi świadczone przez Bank Pocztowy

Bank Pocztowy, to bank, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Każdy klient poczty z pewnością zauważył, że w oddziałach pocztowych można skorzystać również z oferty banku. Nie jest to jednak bank z oferta dostępna tylko w ten sposób. Oprócz tego, iż bank wykorzystuje sieć urzędów pocztowych, posiada swoje oddziały – jest ich w Polsce kilkadziesiąt.

Bank znany od lat

Bank Pocztowy działa od 1990 roku, a wiec stosunkowo krótko. Od początku swojego istnienia, posiada w ofercie produkty bankowe skierowane do różnych grup klientów. Produkty, wśród których można wyróżnić wiele ciekawostek. Interesujące są choćby konta osobiste i konta firmowe, popularne przede wszystkim wśród przedsiębiorców, którzy wykorzystują posiadanie konta tylko do płacenia składek ZUS i przelewania środków do innych urzędów i oczekują bezpłatnego konta o niewielkich możliwościach. Płatność na poczcie i jednoczesny – zgodny z zasadami – przelew międzybankowy, to udogodnienie, z którego korzysta wiele osób.

Bank Pocztowy to bank charakterystyczny. Polskie banki nigdy nie znajdą się tak blisko ludzi jak właśnie ten bank. Poczta znajduje się w każdym mieście, w każdej miejscowości, a niekiedy i na wsi, dlatego klienci, którzy są tradycjonalistami i chcą skorzystać z produktów bankowych po prostu odwiedzając taką placówkę, zrobią to bez problemu. Nie oznacza to jednak, że banku nie rozwinął kanału bankowości elektronicznej. Klienci, którzy chcą z usług banku korzystać dzięki sieci Internet, czy przez telefon, mogą to zrobić.

Polski bank

Wartym podkreślenia jest fakt, iż Bank Pocztowy, to bank tylko z polskim kapitałem. Jest to istotne, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy większość banków działających w Polsce, to nie polskie banki a odłamy banków zagranicznych lubi banki, w których udziałowcami są grupy bankowe z innych krajów. Warto o tym mówić głośno i pamiętać, że współpracując z tym bankiem, wspiera się po części nasz kraj, a zyski banku nie są transferowane za granicę. Warto poznać ofertę tego banku i odkryć, że Bank Pocztowy to nie przysłowiowe kilka produktów, którymi reklamuje się w urzędzie pocztowym, ale poważna i szanowana instytucja, z której ofert warto korzystać.

Jakie pordukty bankowe są najlepsze dla zwykłego Kowalskiego?

Bank pełni funkcję instytucji finansowej, która nie tylko reguluje ogólnie pojęte finanse, oraz stanowi istotną rolę w budowaniu i kontrolowaniu gospodarki rynkowej, lecz również oferuje swoim Klientom liczne produkty. Mowa o produktach bankowych, do których należą nie tylko osobiste konta bankowe, czy lokaty ale także ubezpieczenia, rachunki inwestycyjne czy otwarte fundusze emerytalne.

Opis produktów bankowych

Każdy z nas, na pewno zetknął się z pojęciem kredyt. Natomiast banki proponują różne rodzaje kredytów: hipoteczne, gotówkowe, samochodowe, refinansowe, odnawialne, czy konsolidacyjne. Podstawowe produkty bankowe, które są powszechnie używane przez Klientów to: osobiste konta bankowe, młodzieżowe, oszczędnościowe czy konta z kredytem odnawialnym. Będąc w posiadaniu któregokolwiek z produktów, Klient banku zarówno Klient banku, jak i sama instytucja zobowiązani są do przestrzegania warunków i zapisów w umowie.

Dla bardziej odważnych i majętnych osób, polskie banki proponują również założenie funduszu inwestycyjnego, czy długoterminowej lokaty. Wymienione oferty pozwalają głównie gromadzić lub zwiększać swoje oszczędności, a poprzez długi czas trwania funduszu czy lokaty, Klient ma pewność, że po tym czasie, zyska. Przy okazji funduszy, sytuacja jest zmienna, wraz ze zmianą inflacji (mówimy o hossie lub bessie, jako czynnikach determinujących to, czy akuratnie nasze środki zyskują, czy nieco tracą na wartości). Jednak, posiadając lokatę z oprocentowaniem stałym w skali roku, śmiało możemy przeliczyć realne zyski, jeszcze zanim upłynie czas trwania umowy.

Zainwestuj w przyszłość

Mimo, iż statystyki wskazują na mniejsze zainteresowanie wśród Klientów, oszczędzaniem, warto jest, aby finanse osobiste zarządzane były w taki sposób, żeby móc pozwolić sobie na odkładanie określonej sumy – to znacznie ułatwi start w dorosłość naszych dzieci, lub po prostu pozwoli na spełnienie swoich marzeń związanych z remontem czy budową domu, podróżami lub naszym hobby.
Inwestowanie to nie tylko ruletka, jaka występuje podczas udzielania się na giełdzie, lecz świadome i kontrolowane operowanie swoimi pieniędzmi. Chociaż coraz trudniej jest nam odkładać, dobrze jest, aby bank zaproponował nam atrakcyjną propozycję, np. konta dla dziecka, lub właśnie lokaty.