2013/10/02

Charakterystyka systemu bankowego w Polsce

Polski system bankowy wyróżnia podział banków na specjalistyczne i uniwersalne. Jak sama nazwa mówi, pierwsze z nich będą wyspecjalizowane w określonej dziedzinie, stworzone w celu realizacji konkretnego celu. Ich twórcy znajdują pewną niszę na rynku i swoją ofertę kierują do wąskiej grupy odbiorców. Dzięki specjalizacji mogą zaproponować zdecydowanie bardziej dopasowaną ofertę do potrzeb konsumenta niż banki uniwersalne. Te drugie bowiem swoją ofertę kierują dla każdego. Tak więc w swojej ofercie będą miały produkty dla indywidualnych odbiorców jak i dla firm. Warto pokrótce przybliżyć jakie produkty najczęściej proponują swoim klientom banki uniwersalne.

Konto jako produkt bankowy


Zadecydowanie najpopularniejszym produktem są konta osobiste lub firmowe. Dzięki nim nie ma potrzeby trzymania pieniędzy w domu czy mieszkaniu. Dzięki wykorzystaniu sieci internetowej oraz bankomatów każdy ma niemal nieograniczony dostęp do swoich pieniędzy 24 godziny na dobę. Popularność kont firmowych wynika również z tego, iż przy rozpoczynaniu działalności gospodarczej istnieje wymóg założenia takiego właśnie konta.

Kredyt jako produkt bankowy


Kolejnym produktem, który przynosi bankom olbrzymie przychody są kredyty. W chwili obecnej zdecydowanie bardziej dostępne, zwłaszcza dla osób które mogą pochwalić się przejrzystą historią kredytową, a także stałą pracą. Ciekawą odmianą kredytu są karty kredytowe. Za ich pomocą można zaciągać zobowiązania na dowolny cel bez ciągłego odwiedzania placówek bankowych i wypełniania sterty papierów. Jest to niezwykle wygodny sposób kredytowania, wymaga jednak od posiadacza takiej karty pewnej samodyscypliny, by nie mieć problemów z późniejszą spłatą zadłużenia.

Lokata jako produkt bankowy


Innym ciekawym produktem oferowanym przez banki jest lokata. Produkt ten cieszy się niesłabnącą popularnością zwłaszcza wśród klientów indywidualnych. Najlepsza lokata potrafi przynieść jej właścicielowi kilka procent zysku w skali roku, jest więc zdecydowanie lepszą alternatywą dla kont osobistych, które są dużo niżej oprocentowane. Wśród tego typu produktów wyróżniamy takie jak lokata: terminowa, rentierska, dynamiczna, progresywna, nocna i inne różniące się od siebie kilkoma czynnikami.

Ubezpieczenie jako produkt bankowy


Grupą produktów, które od niedawna są dostępne w bankach są ubezpieczenia. Na pierwszy rzut oka można się dziwić po co banki oferują w swojej ofercie ubezpieczenia. Okazuje się jednak iż ma to głęboki sens. Klient poszukujący np. kredytu na sfinansowanie budowy domu, będzie potrzebował zabezpieczeń takiego kredytu w postaci ubezpieczenia budynku w budowie lub ubezpieczenia na życie dla siebie lub partnera. Dzieje się tak dlatego gdyż bank chce mieć maksymalną pewność, iż w razie jakiegoś zdarzenia losowego kredyt zostanie w całości spłacony. Dlatego też banki oferują takim klientom ubezpieczenia, by ci mogli załatwić komplet formalności w jednym miejscu i nie musieli chodzić do firm ubezpieczeniowych.

Podsumowanie


Wymienione powyżej produkty bankowe należą do tych najpopularniejszych oferowanych przez banki. Ich oferta jest tak bogata, iż niezwykle istotne staje się porównanie lokat, kont osobistych i kredytów. Warto poświęcić na to trochę czasu by wybrać najlepszy produkt dopasowany do swoich potrzeb.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.