2013/10/02

Sposoby bezpiecznego oszczędzania i zarabiania pieniędzy

Pieniądze są jednym z najważniejszych dóbr pożądanych przez współczesnego człowieka. Cały świat i gospodarka rynkowa oparta jest na popycie i podaży, kupnie i sprzedaży. Ludzie produkują, wytwarzają dobra, wszystko po to by je sprzedać i w zamian dostać pieniądze, za które mogą kupować inne dobra których nie mają, a czują potrzebę ich posiadania. Bycie bogatym stało się celem życia wielu osób, a większość nie zadowala się tym co ma, tylko stale stara się gromadzić więcej pieniędzy. Dlatego też osoby te starają się ciągle poszukiwać nowych sposobów pomnażania gotówki. W tym celu chętnie odwiedzają banki, które oferują swoim klientom możliwość zainwestowania zgromadzonego kapitału i w zależności od ryzyka jakie jest gotów ponieść klient, obiecując mniejsze lub większe zyski.

Charakterystyka funduszy inwestycyjnych


Do niedawna najpopularniejszą formą inwestowania pieniędzy były fundusze inwestycyjne. Klienci chętnie kupowali jednostki uczestnictwa wierząc w szybki i łatwy zarobek. Powierzone pieniądze banki inwestowały na giełdach i przez pewien okres czasu udawało im się w dużym stopniu pomnażać powierzony kapitał. Działo się tak do momentu gdy w Stanach Zjednoczonych doszło do bankructwa potężnego banku Lehmann Brothers, który pociągnął za sobą lawinę bankructw kolejnych instytucji finansowych. Kryzys finansowy jaki dopadł światową gospodarkę w 2007 roku spowodował, że większość funduszy inwestycyjnych zaczęła przynosić straty i wiele osób straciło część powierzonych pieniędzy i zraziło się do tych narzędzi finansowych.

Charakterystyka lokat bankowych


Jako, że fundusze inwestycyjne okazały się stosunkowo ryzykownym sposobem inwestowania zgromadzonego kapitału, wiele osób zaczęło poszukiwać innych bezpieczniejszych form oszczędzania bądź zarabiania. Dlatego klienci banków, którzy wypłacili pieniądze, dotychczas ulokowane w funduszach, zdecydowali się w dużej większości na założenie lokaty bankowej. Narzędzie to jest raczej formą oszczędzania niż inwestowania pieniędzy, jednak posiada jedną niezwykle istotną w czasach paniki na rynkach finansowych zaletę, a mianowicie jest bezpieczne. Oprocentowanie lokat bankowych zazwyczaj nie przekracza kilku punktów procentowych, jednak w tamtym okresie niemal każdy szukał instrumentu, który nie będzie przynosił straty finansowej. Poza tym banki, którym groziła utrata płynności finansowej, a co za tym idzie bankructwo, szybko potrzebowały kapitału. Aby zachęcić klientów do powierzania im swoich pieniędzy, proponowały w owym czasie niezwykle wysokie oprocentowanie lokat, co pozwoliło osobom dysponującym wolnymi środkami na całkiem niezły zarobek, przy minimalnym ryzyku. Obecnie, gdy sytuacja na rynkach finansowych jest dużo spokojniejsza i bankom nie zależy już na zdobywaniu kapitału za wszelką cenę, najlepsze lokaty bankowe dają zarobić maksymalnie 5%. Należy dodatkowo pamiętać, że od zarobionych pieniędzy należy jeszcze opłacić tzw. podatek Belki, co powoduje, że lokaty stały się raczej bezpieczną formą przechowywania gotówki niż formą oszczędzania.

Podsumowanie


Wymienione wyżej instrumenty służące oszczędzaniu i pomnażaniu pieniędzy nie są oczywiście jedynymi dostępnymi, lecz zdecydowanie najpopularniejszymi wśród klientów banków. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim swojej prostocie. Wystarczy minimalna wiedza z zakresu finansów i wolna gotówka, by posiadać jednostki uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym, bądź założyć lokatę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.