2015/09/02

Konta firmowe: na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Posiadanie firmowego konta jest obecnie nie tylko wygodą w prowadzeniu firmy, ale też jednym z warunków jej funkcjonowania. Współcześnie mało który przedsiębiorca rozlicza się w formie popularnej metody „z ręki do ręki” i większość transakcji odbywa się bezgotówkowo w formie przelewów internetowych. Stąd też konta firmowe są znacznym ułatwieniem w działaniu każdej firmy i znacznie przyśpieszają cały proces płatności.

Prosty system obsługi

Ponieważ rachunek firmowy będzie zazwyczaj obsługiwany nie przez jedną, ale nawet przez kilkanaście różnych osób (szczególnie w dużych firmach), istotnym elementem dobrego konta powinna być możliwość rozdzielenia do niego dostępu (uprawnień). Chociaż najczęściej rachunek ma jednego właściciela, bank powinien udostępnić opcję współdzielenia konta w taki sposób, by mogła się na nie zalogować np. księgowa i zlecić niezbędne przelewy.
Istotnym punktem, na który warto zwrócić uwagę wybierając dla siebie najlepsze konto firmowe to także kwestia samej formy logowania. Większość banków co prawda poszerza swoją bankowość elektroniczną umożliwiając obsługę rachunku zarówno z poziomu komputera, jak i urządzeń mobilnych (smartfony, tablety), ale zapomina np. o obsłudze telefonicznej lub... w placówce banku. W rezultacie klient pragnący szybko zrealizować jakiś przelew, a niemający dostępu do Internetu, ponosi najczęściej wysokie opłaty z powodu zlecenia takiej dyspozycji bezpośrednio w oddziale bankowym lub za pośrednictwem konsultanta telefonicznego.

I niskie koszty prowadzenia

Koszty prowadzenia rachunku firmowego, które nie należą do najmniejszych, stanowią bardzo kontrowersyjną część każdej umowy. Klienci przyzwyczajeni tego, że przy rachunkach osobistych mają większość opcji udostępnioną bezpłatnie, są zdziwieni, że rachunki firmowe są obarczone opłatami praktycznie za każdą wykonaną czynność. Sama realizacja przelewów generuje w średniej wielkości firmie koszta w wysokości nawet kilkuset złotych miesięcznie. Dlatego większość przedsiębiorców szuka na tym polu znacznych oszczędności, wybierając tak zwane darmowe konta firmowe, których darmowość polega nie tyle na bezpłatnej obsłudze konta, co na pewnych ulgach.

Przykładowo, jeśli na firmowe konto regularnie wpływa jakaś określona kwota, mierzona w tysiącach złotych, bank zarabiając na oprocentowaniu, może pójść klientowi na rękę i zaoferować mu określoną liczbę darmowych przelewów prywatnych. Wyjątkiem są transakcje z urzędami i instytucjami państwowymi obsługującymi działalność firm (ZUS, Urząd Skarbowy, etc.): te właściwie zawsze są darmowe.

Sprawdź aktualny ranking najlepszych kont firmowych

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.