2013/10/02

Jakie banki oferują najatrakcyjniejsze lokaty – ranking najlepszych lokat

Oprocentowanie lokat spada w dół, jednak dynamika spadków jest coraz mniejsza. Większość z nas zastanawia się, czy wciąż opłaca się oszczędzać na lokatach bankowych. Część osób już zdecydowało się przenieść swoje środki z lokat na rachunki osobiste. Przeanalizujmy jak w tej chwili kształtuje się przeciętne oprocentowanie lokat oraz które banki posiadają najlepsze oferty.
Ranking lokat bankowych 2013
Według danych pochodzących z rynku, przeciętne oprocentowanie lokat rocznych wyniosło w sierpniu 2,5%. Nie jest to oszałamiający wynik, jednak przytoczone oprocentowanie należy odnieść do obecnej stopy inflacji oraz wziąć pod uwagę alternatywy dla lokat bankowych. Dla innych terminów zapadalności wartości te oscylowały także w granicach 2,5%. Dla lokat na 3 miesiące, przeciętne oprocentowanie wyniosło 2,27%. Dla lokat sześciomiesięcznych średnio oprocentowanie znajdowało się na poziomie 2,4%. Z kolei przeciętne oprocentowanie lokat na okres 24 miesięcy było najwyższe i wyniosło 2,95%.

Bieżące oprocentowanie lokat


Analizując ranking lokat z września 2013 roku, ciężko jest znaleźć lokaty krótkoterminowe gwarantujące oprocentowanie powyżej 3%. Tylko te najlepsze lokaty są oprocentowane powyżej 3%. Wśród najlepszych lokat na okres 3 miesięcy należy wymienić oferty FM Banku oraz Getin Banku. Pierwsza lokata posiadała oprocentowanie wynoszące 3,3% w skali roku. Z kolei depozyt trzymiesięczny w Getin był oprocentowany na 3,05%. Porównanie lokat wskazuje, że tylko 4 banki spośród 25 oferowało lokaty z oprocentowaniem powyżej 3%. 

Nieznacznie wyższe oprocentowanie można znaleźć na lokatach na 6 miesięcy. Tutaj, wśród najlepszych ofert należałoby wymienić lokaty FM Banku – 3,5% w skali roku oraz Santander Banku i Getin Online – 3,3%. Godna uwagi jest także lokata w Meritum Banku, z minimalnie niższym oprocentowaniem niż poprzednie oferty – 3,2%.

Im dłuży termin zapadalności tym wyższe oprocentowanie


Teoria, która mówi, że im dłuższy termin zapadalności lokaty, tym większe oprocentowanie, ma zastosowanie w praktyce w przypadku lokat rocznych. Zakładając lokaty na okres 12 miesięcy możemy liczyć na wyższe oprocentowanie niż w przypadku lokat półrocznych. Najlepszą lokatę w tym segmencie posiada FM Bank, który gwarantuje 3,6% w skali roku na depozycie terminowym. Na drugim miejscu znalazł się Meritum Bank z lokatą na 3,3%, a na trzecim Getin Online – 3,25%. 

Najwyższe oprocentowanie jest oferowane w tej chwili na depozytach długoterminowych – czyli na lokatach dwuletnich. W tym przypadku możemy liczyć na oprocentowanie powyżej 4%. Najlepszą lokatę dwuletnią oferuje Santander Bank oraz Getin Online. Oba banki gwarantują oprocentowanie depozytu na poziomie 4,1% w skali roku. Kolejne miejsce zajął FM Bank z oprocentowaniem lokaty w wysokości 4%.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.