2013/12/05

Jak wybrać najlepszy sposób inwestowania oszczędności?

Decyzja zapadła: zaczynamy oszczędzać. Nie wiemy tylko jak się do tego zabrać. Możliwości mamy wiele, jednak nie wszystkie są odpowiednie dla każdego. Warto więc poznać je wszystkie i zastanowić się, która z nich jest dla nas najodpowiedniejsza. Brak przemyślanej decyzji może sprawić, że zamiast upragnionych oszczędności, zobaczymy tylko straty.

Oszczędzanie jednorazowe czy regularne?

Najważniejszym wyznacznikiem wyboru formy odkładania gotówki powinno być to, czy jesteśmy w stanie odłożyć ją tylko jednorazowo, czy też możemy sobie pozwolić na inwestycje finansowe w regularnych odstępach czasowych, np. co miesiąc, co kwartał lub co rok. Należy pamiętać, że inwestycje regularne wiążą się z podpisaniem umowy o opłacaniu składek na co najmniej 10 lat. Zanim podpiszemy taka umowę, warto dokładnie sprawdzić czy nasze finanse podołają obciążeniu przez tak długi okres. Jeśli nie, lepiej wycofać się z tego pomysłu, mimo że potencjalne zyski brzmią zachęcająco. Lepiej wybrać w takim przypadku oszczędzanie jednorazowe, np. wpłatę pieniędzy na lokatę lub zakup akcji i obligacji. Pamiętajmy, że jeśli zdecydujemy się np. na lokatę, nie oznacza to, że nie będziemy mieć możliwości zwiększenia inwestowanego kapitału – wiele lokat dopuszcza opcje dobrowolnej dopłaty pieniędzy (w dowolnej kwocie) na lokatę w każdym momencie jej obowiązywania. Jeżeli więc na naszym koncie pojawi się nieoczekiwany zastrzyk gotówki, zawsze będziemy mieć szansę włączyć go w poczet oszczędności.

Wybór długości inwestycji

Przed wyborem sposobu oszczędzania zastanówmy się także nad okresem, na który możemy pozwolić sobie na zamrożenie naszych pieniędzy. Inwestycje finansowe wiążą się z czasowym brakiem dostępu do odłożonych środków. Wszystkie formy dopuszczają możliwość wypłaty pieniędzy wcześniej, jednak najczęściej należy wtedy uiścić opłaty, które całkowicie zniwelują osiągnięte zyski. Aby uniknąć zrywania umowy wcześniej, już na wstępie zastanówmy się na jak długo nie będziemy potrzebować dostępu do zainwestowanego kapitału. Gdy pieniądze mogą być potrzebne już za kilka miesięcy, wybierzmy krótką lokatę lub zgromadźmy gotówkę na koncie oszczędnościowym. Jeżeli natomiast kapitał może być inwestowany dłużej, możemy przemyśleć zakup jednostek funduszu inwestycyjnego, akcji, papierów dłużnych lub zdecydować się na polisę typu unit link.

Czy warto inwestować bezpiecznie?

Musimy też wiedzieć jak duże ryzyko inwestycyjne jesteśmy w stanie zaakceptować. Jeżeli w ogóle nie dopuszczamy do siebie myśli o utracie oszczędności, wybierzmy rozwiązania tradycyjne, takie jak lokaty, obligacje z gwarancją kapitału czy konto oszczędnościowe. Zapewnią one nam zyski na z góry określonym poziomie lub dadzą pewność odzyskania wpłaconej przez nas kwoty. Takie inwestycje nie przyniosą jednak dużych zysków. Ich oprocentowanie jest bardzo niskie, maksymalnie sięga obecnie 5% w skali roku. Jeżeli odpowiada nam większe ryzyko, możemy wybrać inwestycje finansowe, które potencjalnie dają o wiele większe zyski. Są to m.in. akcje giełdowe lub fundusze inwestycyjne. Ryzyko jest o wiele większe, niepewny jest również moment, w którym będziemy mogli wypłacić pieniądze. Rekompensuje to jednak niczym nieograniczona wysokość zarobków.

Wielu osobom wydaje się, że finanse są zagadnieniem bardzo trudnym. Nie jest to jednak prawda. Początkowo możemy poczuć się przytłoczeni wiedzą i nowymi pojęciami, jednak gdy już się z nimi oswoimy, może okazać się, że tematyka inwestycyjna stanie się naszą pasją. Wtedy będzie nam o wiele łatwiej pomnażać swoje oszczędności, gdyż śledzenie wykresów giełdowych lub wyszukiwanie najatrakcyjniejszych lokat będą dla nas przyjemnością.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.