2015/11/05

Kredyt konsolidacyjny - poradnik dla konsolidujących swoje długi

Zbyt duża ilość zaciągniętych kredytów, może ciążyć jak kamień u szyi i spędzać sen z powiek. Każda kolejna rata na niezbędne na co dzień wydatki może być tą, która przeciąży szalę i sprawi, że życie zmieni się w koszmar. Przy większej liczbie zobowiązań, czasem trudno się połapać kiedy należy zapłacić kolejną ratę, łatwo przeoczyć termin płatności i popaść w kłopoty z windykacją. Istnieje jednak rozwiązanie, które pozwoli na złączenie wszystkich kredytów i pożyczek w jedną całość. Jest nim kredyt konsolidacyjny.

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Jest to taki rodzaj kredytu, który łączy raty wszystkich pozostałych kredytów i umożliwia płacenie tylko jednej, miesięcznej raty. Dzięki niemu można obniżyć koszty comiesięcznych zobowiązań poprzez rozłożenie spłaty na dłuższy czas. Istnieje również możliwość dobrania dodatkowej gotówki na dowolny cel.

Rodzaje kredytów konsolidacyjnych

Możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje kredytów konsolidacyjnych.
Kredy konsolidacyjny hipoteczny – udzielany zazwyczaj na stosunkowo wysokie kwoty, przy dużej ilości konsolidowanych zobowiązań, zaciągany pod hipotekę własnościowej nieruchomości. Pozwala na rozłożenie płatności nawet na kilkadziesiąt lat.
Kredyt konsolidacyjny gotówkowy – udzielany na krótszy czas i mniejsze kwoty, jednak bez konieczności zabezpieczenia nieruchomością.

Kto może ubiegać się o konsolidację?

W najlepszej sytuacji są osoby, które w przeszłości spłaciły w terminie kilka zobowiązań. Będą one bowiem miały wysoką punktację w Biurze Informacji Kredytowej (zwanej BIK). W przypadku problemów ze spłatą wcześniejszych kredytów i opóźnień w ich spłacie powyżej 30 dni, [i]kredyt konsolidacyjny[/i] może być trudny do uzyskania. Może być wtedy konieczne przedstawienie dodatkowego zabezpieczenia w postaci własnej nieruchomości lub znalezienie poręczycieli z dobrą historią kredytową, którzy również przystąpią do kredytu.

Gdzie udać się po kredyt?

Jeśli już zdecydujemy się na kredyt, warto dobrze zastanowić się nad wyborem banku, który go udzieli. Z pomocą może przyjść ranking kredytów konsolidacyjnych. Porównamy w nim kwoty możliwe do uzyskania w poszczególnych bankach, wysokość odsetek, maksymalny czas spłaty oraz dowiemy się czy będziemy mogli skorzystać z tak zwanych wakacji kredytowych (czyli zawieszenia spłaty rat na kilka miesięcy). Warto dobrze przemyśleć swój wybór, bowiem kredyt taki zwiąże nas z bankiem na dobre kilka lat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.