2015/12/02

Bądź twardy! Negocjuj wysokość oprocentowania z bankiem

Zakładając lokatę, dowiadujemy się o aktualnej wysokości oprocentowania. Zależy nam na umieszczeniu pieniędzy w banku więc zgadzamy się z jego wysokością i podpisujemy umowę długoterminową lub krótkoterminową. Mało kto wie i zdaje sobie sprawę z tego, że naszą kartą przetargową są właśnie pieniądze. Jeżeli jest to duża suma, to bank powinien dążyć do tego, żebyśmy nasze oszczędności ulokowali właśnie w nim. Powinniśmy więc spróbować negocjacji mających na celu doprowadzenie do podwyższenia oprocentowania. Ze znacznymi oszczędnościami mamy szansę, że oprocentowanie specjalnie dla nas zostanie naciągnięte i podniesione. Warto spróbować.

Jak powinny przebiegać negocjacje i na ile można liczyć?

Oprocentowanie lokat jest dosyć niskie, przez co nie osiągamy atrakcyjnych dochodów. Nasze pieniądze mogłyby wypracować lepszy zysk. Pytając się w banku o lokatę i ofertę, warto wcześniej przestudiować jakiś świeży ranking lokat, gdzie będą porównane lokaty z kilku różnych banków.
Po otrzymaniu oferty natychmiast zapytajmy o ile są w stanie podnieść oprocentowanie dla klienta który znaczną sumę chce ulokować na lokacie. Na pewno będą starali się nas zbyć, ale jeżeli mamy ponad 100 000 złotych to mamy praktycznie pewność, że zostanie zaoferowane nam coś więcej niż standardowa wysokość oprocentowania. Zależnie od sumy jaką dysponujemy możemy liczyć na około 0, 5-1 % więcej w skali roku. To już coś! Warto więc spróbować negocjować warunki lokaty, przecież nic nie ryzykujemy, nic nie stracimy, a możemy jedynie zyskać.

W jakich bankach najłatwiej się negocjuje?

Gdyby faktycznie było tak, że w jednym banku jest znacznie łatwiej wynegocjować warunki lokat, a w innych dużo trudniej, to wszyscy korzystalibyśmy tylko z jednego banku. Niestety wszystko zależy od sytuacji i tego czy jesteśmy stałym klientem, czy nie. Duże banki mogą pozwolić sobie na większe ustępstwa, ponieważ mają większe zasoby pieniężne. Posiadają ogromne ilości klientów. Mogłoby się wydawać więc, że w małych bankach jest znacznie trudniej negocjować.

Małym bankom zależy jednak również na tym, aby w ich zasobach znajdowała się jak największa gotówka, więc nie mogą sobie pozwolić na stratę klientów. Patrząc z tej perspektywy, to w małych bankach również nie powinno być trudno. Każdy musi sam sprawdzić ofertę kilku banków i podjąć świadomą decyzję.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.