2015/08/27

Bezpieczeństwo środków pieniężnych na lokatach

Coraz częściej słyszymy o upadających bankach, które z dnia na dzień stają się niewypłacalne, a ich klienci tracą oszczędności całego swojego życia. Na szczęście tego typu informacje dochodzą do nas z zagranicy. Polacy jednak coraz mniej ufają bankom i z obawą lokują pieniądze na lokatach i kontach osobistych. Widząc, co dzieje się za granicą, nic w tym dziwnego.

Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Dużo zależy od tego, jakie kwoty pieniędzy przetrzymujemy na kontach osobistych i lokatach bankowych. Wszystkie środki pieniężne, lokaty, są zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Gwarantuje on zwrot każdemu klientowi depozytu do wysokości 100 000 Euro, w razie upadku banku i jego niewypłacalności. Nie powinniśmy się, więc obawiać utraty naszych środków. Jeżeli posiadamy większe oszczędności, niż 100 000 Euro, to powinniśmy dla ich bezpieczeństwa rozłożyć nasze pieniądze na konta w różnych bankach, tak, aby nasze wszystkie depozyty w żadnym z banków, nie przekroczyły 100 000 Euro.

Lokata z dużym wkładem pieniężnym

Bezpieczeństwo naszych środków zmniejsza się z ilością zdeponowanych pieniędzy. Idea Bank oferuje bardzo atrakcyjną lokatę z możliwością zdeponowania nawet 1 miliona złotych. Oprocentowanie lokat w Idea Bank wynosi nawet 3, 15% w skali roku. Taka lokata kusi klientów do skorzystania z usług banku. Przed zdecydowaniem się na powierzenie takich pieniędzy bankowi, trzeba sobie koniecznie uświadomić fakt, że wszystkie środki ponad 100 000 Euro, czyli ok. 420 000 złotych będą niezabezpieczone, w przypadku upadku banku. Bankowy Fundusz Gwarancyjny nie zwróci nam wtedy wszystkich naszych oszczędności umieszczonych na lokacie. Jest to ogromne ryzyko, które podejmuje osoba deponująca środki pieniężne.

Na co jeszcze uważać?

Koniecznie zwracajmy uwagę na to czy lokaty, na których umieszczamy nasze pieniądze są oferowane przez banki, czy może przez inne instytucje bankowe, czyli tak zwane parabanki? Różnica jest taka, że parabank w przypadku upadku nie zwróci nam pieniędzy. Parabanki nie są chronione Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. Na stronie internetowej Bankowego Funduszu Gwarancyjnego możemy sprawdzić, jakie banki są objęte gwarancją. Warto to sprawdzić, aby mieć pewność, że nasze środki pieniężne są bezpieczne. Najlepiej sprawdzić dany bank, czy instytucję, przed wpłatą oszczędności. Można w ten sposób zaoszczędzić wiele nerwów i pieniędzy.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.