2015/09/29

Najlepsze lokaty bankowe - ranking lokat październik 2015

Popularne depozyty bankowe takie jak lokaty terminowe i konta oszczędnościowe wciąż są zdecydowanie najpopularniejszą formą oszczędzania wybieraną przez Polaków. Mimo kolejnych obniżek stóp procentowych, które bezpośrednio wpływają na oprocentowanie depozytów, Polacy chętnie lokują swoje oszczędności na lokatach bankowych. Jak wynika z danych podawanych przez NBP w połowie 2015 roku gospodarstwa domowe posiadały blisko 1,55 bln złotych oszczędności, z czego blisko 62% było zdeponowanych właśnie na oprocentowanych depozytach w polskich bankach.

Choć z powodu aktualnych, niskich stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego średnie oprocentowanie lokat nie zachwyca, to całe grono osób decyduje się właśnie na tą formę oszczędzania. Wpływ na takie zachowanie mają niewątpliwie zalety lokat, do których w głównej mierze możemy zaliczyć:
  • pewny, z góry określony zysk z inwestycji,
  • niezmienność warunków umowy (w przypadku lokat o stałym oprocentowaniu),
  • gwarancja i bezpieczeństwo (gwarancja BFG),
  • niewielki kapitał niezbędny do założenia lokaty,
  • ogromna różnorodność ofert na rynku,
  • brak specjalistycznej wiedzy niezbędnej do rozpoczęcia inwestycji,
  • możliwość założenia i zarządzania lokatą online.

Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych użytkowników postanowiliśmy dokładniej przyjrzeć się aktualnym ofertom polskich banków. Przebadaliśmy propozycje 21 banków działających w Polsce. Chociaż średnia wartość oprocentowania przebadanych ofert nie powala na kolana, to można znaleźć ciekawe, promocyjne oferty lokat terminowych. W poniższym porównaniu prezentujemy najciekawsze naszym zdaniem oferty dostępne na rynku w październiku 2015.

Najlepsze lokaty bankowe - październik 2015


Bank Nazwa Oprocentowanie Okres trwania Informacje Szczegóły
Noble Bank Promocyjna 5,50% 3m * dla nowych klientów Noble Bank
* plan inwestycyjny  w pakiecie
* iPhone 6 w prezencie dla wybranych klientów
Szczegóły oferty
Idea Bank Happy 4,00% 3m * bez konta osobistego w banku
* lokata od 1 000 do 10 000 zł
* założenie online
Szczegóły oferty
Bank Smart Na powitanie 4,00% 1m
* z darmowym kontem osobistym
* od 1 000 do 10 000 zł 
* wyłącznie dla nowych klientów
Szczegóły oferty
Getin Bank Na start 3,50% 2m * zerwanie umowy bez utraty odsetek!
* błyskawiczne założenie online 
* od 500 do 10 000 zł
Szczegóły oferty
Noble Bank Klasyczna 3,50% 2m * dla nowych klientów Noble Bank
* lokata dla dużej wartości deponowanych środków
Szczegóły oferty
BGŻ Optima Bezkarna 3,20% 3m * brak utraty odsetek w przypadku wcześniejszego zerwania lokaty! 
* lokata od 1 000 do 100 000 zł!
* szybkie założenie lokaty online
Szczegóły oferty
Toyota Bank 2,75% 2,75% 80 dni * od 3 000 do 49 000 zł 
* z wymaganym kontem osobistym
Szczegóły oferty
Santander Consumer
Bank
Direct+ internet 2,70% 24m * najlepsza lokata długoterminowa
* gwarancja stałości oprocentowania przez całą umowę
Szczegóły oferty
Raiffeisen Polbank Mobilna 2,60% 3m
* od 1 000 do 10 000 zł 
* lokata mobilna z obsługą przez aplikację mobilną
Szczegóły oferty


Obecnie prym w atrakcyjnych ofertach wiodą przede wszystkim lokaty o krótkich terminach zapadalności. Niskie stopy procentowe NBP skłaniają polskie banki do oferowania atrakcyjnego oprocentowania jedynie na krótkoterminowych depozytach terminowych, oferując klientom promocyjne propozycje, niejednokrotnie łączone z dodatkowymi produktami.

Konta oszczędnościowe alternatywą dla lokat?


Przy okazji analizy najlepszych lokat w październiku 2015 postanowiliśmy przyjrzeć się także aktualnym propozycjom rachunków oszczędnościowych, które mogą być dla nich ciekawą alternatywą. Na oprocentowanie tego typu rachunków również ma wpływ aktualny niski poziom stóp procentowych, ale w niektórych przypadkach banki są skłonne do oferowania atrakcyjnego oprocentowania, ponieważ liczą na dłuższe utrzymanie nowego klienta. W porównaniu z lokatami konta oszczędnościowe posiadają kilka cech, które mogą skłaniać do ich wyboru wielu oszczędzających:

  • elastyczny dostęp do swoich oszczędności bez utraty uzbieranych odsetek (swobodne dokonywanie wpłat i wypłat z rachunku),
  • najlepsze oferty posiadają oprocentowanie porównywalne do najwyżej oprocentowanych lokat,
  • zazwyczaj mamy do czynienia z częstszą kapitalizacją odsetek (miesięczną), niż w przypadku lokat bankowych,
  • brak wymogu deponowania środków o znacznej wartości (pieniądze pracują już od pierwszej złotówki).

Przyjrzyjmy się zatem kilku najwyżej oprocentowanych rachunków oszczędnościowych:

Najlepsze konta oszczędnościowe - październik 2015


Bank Oprocentowanie Informacje Szczegóły
BGŻ BNP Paripas 4,00% * konto osobiste z oprocentowaniem 4% w skali roku!
* 0 zł za prowadzenie konta przy deklaracji miesięcznych wpływów
* dodatkowo możliwość skorzystania z nieoprocentowanego kredytu
Szczegóły oferty
Bank Smart 3,00% * promocyjne oprocentowanie dla środków do wysokości 50 000 zł (powyżej 2%)
* brak utraty odsetek przy wpłatach i wypłatach
* założenie i zarządzanie online
Szczegóły oferty
ING Bank Śląski 2,50% * bez konta osobistego
* swobodne wpłaty i wypłaty środków
*promocyjne oprocentowanie już od pierwszej złotówki
Szczegóły oferty

2015/09/02

Konta firmowe: na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Posiadanie firmowego konta jest obecnie nie tylko wygodą w prowadzeniu firmy, ale też jednym z warunków jej funkcjonowania. Współcześnie mało który przedsiębiorca rozlicza się w formie popularnej metody „z ręki do ręki” i większość transakcji odbywa się bezgotówkowo w formie przelewów internetowych. Stąd też konta firmowe są znacznym ułatwieniem w działaniu każdej firmy i znacznie przyśpieszają cały proces płatności.

Prosty system obsługi

Ponieważ rachunek firmowy będzie zazwyczaj obsługiwany nie przez jedną, ale nawet przez kilkanaście różnych osób (szczególnie w dużych firmach), istotnym elementem dobrego konta powinna być możliwość rozdzielenia do niego dostępu (uprawnień). Chociaż najczęściej rachunek ma jednego właściciela, bank powinien udostępnić opcję współdzielenia konta w taki sposób, by mogła się na nie zalogować np. księgowa i zlecić niezbędne przelewy.
Istotnym punktem, na który warto zwrócić uwagę wybierając dla siebie najlepsze konto firmowe to także kwestia samej formy logowania. Większość banków co prawda poszerza swoją bankowość elektroniczną umożliwiając obsługę rachunku zarówno z poziomu komputera, jak i urządzeń mobilnych (smartfony, tablety), ale zapomina np. o obsłudze telefonicznej lub... w placówce banku. W rezultacie klient pragnący szybko zrealizować jakiś przelew, a niemający dostępu do Internetu, ponosi najczęściej wysokie opłaty z powodu zlecenia takiej dyspozycji bezpośrednio w oddziale bankowym lub za pośrednictwem konsultanta telefonicznego.

I niskie koszty prowadzenia

Koszty prowadzenia rachunku firmowego, które nie należą do najmniejszych, stanowią bardzo kontrowersyjną część każdej umowy. Klienci przyzwyczajeni tego, że przy rachunkach osobistych mają większość opcji udostępnioną bezpłatnie, są zdziwieni, że rachunki firmowe są obarczone opłatami praktycznie za każdą wykonaną czynność. Sama realizacja przelewów generuje w średniej wielkości firmie koszta w wysokości nawet kilkuset złotych miesięcznie. Dlatego większość przedsiębiorców szuka na tym polu znacznych oszczędności, wybierając tak zwane darmowe konta firmowe, których darmowość polega nie tyle na bezpłatnej obsłudze konta, co na pewnych ulgach.

Przykładowo, jeśli na firmowe konto regularnie wpływa jakaś określona kwota, mierzona w tysiącach złotych, bank zarabiając na oprocentowaniu, może pójść klientowi na rękę i zaoferować mu określoną liczbę darmowych przelewów prywatnych. Wyjątkiem są transakcje z urzędami i instytucjami państwowymi obsługującymi działalność firm (ZUS, Urząd Skarbowy, etc.): te właściwie zawsze są darmowe.

Sprawdź aktualny ranking najlepszych kont firmowych

2015/09/01

Formalności przy ubieganiu się o kredyt Mieszkanie dla Młodych

Program „Mieszkanie dla młodych” jest bardzo korzystną ofertą dla młodych rodzin czy też singli. Pozwala spełnić marzenie o swoim własnym, pierwszym mieszkaniu lub domu. Jednak nie jest tak łatwo otrzymać tą pomoc. Trzeba spełnić szereg warunków oraz załatwić trochę formalności.

Procedura ubiegania się o dofinansowanie

Jeśli chcemy ubiegać się o pomoc finansową z programu, należy wybrać bank, a następnie złożyć w nim wiosek o dofinansowanie wkładu własnego oraz wniosek o udzielenie kredytu. Do wniosku należy dołączyć:
  • Pisemne oświadczenie o spełnieniu na dzień złożenia wniosku warunku, nieposiadaniu na własność domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny lub własności lub współwłasności budynku, jeżeli udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny), wraz z pisemnym oświadczeniem, że ten warunek będzie spełniony także w dniu nabycia mieszkania.
  • Pisemne zobowiązanie - w przypadku najmu lokalu mieszkalnego lub posiadania spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu - do rozwiązania umowy najmu i opróżnienia lokalu mieszkalnego lub zrzeczenia się spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na rzecz spółdzielni mieszkaniowej i opróżnienia tego lokalu, w terminie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności mieszkania.
  • Pisemne oświadczenie o tym, że nabywane mieszkanie służyć będzie zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych.
  • Pisemne oświadczenie osoby, która wybudowała mieszkanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, o tym, że mieszkanie zostanie po raz pierwszy zasiedlone przez nabywcę.

Dalsza procedura udzielania dofinansowania wkładu własnego odbywa się w ramach współpracy pomiędzy bankiem i Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Kwestia banku

O dofinansowanie możemy na tą chwilę starać się w dwóch największych działających w naszym kraju bankach z najbardziej rozległą siecią sprzedaży. PKO Bank Polski oferuje nam finansowanie do 95% wartości nieruchomości, okres kredytowania do 35 lat, prowizję już od 0% oraz marżę od 1, 4%. Natomiast Bank Pekao S. A. - finansowanie do 95% wartości nieruchomości, okres spłaty do 30 lat, decyzja kredytowa w ciągu 5 dni od daty złożenia kompletnego wniosku, prowizję w wysokości 1, 49%, a marżę 1, 9%.
Pozostałe warunki są w dużym stopniu uzależnione od kwoty kredytu.
Wkład własny przy ubieganiu się o kredyt mieszkaniowy musi wynosić minimum 5%.