2015/06/03

Mieszkanie dla młodych i Rodzina na swoim - podobieństwa i różnice

Od stycznia 2014 roku młode osoby mogą liczyć na wsparcie finansowe od państwa przy zakupie swojego pierwszego mieszkania, czy też domu. Program oferujący pomoc nazywa się „Mieszkanie dla młodych”. Wcześniej, od początku 2007 do końca 2012 roku obowiązywał program „Rodzina na swoim”. Oba te programy mają ze sobą trochę wspólnego, ale dużo więcej je różni.
Podobieństwo programów

Zarówno „Mieszkanie dla młodych” jak i „Rodzina na swoim” to programy skierowane do tej samej grupy korzystających – małżeństw, singli oraz osób samotnie wychowujących dzieci. W przypadku obu programów osoby korzystające mogą liczyć na wsparcie ze strony innych osób – dodatkowych kredytobiorców. Jest to pomocne w spełnieniu wymagań bankowych do wzięcia kredytu. Dodatkowymi kredytobiorcami mogą być małżonkowie, rodzice, rodzeństwo, teściowie. W obydwu programach zostały również zastosowane wszelki zabezpieczenia chroniące przed wyłudzaniem dofinansowania. Jeśli osoby, które skorzystały z pomocy, w najbliższych latach sprzedały mieszkanie, wynajęły komuś lub zmieniły sposób użytkowania (lokum przestało zaspokajać potrzeby mieszkaniowe), trzeba będzie zwrócić otrzymaną pomoc finansową.
Różnice pomiędzy programami

Różnic jest zdecydowanie więcej. Przede wszystkim inny jest rodzaj wsparcia. W przypadku programu „Rodzina na Swoim”, osoby korzystające mogły liczyć na dopłaty do odsetek od kredytu mieszkaniowego (nawet do 50%). Dzięki temu przez kilka lat raty spłacanego kredytu były mniejsze. Natomiast w przypadku programu „Mieszkanie dla młodych” beneficjenci dostają jednorazowe dofinansowanie przy zaciąganiu kredytu hipotecznego na zakup mieszkania lub domu. Dla osób samotnych lub bezdzietnych rodzin jest to 10% wartości nieruchomości, dla osób posiadających dzieci – 15 proc., a dodatkowe 5 proc. otrzymają, jeśli w ciągu pięciu lat od nabycia domu lub mieszkania urodzi się trzecie, bądź kolejne dziecko. Ponadto „Mieszkanie dla młodych” oferuje zwrot części VAT za materiały budowlane tym osobom, które będą budować swój pierwszy dom metodą gospodarczą. Kolejna różnica dotyczy przedmiotu wsparcia. Korzystając z „Rodziny na swoim” beneficjenci mogli kupować mieszkania na rynku wtórnym i pierwotnym. Natomiast w przypadku „Mieszkania dla młodych” lokum musi być kupione na rynku pierwotnym. Różnią się także wymagania co do wielkości nieruchomości. Starszy program zezwalał rodzinom zakup domów jednorodzinnych do 140 m2, a singlom do 75m2. „Mieszkanie dla Młodych” pozwala na zakup lokali mieszkalnych do 75 m2 lub domów do 100 m2, przy czym w każdym przypadku dopłata jest liczona do 50 m2 powierzchni.

Więcej o programie mieszkanie dla młodych znajdziesz tu: oferty-kredytow.com/mieszkanie_dla_mlodych/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.