2014/07/02

Rachunki bankowe i konkurencja na rynku produktów bankowych

Nic tak dobrze nie robi na poprawę cen oraz jakości produktów jak konkurencja. Zasada ta tyczy się także rynku produktów bankowych. W bitwie o nowych klientów banki oferują coraz ciekawsze warunki oraz konta bankowe ściśle dopasowywane do potrzeb, możliwości i preferencji klientów – krótko mówiąc rachunki mocno spersonalizowane.

Cykliczne zmiany w ofercie banków to nic nadzwyczajnego. Permanentne zmienianie, ulepszanie produktów oraz wprowadzanie zupełnie nowych ma na celu zainteresowanie potencjalnych klientów. Ci ostatni są dzisiaj coraz bardziej wymagający oraz świadomi – nie bez dużego udziału Internetu.

Darmowe konto bankowe – wciąż popularne

Brak opłat za prowadzenie rachunku oraz korzystanie z podstawowych usług konta to jedno z najważniejszych kryteriów, które determinują wybór tej jedynej oferty w zakresie rachunku bankowego. Samo znalezienie darmowego konta nie jest wyjątkowo skomplikowane. Pomocny w tej kwestii jest chociażby ranking kont bankowych. Same banki stawiają jednak ostatnio coraz częściej na klientów aktywnych, czyli takich którzy z odpowiednio dużą częstotliwością dokonują płatności kartą lub przelewów na zewnętrzne rachunki etc. W praktyce darmowe konta bankowe mogą wymagać spełnienia przez klienta określonych działań. Chodzić może o odpowiednio wysokie wpływy na konto osobiste, dokonywanie określonej ilości przelewów czy płatności kartą dołączoną do rachunku. Dla klientów w miarę aktywnych takie wymogi nie powinny stanowić specjalnego problemu. Mniej aktywni powinni szczegółowo zapoznać się z tabelą opłat i potencjalnymi prowizjami, które są naliczane w przypadku nie spełnienia postawionych przez bank wymogów.

Chociaż darmowe konto bankowe nie jest w Polsce mitem, siła konkurencji powinna wymusić na bankach wprowadzanie ulepszeń w tej kwestii – zwłaszcza, że część banków nie przewiduje rachunków w pełni darmowych. Chociaż Polska zmierza w dobrym kierunku, wciąż daleko nam do standardów bankowości krajów zachodnich. Rosnąca konkurencja może sprawi jednak, że w ciągu kolejnych kilku lat oferta darmowych kont na polskim rynku produktów bankowych będzie bardziej rozbudowana i obarczona mniejszą ilością warunków, które musi spełnić klient, aby konto faktycznie było w pełni darmowe.

Wybierając konto osobiste...

Wybierając konto osobiste powinniśmy w jak największym stopniu dopasować je do własnych potrzeb. Może to banalne, ale pamiętać należy, że z konta korzystać będziemy my – a nie statystyczny Kowalski. Dlatego też oferty rozpatrywać należy pod kątem własnych potrzeb, możliwości, ograniczeń, preferencji etc. Rzecz jasna podczas zakładania konta nie zawsze możemy jednoznacznie stwierdzić, z których usług będziemy korzystać, a które okażą się zupełnie niepotrzebne. Mogą mieć z tym problemy zwłaszcza niezbyt doświadczeni klienci. Elementy, które warto, a wręcz należy wziąć pod uwagę przeglądając oferty banków to: koszty prowadzenia konta, oprocentowanie środków na koncie, zakres usług dodatkowych oraz dostęp do rachunku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.