2015/08/27

Bezpieczeństwo środków pieniężnych na lokatach

Coraz częściej słyszymy o upadających bankach, które z dnia na dzień stają się niewypłacalne, a ich klienci tracą oszczędności całego swojego życia. Na szczęście tego typu informacje dochodzą do nas z zagranicy. Polacy jednak coraz mniej ufają bankom i z obawą lokują pieniądze na lokatach i kontach osobistych. Widząc, co dzieje się za granicą, nic w tym dziwnego.

Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Dużo zależy od tego, jakie kwoty pieniędzy przetrzymujemy na kontach osobistych i lokatach bankowych. Wszystkie środki pieniężne, lokaty, są zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Gwarantuje on zwrot każdemu klientowi depozytu do wysokości 100 000 Euro, w razie upadku banku i jego niewypłacalności. Nie powinniśmy się, więc obawiać utraty naszych środków. Jeżeli posiadamy większe oszczędności, niż 100 000 Euro, to powinniśmy dla ich bezpieczeństwa rozłożyć nasze pieniądze na konta w różnych bankach, tak, aby nasze wszystkie depozyty w żadnym z banków, nie przekroczyły 100 000 Euro.

Lokata z dużym wkładem pieniężnym

Bezpieczeństwo naszych środków zmniejsza się z ilością zdeponowanych pieniędzy. Idea Bank oferuje bardzo atrakcyjną lokatę z możliwością zdeponowania nawet 1 miliona złotych. Oprocentowanie lokat w Idea Bank wynosi nawet 3, 15% w skali roku. Taka lokata kusi klientów do skorzystania z usług banku. Przed zdecydowaniem się na powierzenie takich pieniędzy bankowi, trzeba sobie koniecznie uświadomić fakt, że wszystkie środki ponad 100 000 Euro, czyli ok. 420 000 złotych będą niezabezpieczone, w przypadku upadku banku. Bankowy Fundusz Gwarancyjny nie zwróci nam wtedy wszystkich naszych oszczędności umieszczonych na lokacie. Jest to ogromne ryzyko, które podejmuje osoba deponująca środki pieniężne.

Na co jeszcze uważać?

Koniecznie zwracajmy uwagę na to czy lokaty, na których umieszczamy nasze pieniądze są oferowane przez banki, czy może przez inne instytucje bankowe, czyli tak zwane parabanki? Różnica jest taka, że parabank w przypadku upadku nie zwróci nam pieniędzy. Parabanki nie są chronione Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. Na stronie internetowej Bankowego Funduszu Gwarancyjnego możemy sprawdzić, jakie banki są objęte gwarancją. Warto to sprawdzić, aby mieć pewność, że nasze środki pieniężne są bezpieczne. Najlepiej sprawdzić dany bank, czy instytucję, przed wpłatą oszczędności. Można w ten sposób zaoszczędzić wiele nerwów i pieniędzy.



2015/08/03

Charakterystyka lokat długoterminowych

Najczęściej wybieranym produktem do gromadzenia i powiększania posiadanego kapitału są lokaty terminowe. Wśród nich wyróżnia się ich trzy typy: krótko-, średnio- i długoterminowe. Ta ostatnia pozwala więcej zarobić, ale pod pewnymi warunkami. Przed zdecydowaniem się na ten produkt, warto zapoznać się z charakterystyką i korzyściami płynącymi z niego.

Czas trwania

Umowy na lokaty długoterminowe podpisuje się na minimum 12 miesięcy. Wypłata środków przed tym terminem oznacza utratę naliczonych odsetek lub, w rzadkich przypadkach, utratę znacznej ich części. Oferta jest skierowana więc do osób, które posiadają wolne środki, które nie będą potrzebne przez dłuższy czas. Im wyższa kwota kapitału, tym można otrzymać lepszą ofertę. Warto wybrać tę lokatę, która zapewnia jak najczęstszą kapitalizację odsetek. Można spotkać produkty, które oferują ten proces co miesiąc. Lepiej jest nawet poświęcić kilka punktów procentowych, w zamian za powiększanie kapitału co 30 dni, niż co 90 dni.

Rodzaj oprocentowania

Wybór stałego oprocentowania lokaty oznacza, że ten parametr nie zmieni się przez cały czas jej trwania. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku ciągle spadającego współczynnika WIBOR, co obecnie notujemy. Jeśli natomiast istnieje duże prawdopodobieństwo na podwyższenie stóp procentowych, lepiej jest wybrać oprocentowanie zmienne. Co kilka miesięcy lokata jest aktualizowana z uwzględnieniem nowej wartości, co pozwoli na zwiększenie zysków wraz ze wzrostem punktów procentowych. Obecnie od kilku lat notujemy ciągły spadek współczynnika WIBOR - nie może on jednak maleć w nieskończoność. Warto o tym pamiętać w chwili zakładania lokaty długoterminowej, zwłaszcza jeśli kapitał chcemy zamrozić na kilka lat.

Bezpieczeństwo

Lokaty są bardzo popularnym środkiem na gromadzenie i oszczędzanie pieniędzy. Jest to spowodowane głównie bezpieczeństwem ulokowania kapitału i zyskiem pozbawionym ryzyka. Nawet w chwili upadku banku, środki znajdujące się na tego typu produktach są zwracane klientowi przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Posiadanie lokat nie wymaga również ciągłej obserwacji sytuacji na rynku i giełdzie, czym wygrywa z inwestowaniem agresywnym w akcje. Wystarczy wpłacić pieniądze i czekać na ich zwrot, powiększony o kwotę naliczonych odsetek. Niestety, żeby ta metoda przyniosła korzyści finansowe, potrzeba pewnej sumy pieniędzy, z której nie będzie się korzystać. W przypadku lokat długoterminowych jest to szczególnie bolesne.

2015/08/02

Współczesne rachunki oszczędnościowe

Szeroki wachlarz ofert

Obecnie do wyboru mamy bardzo dużo ofert kont oszczędnościowych. Praktycznie każdy bank ma w swojej ofercie taki rachunek. Powoduje to, iż konkurencja o oszczędności klientów jest duża i co za tym idzie banki są zmuszone do tworzenia korzystnych ofert. Mamy zatem z czego wybierać, a problemem coraz częściej jest umiejętność dotarcia do najlepszych ofert i prawidłowego porównania ich. Na szczęście są narzędzia, które ułatwiają ten proces. Ranking kont oszczędnościowych zapewnia dostęp do najlepszych ofert na rynku. Zwykle jest aktualizowany raz w miesiącu, aby obejmować także najnowsze oferty. Aby skorzystać z takiego rankingu wystarczy znaleźć go za pomocą wyszukiwarki internetowej.

Duża elastyczność rachunków

Współczesne rachunki oszczędnościowe zapewniają coraz to większą elastyczność ich użytkowania. Bardzo często przysługuje nam więcej niż jeden bezpłatny przelew w miesiącu, a jeżeli posiadamy kontu typu ROR w tym samym banku, to ich liczba może być nawet nieograniczona. Ponadto często przelewy między własnymi kontami są natychmiastowe.

Wykorzystanie technologii

Współczesna bankowość korzysta z dorobków najnowszej technologii. Także w przypadku rachunku oszczędnościowego znajdziemy tego wyraz. Nasze konto zazwyczaj możemy w pełni obsługiwać przez Internet, także na urządzeniach mobilnych. Banki bardzo często oferują także specjalne aplikacje na smartphone’y, które zapewniają ciągły i natychmiastowy dostęp do naszych środków. Możliwe jest sprawdzanie stanu konta czy dokonywanie przelewów w ciągu kilkunastu sekund.

Produkty wiązane

Coraz częściej możemy trafić na ofertę z bardzo korzystnym oprocentowaniem. W takim przypadku zazwyczaj można skorzystać z konta oszczędnościowego tylko wtedy, gdy nabędzie się w pakiecie inny produkt tego samego banku. Zwykle polega to na tym, iż otrzymujemy rachunek oszczędnościowy o bardzo korzystnym oprocentowaniu, ale musimy założyć także rachunek rozliczeniowo – oszczędnościowy. Oprócz tego jesteśmy zobowiązani aktywnie korzystać z ROR-u. Polega to zazwyczaj na zobowiązaniu się, że na konto co miesiąc będzie wpływała określona w umowie kwota. Czasami istnieje także dodatkowy warunek w postaci comiesięcznej płatności kartą debetową dołączoną do rachunku na określoną kwotę. W sytuacji, kiedy i tak takich płatności byśmy dokonywali i mamy możliwość przelewania na konto wynagrodzenia, może to okazać się atrakcyjną ofertą.