2015/05/04

Najpopularniejsze rodzaje kont bankowych

W dwudziestym pierwszym wieku rynek usług i produktów finansowych oferowanych przez banki poszerzył się w znacznym stopniu. Można by wymieniać wszystkie produkty finansowe, które obecnie oferują banki lecz zajęłoby to nam sporo czasu. Przyjrzyjmy się jednak bliżej kontom osobistym, które są elementem składowym dla grupy produktów bankowych nazywanych kontami bankowymi.

Czym jest konto osobiste?

Jest to konto bankowe oferowane dla osób fizycznych. Konta te występują w wielu wariantach. W każdym banku znajdziemy ofertę kilku rodzajów kont osobistych, będą to między innymi konta studenckie, konta młodzieżowe, zwykłe konta oszczędnościowo rozliczeniowe, konta oszczędnościowe, konta dla nieletnich i tym podobne. Wybór konta osobistego zależy od naszych upodobań oraz od tego czego aktualnie oczekujemy od takiego rachunku. Bieżący ranking najlepszych kont osobistych znajdziesz tutaj.

Jakie są rodzaje kont bankowych?

Przykładowo, jeżeli chcemy oszczędzać na naszym koncie warto byłoby wybrać konto oszczędnościowe. Tego rodzaju konta osobiste to oprocentowanie wyższe niż na zwykłym koncie oszczędnościowo rozliczeniowym. Konto oszczędnościowe często nazywane jest również kompromisem pomiędzy tradycyjnym ROR-em, a lokatą bankową. Konto oszczędnościowe gromadzi środki pieniężne z których możemy korzystać na bieżąco lecz ma niższe oprocentowanie niż lokata bankowa, więc jak widać zadziałała tu zasada coś za coś. Konto oszczędnościowe jest kontem bankowym o najwyższym oprocentowaniu.

Również ludzie zamożni znajda dla siebie pewien rodzaj kont osobistych. Osoby, które zarabiają w ciągu miesiąca więcej niż zwykły przeciętny obywatel dla banku staje się automatycznie VIP-em. Takiemu klientowi bank oferuje wszystko co najlepsze, lokaty terminowe z wysokim oprocentowaniem, konta bankowe na dogodnych warunkach. Aby utrzymać takiego klienta banki oferują również indywidualnych doradców, którzy pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące produktów oferowanych przez bank.

Innym rodzajem konta osobistego jest konto młodzieżowe, skierowane do osób młodych (studentów) jak sama nazwa na to wskazuje. Konta te są zazwyczaj tańsze w prowadzeniu i nie generują wysokich opłat za dokonywanie operacji bezgotówkowych. Banki często dodają karty debetowe, które umożliwiają robienie zakupów w większych sklepach bez korzystania z gotówki. W ostatnich czasach pojawiły się tak zwane karty zbliżeniowe, które niesamowicie skróciły czas płacenia kartą. Wystarczy zbliżyć kartę do specjalnego czytnika, eliminuje to między innymi często kłopotliwe i czasochłonne wprowadzanie pinu i okres, w którym terminal sprawdza poprawność wprowadzonych danych.

2015/05/02

Bezpieczeństwo pieniędzy zgromadzonych na koncie oszczędnościowym

Banki to instytucja zaufania publicznego, powinna dbać o zaufanie ludzi, na rzecz których prowadzi działalność zawodową. Bank działa dzięki zgromadzonemu kapitałowi swoich klientów. Nieustannie obraca nim generując przy tym dla siebie zyski. Jedni klienci korzystają z produktów bankowych, które mają pomnażać ich oszczędności. Do takich produktów zaliczyć można konto oszczędnościowe. Inni natomiast potrzebują uzyskania kredytu bankowego na różne potrzeby. Różnica w oprocentowaniu kredytu a wypłata odsetek z danego produktu bankowego jest zyskiem dla banku. Każdy klient pragnie, aby jego zgromadzone oszczędności były bezpieczne.

Ochrona pieniędzy na koncie oszczędnościowym

Oprócz podstawowych zabezpieczeń, jakie zapewniają banki każdemu rachunkowi, konto oszczędnościowe zapewnia dodatkowy stopień ochrony. Ten dodatkowy stopień ochrony wynika skąd, iż jest ono z reguły powiązane z rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym (ROR). Przelewy przychodzące i wychodzące są z reguły możliwe z ROR-u. Zatem osoba nieuprawniona najpierw musiałaby przejąć kontrolę nad kontem osobistym, a aby wypłacić środki znać hasło SMS. W dobie haseł SMS jest to niezwykle trudne do wykonania. Do konta oszczędnościowego z reguły nie są wydawane karty płatnicze. Dzięki temu możemy mieć pewność, iż nikt nieuprawniony nie użyje jej w celu kradzieży naszych oszczędności.

Upadłość banku a pieniądze na koncie oszczędnościowym

Konto oszczędnościowe objęte jest systemem gwarancji bankowych. Dzięki nim możemy mieć pewność, iż w razie upadłości danego banku komercyjnego i spółdzielczego odzyskamy pieniądze. Upadłość banku to szczególna sytuacja, która zdarza się niezwykle rzadko. W Polsce działa Bankowy Fundusz Gwarancyjny, gromadzi pieniądze i w razie niewypłacalności banku zaspokaja roszczenia klientów. Został utworzony na mocy ustawy z dnia 14 grudnia 1994r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Fundusz powstał z wpłat wszystkich banków. Gdy jeden z nich stanie się niewypłacalny, klientom wypłaci zgromadzone depozyty. Ma on za zadanie również gromadzenie i analizowanie informacji o wszystkich bankach objętych systemem gwarantowania. Zatem oszczędności na rachunku oszczędnościowym, ale także na lokacie i koncie osobistym są objęte takimi gwarancjami. Bankowy Fundusz Gwarancyjny gwarantuje wypłatę do kwoty będącej równowartością 100 tys. euro. Dla osób, które dopiero rozpoczynają oszczędzać ta kwota wydaje się wysoka. Jednak osoby, które posiadają oszczędności powyżej tej kwoty powinni je ulokować w różnych bankach. To powinno uchronić je przez utratą.

2015/05/01

Kilka słów o lokacie progresywnej

Lokata bankowa to nic innego jak inwestycja własnych pieniędzy. Lokowane pieniądze w banku na określony czas mają nam przynieść określone korzyści w postaci zysków pieniężnych z lokaty. Dla banku lokaty są niczym innym jak pozyskiwaniem pieniędzy, którymi mogą swobodnie operować przez jakiś czas. Pieniądze, jaki pozyskają na określony czas pomagają im na przykład w udzielaniu kredytów. W zamian za umieszczenie pieniędzy właśnie w ich banku oferują klientom procentowy zysk miesięczny. Sami dla siebie tworzą zysk biorący się z różnych oprocentowań w lokatach i kredytach.

Mało znana lokata progresywna.

Lokata progresywna jest produktem bankowym bardzo specyficznym. Tego typu lokatę zaczynamy podpisując umowę z danym bankiem i uiszczając swoja nadwyżkę pieniężną w nim. Lokata progresywna umożliwia nam dokonywanie dopłat do kapitału początkowego wpłaconego na lokatę. Każdą kolejną nadwyżkę finansową możemy spokojnie ulokować na lokacie już istniejącej bez konieczności podpisywania nowej umowy z bankiem. Wysokość dopłat klient ustala indywidualnie z bankiem. Oprocentowanie lokat progresywnych wzrasta wraz z kolejnymi dopłatami do lokaty początkowej. Lokata progresywna i lokata dynamiczna to dwa produkty bankowe bardzo do siebie podobne. Czasem zdarza się nawet, ze używamy tych dwóch określeń jednocześnie i naprzemiennie. Z definicji lokaty dynamicznej wynika praktycznie to samo, co z lokaty progresywnej. Funkcjonują praktycznie tak samo i na obydwie można dopłacać swoje nadwyżki finansowe.

Korzyści wynikające z lokaty progresywnej.

Najważniejszą korzyścią wynikającą z tej lokaty jest niewątpliwie możliwość dopłaty kolejnych sum pieniędzy do uprzednio zawartej już lokaty. Pozytywne jest również to, że jeszcze przed założeniem lokaty klient może samodzielnie obliczyć, jaką korzyść materialną dana lokata mu przyniesie po okresie, na jaki została zawarta umowa z bankiem. Kolejna bardzo ważną i istotną korzyścią, jakie dają nam lokaty bankowe jest fakt, że klienci, którzy ulokowali na niej pieniądze mogą bez problemu zlikwidować lokatę w wygodnym dla siebie terminie i wypłacić swoje środki pieniężne. Wypłacając swoje środki pieniężne przed upływem czasu, na jaki została zawarta umowa z bankiem na lokatę nie tracimy odsetek, które przez czas trwania umowy nagromadziły się na naszym koncie. Odsetki procentowe są wtedy naliczane po zakończeniu danego miesiąca w procencie, jaki jest na dany miesiąc przewidziany i wynika to z umowy zawartej z bankiem.