2015/01/14

Konta oszczędnościowe atrakcyjnym sposobem na bezpieczne oszczędzanie

W dzisiejszych ciężkich czasach coraz więcej osób zaciska pasa i postanawia oszczędzać pieniądze. Jedni zbierają na zakup samochodu, laptopa, nowego telefonu, na organizację wesela czy na zagraniczny wyjazd w wakacje. Inni natomiast starają się odłożyć na tzw. czarną godzinę. Jednak bez względu na cel oszczędzania, najważniejsze jest żeby było ono bezpieczne i przynosiło nawet mały, ale pewny zysk. Dlatego idealnym rozwiązaniem, spełniającym powyższe wymogi jest konto oszczędnościowe.

W ostatnich latach konta oszczędnościowe znacznie zyskały na popularności. Zawdzięczają to przede wszystkim temu, że są najmniej ryzykowną metodą na pomnażanie swoich oszczędności. Ich dużym atutem jest fakt, że dostęp do ulokowanych na nich jest swobodny. W każdej chwili można nie tylko wybrać z nich pieniądze, ale je również wpłacić. Ważnym jest, że nie tracimy przez to zysków z wypracowanych do tej pory odsetek. Ponadto na ich korzyść przemawia również to, że nawet najmniejsza przechowywana na nich kwota podlega oprocentowaniu, zatem nawet najmniejsza suma może przynieść jakiś zysk. Dużym udogodnieniem jest również możliwość monitorowania środków znajdujących się na koncie poprzez Internet, co ułatwia w znaczny sposób kontrolę oszczędności i zarządzanie swoimi finansami.

Konta oszczędnościowe posiadają niestety również wady. Do najważniejszych z nich należy przede wszystkim zmienne oprocentowanie, które w każdej chwili może wzrosnąć lub spaść. Kolejnym ich minusem jest fakt, że założenie konta często wiąże się z wymogiem skorzystania z jakiejś innej oferty banku, która już niekoniecznie jest atrakcyjna i wiąże się z dodatkowymi opłatami. W efekcie może okazać się, że pozornie korzystna oferta w efekcie jest nieopłacalna. Następną wadą kont oszczędnościowych jest ograniczona ilość przelewów. Jest to związane z tym, że konta tego typu służą do pomnażania oszczędności, a nie do ich wydawania.

Wybierając konto oszczędnościowe warto dołożyć wszelkich starań, aby znaleźć najlepszą dla siebie ofertę. Zaowocuje to z pewnością większym zyskiem w przyszłości.

2015/01/02

Rodzaje lokat dostępne w polskich bankach

Tradycyjne lokaty bankowe polegają na zdeponowaniu w banku pewnej sumy, na określony czas, w zamian za uzyskanie dodatkowych pieniędzy, zależnych m.in. od wysokości oprocentowania. To tylko jeden z rodzajów lokat, istnieją również inne rozwiązania, odmienne pod względem warunków umowy, sposobu naliczania i wypłacania odsetek, a nawet – możliwych strat.

Depozyty progresywne, stałe i zmienne

W praktyce są to odmiany tradycyjnych lokat terminowych, różniące się sposobem oprocentowania wkładu. Jeśli przejrzymy ranking lokat, widać nawet kilkupunktowe różnice w oprocentowaniu. Te najwyższe wartości pokazują zapewne progresywne oprocentowanie lokat, dostępne w ostatnim miesiącu oszczędzania. Na lokatach progresywnych odsetki rosną wraz z długością trwania lokaty. Natomiast oprocentowanie zmienne jest zależne od wysokości stóp procentowych i może się zmieniać, w przeciwieństwie do oprocentowania stałego, ustalonego z góry.

Lokaty połączone z inwestowaniem

Jeśli wybierzemy lokatę strukturyzowaną, tylko część wkładu zostanie zdeponowana oraz oprocentowana na zwykłych zasadach. Część kapitału bank zainwestuje w tzw. papiery wysokiego ryzyka, najczęściej – w akcje przedsiębiorstw, albo w złoto. Z tych inwestycji możemy mieć większy zysk niż ze zwykłego oszczędzania, ale w oszczędzanie wliczone jest też prawdopodobieństwo strat. Wiele zależy od warunków umowy. Porównanie lokat pokazuje, że banki różnie wyznaczają wysokość gwarantowanego kapitału do zwrotu oraz w odmienny sposób kształtują zasady naliczania odsetek.

Lokata dla bogaczy

Dla klientów dysponujących dużymi sumami pieniędzy banki przygotowały specjalne oferty lokat rentierskich. Najlepsze lokaty tego typu gwarantują wypłatę odsetek już w czasie trwania umowy oraz możliwość indywidualnej negocjacji warunków oszczędzania.

Depozyty terminowe dla przedsiębiorców

Z lokat tzw. jednodniowych (overnight) najczęściej korzystają przedsiębiorcy. Przez cały dzień taka osoba może korzystać z kapitału, a wieczorem pieniądze nadal zgromadzone na koncie osobistym w banku trafiają na lokatę i są z niej uwalniane następnego dnia rano. Klient może każdego dnia wydawać dyspozycje odnośnie wysokości lokat jednodniowych, albo ustalić, że środki ponad pewien limit są automatycznie deponowane na lokacie.

Wygodnym sposobem przechowywania pieniędzy dla właścicieli firm są lokaty typu call. Klient może w każdej chwili zrezygnować z oszczędzania bez utraty odsetek. Może także wypłacać pieniądze oraz wpłacać nowe środki podczas trwania umowy, ale pod warunkiem, że zawsze na lokacie będzie nie więcej pieniędzy niż ustalony dolny limit.

Nie sposób jednoznacznie stwierdzić, który z przedstawionych produktów finansowych to najlepsza lokata. Są przeznaczone dla odmiennych grup klientów i dostosowane do różnych potrzeb.

2015/01/01

Kredyt hipoteczny krok po kroku

W dzisiejszych czasach kredyty hipoteczne są dla wielu rodzin jedyną szansą na zakup własnego mieszkania. Jest to jednak zobowiązanie poważne i długoterminowe, dlatego decyzja o jego zaciągnięciu powinna być dobrze przemyślana. Ponadto, aby znaleźć odpowiedni dla siebie kredyt mieszkaniowy należy się solidnie przygotować do poszukiwań.

Wybierz najlepszą ofertę

Należy widzieć, że najlepszy kredyt hipoteczny dla każdego może być inny, ponieważ jego atrakcyjność często zależy od indywidualnych preferencji klientów. Jednak powinien on być przede wszystkim tani i bezpieczny. Wybór najlepszej oferty jest zadaniem bardzo trudnym, ponieważ na rynku finansowym istnieje wiele różnych korzystnych propozycji i wielu osobom ciężko jest się w nich odnaleźć. Warto zatem porównać je ze sobą biorąc pod uwagę przede wszystkim wysokość oprocentowania kredytu, prowizję banku oraz wszelkie inne koszty dodatkowe takie jak między innymi koszt wyceny nieruchomości czy koszt różnych wymaganych ubezpieczeń. W wyborze właściwego dla nas kredytu z pewnością pomoże nam ranking kredytów mieszkaniowych oraz kalkulator kredytów hipotecznych dostępny w Internecie. Dobrze wybrany kredyt hipoteczny pozwoli nam zaoszczędzić trochę gotówki w przyszłości.

Zdolność i historia kredytowa

Wybór oferty kredytu hipotecznego to dopiero początek. Aby go otrzymać należy spełnić mnóstwo warunków. Jednym z ważniejszych jest posiadana przez nas zdolność kredytowa. Warto ją wyliczyć odpowiednio wcześniej, ponieważ będziemy wtedy wiedzieć o jaki maksymalny kredyt hipoteczny możemy uzyskać, a tym samym na jakie mieszkanie możemy sobie pozwolić. Jeśli często korzystaliśmy z różnych kredytów i pożyczek warto również zapoznać się z raportem BIK o własnej osobie, ponieważ dobra historia kredytowa to podstawa do otrzymania kredytu hipotecznego.

Wkład własny i wymagane dokumenty

Należy wiedzieć, że aby otrzymać kredyt hipoteczny w większości przypadków trzeba posiadać co najmniej 20% wkładu własnego. Ubieganie się o niego wiąże się również z wieloma formalnościami i skompletowaniem licznych dokumentów dotyczących własnej osoby oraz kredytowanej nieruchomości.

Cierpliwość to podstawa

Proces ubiegania się o kredyt mieszkaniowy jest bardzo skomplikowany i długotrwały, może trwać on kilka lub nawet kilkanaście tygodni, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Aby proces ten trwał jak najkrócej warto starannie przygotować wszystkie dokumenty, tak aby nie było w nich błędu, ponieważ nawet małe niedopatrzenie może znacznie przedłużyć proces udzielania kredytu lub nawet zniwelować szanse na jego otrzymanie.