2015/01/01

Kredyt hipoteczny krok po kroku

W dzisiejszych czasach kredyty hipoteczne są dla wielu rodzin jedyną szansą na zakup własnego mieszkania. Jest to jednak zobowiązanie poważne i długoterminowe, dlatego decyzja o jego zaciągnięciu powinna być dobrze przemyślana. Ponadto, aby znaleźć odpowiedni dla siebie kredyt mieszkaniowy należy się solidnie przygotować do poszukiwań.

Wybierz najlepszą ofertę

Należy widzieć, że najlepszy kredyt hipoteczny dla każdego może być inny, ponieważ jego atrakcyjność często zależy od indywidualnych preferencji klientów. Jednak powinien on być przede wszystkim tani i bezpieczny. Wybór najlepszej oferty jest zadaniem bardzo trudnym, ponieważ na rynku finansowym istnieje wiele różnych korzystnych propozycji i wielu osobom ciężko jest się w nich odnaleźć. Warto zatem porównać je ze sobą biorąc pod uwagę przede wszystkim wysokość oprocentowania kredytu, prowizję banku oraz wszelkie inne koszty dodatkowe takie jak między innymi koszt wyceny nieruchomości czy koszt różnych wymaganych ubezpieczeń. W wyborze właściwego dla nas kredytu z pewnością pomoże nam ranking kredytów mieszkaniowych oraz kalkulator kredytów hipotecznych dostępny w Internecie. Dobrze wybrany kredyt hipoteczny pozwoli nam zaoszczędzić trochę gotówki w przyszłości.

Zdolność i historia kredytowa

Wybór oferty kredytu hipotecznego to dopiero początek. Aby go otrzymać należy spełnić mnóstwo warunków. Jednym z ważniejszych jest posiadana przez nas zdolność kredytowa. Warto ją wyliczyć odpowiednio wcześniej, ponieważ będziemy wtedy wiedzieć o jaki maksymalny kredyt hipoteczny możemy uzyskać, a tym samym na jakie mieszkanie możemy sobie pozwolić. Jeśli często korzystaliśmy z różnych kredytów i pożyczek warto również zapoznać się z raportem BIK o własnej osobie, ponieważ dobra historia kredytowa to podstawa do otrzymania kredytu hipotecznego.

Wkład własny i wymagane dokumenty

Należy wiedzieć, że aby otrzymać kredyt hipoteczny w większości przypadków trzeba posiadać co najmniej 20% wkładu własnego. Ubieganie się o niego wiąże się również z wieloma formalnościami i skompletowaniem licznych dokumentów dotyczących własnej osoby oraz kredytowanej nieruchomości.

Cierpliwość to podstawa

Proces ubiegania się o kredyt mieszkaniowy jest bardzo skomplikowany i długotrwały, może trwać on kilka lub nawet kilkanaście tygodni, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Aby proces ten trwał jak najkrócej warto starannie przygotować wszystkie dokumenty, tak aby nie było w nich błędu, ponieważ nawet małe niedopatrzenie może znacznie przedłużyć proces udzielania kredytu lub nawet zniwelować szanse na jego otrzymanie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.