2014/09/25

W czym tkwi sekret popularności lokat bankowych?

Wiele osób zdecydowało się już na oszczędzanie na tak zwanej lokacie i pomimo coraz liczniejszych ofert kont oszczędnościowych, nadal wielu klientów decyduje się właśnie na tą formę lokowania swojego kapitału.

Dzieje się tak ze względu na liczne zalety tegoż rozwiązania. Lokaty są sposobem na bezpieczne zdeponowanie gotówki. Nasze oszczędności nie są narażone na rabunek ze strony złodziei, czy zniszczenie w skutek pożaru, czym grozi przechowywanie pieniędzy w domu. Są to rzadkie przypadki losowe, ale jednak mogą się zdarzyć, czego nie życzylibyśmy sobie. Grunt, to aby nasze pieniądze były bezpieczne i właśnie to, zapewniają nam lokaty.

Oszczędzanie oszczędzaniem, ale w czym tkwi sekret popularności lokat? Najlepsze lokaty pozwalają nam na przyzwoity zarobek. Wszystko za sprawą oprocentowania. Oprocentowanie lokat oznacza, że pieniądze, jakie na lokacie deponujemy, pomnażają się o procent, który jest wskazany w umowie lokaty. Sprawa nie jest jednak tak oczywista. Faktycznie na lokacie zarabiamy, ale nasz zysk jest pewny tylko wówczas, gdy zdecydujemy się na lokatę o tak zwanym oprocentowaniu stałym. Oznacza to, że nie zarobimy ani mniej ani więcej niż kwota, którą otrzymamy w wyniku oprocentowania naszego kapitału.

Inaczej jest w przypadku, kiedy mamy do czynienia ze zmiennym oprocentowaniem. Jest ono szansą na zarobek, ale zysk nie jest już tak pewny, jak w przypadku stałego oprocentowania. Może się okazać, że będzie on mniejszy albo przewyższający zysk, jaki otrzymalibyśmy, wybierając oprocentowanie stałe. Wybór należy do klienta.

Pamiętać należy również, że zysk z oprocentowania lokat idzie w parze z terminowością lokaty. Lokata opiewa na pewien wyznaczony okres czasu. Warto dobrze zweryfikować oferty, aby zdecydować, czy lokata na krótszy, czy też na dłuższy termin będzie korzystniejsza. Należy zapytać o wysokość oprocentowania każdego z rozwiązań.

2014/09/05

Ranking kont oszczędnościowych i najlepszych lokat bankowych - wrzesień 2014

porównanie lokat bankowych i kont oszczednościowych we wrześniu 2014 roku
W ostatnim czasie banki przyzwyczaiły nas do swoistej stagnacji jeśli chodzi o oferty depozytów bankowych. Chociaż średnie oprocentowanie lokat oraz rachunków oszczędnościowych specjalnie nie zachwyca, to można odnaleźć na rynku atrakcyjne, promocyjne oferty tych produktów. Tak jak każdego miesiąca, również we wrześniu 2014 roku przeanalizowaliśmy bieżące propozycje polskich banków.

Pozytywną zmianą w porównaniu z poprzednim miesiącem jest niewątpliwie powrót promocji konta oszczędnościowego w banku internetowym BGŻ Optima. Jest to obecnie zdecydowanie najkorzystniejsza oferta rachunku oszczędnościowego z oprocentowaniem w wysokości 3,5% w skali roku. W aktualnej ofercie tego produktu oszczędzający mogą zdeponować środki aż do wartości 100 tys. złotych (poprzednio było to maksymalnie 40 tys. zł).

Kolejną pozytywną informacją, którą zanotowaliśmy jest podwyższenie oprocentowania (z 4,75% do 5,0% w skali roku) na 3 miesięcznej lokacie "Happy" w Idea Bank. Przypomnijmy, że z tej oferty mogą skorzystać nowi klienci tego banku, którzy zdeponują środki o wartości od 1 000 do 10 000 zł.

Na rynku w dalszym ciągu mamy również bardzo atrakcyjną ofertę lokaty w Meritum Bank. Proponuje on założenie krótkoterminowej lokaty (2 miesiące) z oprocentowaniem na poziomie 5,0%. Jedynym warunkiem jaki musi spełnić klient jest otworzenie konta osobistego. Jest to całkowicie darmowy rachunek osobisty z możliwością obsługi drogą elektroniczną. Oferta Meritum Bank oraz Idea Bank to aktualnie dwie najwyżej oprocentowane propozycje lokat bankowych.

Jeśli chodzi o lokaty o dłuższych terminach zapadalności to w dalszym ciągu jedyną ofertą godną polecenia pozostaje lokata Direct+ Internet w Santander Consumer Bank. Bank proponuje założenia 24-miesięcznego depozytu oferując stałe oprocentowanie w wysokości 4,0%.

Przyjrzyjmy się zatem najlepszym ofertom lokat bankowych oraz kont oszczędnościowych we wrześniu 2014 roku.

Ranking kont oszczędnościowych -  wrzesień 2014



Konto na Start - BGŻ Optima

  • Najlepsze obecnie konto oszczędnościowe na polskim rynku!
  • Oprocentowanie w skali roku - 3,5%
  • Maksymalna kwota depozytu - 100 tys. zł
  • Brak opłat za prowadzenie konta
  • Wszystkie przelewy za darmo
  • Wpłaty i wypłaty bez utraty odsetek
  • Konto możliwe do otworzenia przez Internet w ciągu 5 minut 
Więcej szczegółów na temat oferty BGŻ Optima



Konto oszczędnościowe - Millenium Bank
  • Oprocentowanie depozytu - 3,3% w skali roku
  • Bezpłatne otwarcie i prowadzenie konta
  • Wypłacając środki z rachunku nie tracimy odsetek
  • Miesięczna kapitalizacja odsetek
Więcej szczegółów na temat oferty Millenium Bank


Otwarte konto oszczędnościowe - ING Bank Śląski

  • Darmowe otworzenie i prowadzenie konta
  • Oprocentowanie 3,00% w skali jednego roku
  • Możliwość zarządzania kontem przez Internet i telefon
Więcej szczegółów na temat oferty ING Banku Śląskiego

Oprócz powrotu promocji konta BGŻ Optima nie zaobserwowaliśmy znaczących zmian w ofertach rachunków oszczędnościowych. Podobnie jak w poprzednich miesiącach najwyższe wartości oprocentowania proponują nam obok BGŻ Optimy także Millennium Bank oraz ING Bank Śląski. Na najlepszych rachunkach oszczędnościowych możemy w dalszym ciągu liczyć na oprocentowanie w granicach 3 - 3,5% w skali roku.

Zobaczmy teraz zestawienie najlepszych lokat terminowych.

Ranking najlepszych lokat bankowych - wrzesień 2014 

 

LOKATA START w Meritum Bank
  • Lokata zakładana na okres 2 miesięcy
  • Oprocentowanie w wysokości 5% w skali roku
  • Bez wymaganych wpłat minimalnych
  • Całkowicie online, otwarcie nawet w 15 minut
  • Brak opłat za otwarcie i prowadzenie lokaty
  • Konieczność założenia bezpłatnego konta osobistego
Szczegóły oferty "Lokaty Start"


Lokata bankowa w Idea Bank – HAPPY
  • Lokata oferowana na trzy miesiące
  • Najwyższe oprocentowanie na rynku - 5,00% 
  • Nie wymagane jest posiadanie konta osobistego w Idea Bank
  • Lokata dostępna przez Internet
  • Minimalna kwota depozytu już od 1000 zł
Szczegóły oferty "Lokaty Happy"



LOKATA NA START w Getin Bank
  • Atrakcyjne oprocentowanie - 4,50% w skali roku
  • Okres lokaty - jedynie 2 miesiące!
  • Minimalna kwota depozytu wynosi 500 zł
  • Maksymalnie na lokatę można wpłacić 10 000 zł
  • Zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
  • Lokata możliwa do założenia on-line


LOKATA BEZKARNA w BGŻ Optima

  • Oprocentowanie w skali roku - 4,0%
  • Okres lokaty to jedynie 3 miesiące
  • Brak opłat za otwarcie i prowadzenie depozytu
  • Wpłaty i wypłaty bez utraty odsetek
  • Błyskawiczne założenie lokaty przez Internet w 5 minut
Szczegóły oferty "Lokaty bezkarnej"
 

LOKATA DIRECT + INTERNET w Santander Consumer Bank
  • Lokata długoterminowa - termin zapadalności - 2 lata
  • Niezmienne oprocentowanie w wysokości 3,90% w skali roku
  • Bank nie pobiera prowizji i opłat za otworzenie lokaty
  • Komfortowy sposób otworzenia lokaty
Szczegóły oferty "Lokaty Direct+ Internet"


Jak możemy zaobserwować, oprocentowanie na najlepszych ofertach depozytów bankowych specjalnie nie zachwyca. Chociaż daleko jeszcze do sytuacji sprzed serii obniżek stóp procentowych to możemy zanotować pewne pozytywne sygnały. Coraz dobitniej widać zwiększoną konkurencją banków, co miejmy nadzieję spowoduje wzrost średniego oprocentowania na lokatach i kontach oszczędnościowych.

Te produkty to w dalszym ciągu zdecydowanie najpopularniejsza forma inwestowania oszczędności na polskim rynku. Nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić w najbliższej przyszłości. Polacy bowiem w dalszym ciągu bardzo wysoko cenią sobie bezpieczeństwo tych produktów oraz praktyczny brak ryzyka inwestycyjnego zapewniony dzięki działalności Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Internetowe lokaty bankowe - zalety wygodnego oszczędzania



lokaty internetowe - wygodne oszczędzanie w 2014 roku
Internet jest narzędziem, bez którego w obecnych czasach ciężko się obejść. Online możemy załatwić wiele spraw, zarezerwować bilety do kina, zrobić zakupy czy opłacić rachunki. Nic zatem dziwnego, że także banki oferujące produkty oszczędnościowe wyszły naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i uruchomiły możliwość zawierania umów także przez internet. Depozyty terminowe od lat są najpopularniejszym sposobem na oszczędzanie, ale posiadanie lokaty internetowej może dać deponentowi jeszcze więcej korzyści.

Zalety lokaty internetowej

Wszelkie usługi internetowe rozwijają się w bardzo szybkim tempie i podobnie jest w przypadku produktów oszczędnościowych dostępnych online. Warto wspomnieć, że tego typu oferty wypadają dużo korzystniej niż te zawierane osobiście w oddziale banku ponieważ zawarcie umowy przez internet kosztuje mniej niż tradycyjne i dzięki temu banki skłonne są dawać klientom lepsze warunki w postaci wyższego oprocentowania, a co za tym idzie dadzą nam więcej zarobić na odsetkach od zdeponowanego kapitału. Oczywiście zaletą szczególnie dla osób zapracowanych dysponujących niewielką ilością czasu jest możliwość załatwienia wszystkiego w domu przy komputerze bez konieczności umawiania się na wizytę w banku.

Minimum formalności

minimum formalności
Lokata internetowa to oprócz korzystniejszych warunków także wygoda. Podczas podpisywania umowy nie musimy nigdzie wychodzić i wszystko możemy załatwić przez internet, a dodatkowo wszelkie procedury ograniczone są do minimum. Jedynym wymogiem jest posiadania rachunku w banku, w którym staramy się o depozyt terminowy i prawidłowe wypełnienie wniosku online. Oczywiście dużą wygodą jest także zarządzanie swoim depozytem z poziomu domowego komputera i pełny dostęp do wszystkich funkcji jakie oferuje system bankowości internetowej. Wszystko jest bardzo bezpieczne i od typowych depozytów terminowych nie różni się praktycznie niczym poza możliwością zdalnego załatwienia wszelkich formalności.

Bezpieczeństwo

Czynnikiem, który może odstraszać klientów od tego typu lokat jest bezpieczeństwo danych deponentów i ich środków. Część osób nie decyduje się na tego typu produkty właśnie ze względu na obawy o bezpieczeństwo danych w internecie, ale systemy bankowości internetowej są na tyle bezpieczne, że na prawdę nie ma się czego obawiać. W dodatku połączenie z bankiem podczas zakładania depozytu jest szyfrowane i nie ma możliwości, by do danych miały dostęp osoby niepowołane. Oprocentowanie depozytów terminowych w ostatnich latach znacząco spadło i część ofert balansuje na granicy opłacalności, ale najlepsze lokaty internetowe mogą być odpowiedzią na taki stan rzeczy właśnie dzięki większemu niż standardowe oprocentowaniu. Na dodatek wygodne zakładanie i zarządzanie tego typu produktami oszczędnościowymi powinno skłonić klientów do częstszego korzystania z tego typu internetowych ofert.
 


2014/09/04

Jakie czynniki decydują o zyskach z lokat bankowych?

Lokaty bankowe uznawane są za jedne z najlepszych produktów oszczędnościowych głównie za sprawą bezpieczeństwa zainwestowanego kapitału, ale to co dla deponenta liczy się przede wszystkim, to zysk. Na wysokość profitów wpływa głównie oprocentowanie danej oferty bankowej, jednak czynników, które określają potencjalne zyski jest znacznie więcej. Porównanie lokat pod względem opłacalności warto zacząć także od sposobu naliczania odsetek, rodzaju oprocentowania czy długości trwania umowy depozytowej.

Z reguły wyższe odsetki, a tym samym korzystniejsze oprocentowanie pozwalające więcej zyskać mają depozyty długoterminowe. Różnica tego typu produktów od lokat krótkoterminowych może być znaczna i wynosić nawet 1-2%, dlatego oferty z długimi terminami umów cieszą się większą popularnością szczególnie u tych deponentów, którzy mogą sobie pozwolić na długoterminowe zamrożenie kapitału. Oczywiście nie mniej istotny jest także rodzaj oprocentowania, a warto wspomnieć, że klienci wybierać mogą pomiędzy oprocentowaniem stałym, które gwarantuje jednakowy zysk przez cały okres trwania umowy, a także oprocentowaniem zmiennym, które może być zarówno z korzyścią jak i niekorzyścią dla deponenta.

Stałe oprocentowanie pozbawione jest ryzyka w postaci niekorzystnych jego zmian i zysków niższych niż zakładane, ale tego typu oferty w żaden sposób nie mają odzwierciedlenia w aktualnej sytuacji rynkowej. Oznacza to, że jeśli w międzyczasie nastąpi tendencja wzrostowa i oprocentowania innych banków pójdzie w górę, nie będzie to miało znaczenia dla założonego już depozytu i pozostanie on na takich samych warunkach jak w chwili podpisania umowy. Zmienne oprocentowanie lokat w przeciwieństwie do oprocentowania stałego gwarantuje zmiany w oparciu o aktualną sytuację rynkowa, jednak należy mieć na uwadze, że nie zawsze muszą to być zmiany korzystne dla deponenta.

Wartości oprocentowania oszczędnościowych produktów terminowych banki ustalają na podstawie podstawowych wartości stóp procentowych ustalaną przez Radę Polityki Pieniężnej. Jeśli RPP podwyższa stopy procentowe, wówczas to samo w bliższej lub dalszej przyszłości zrobią banki i oprocentowanie lokat pójdzie w górę. Sytuacja jest identyczna jeżeli stopy procentowe zostaną obniżone i wówczas obniżkę zanotują także oprocentowania depozytów terminowych.

Inwestorzy chcący zdeponować swoje oszczędności długoterminowo powinni ze szczególną uwagą przyjrzeć się aktualnej sytuacji rynkowej i zasięgnąć porad dotyczących prognoz na najbliższy czas i dopiero na tej podstawie wybierać właściwe dla siebie oprocentowanie. Decyzje podejmowane przez RPP są dość łatwe do przewidzenia na podstawie zmian w gospodarce, dlatego przed podpisaniem umowy depozytowej warto wszystko dokładnie przeanalizować, by nie zamrażać na dłuższy czas oszczędności na niekorzystnych warunkach.

2014/09/02

Skuteczne oszczędzanie na atrakcyjnych kontach oszczędnościowych


Konto oszczędnościowe jest dobrą alternatywą dla lokat bankowych, pod względem możliwości zarobku. Daje także możliwość wcześniejszego wypłacenia oszczędności, bez utraty odsetek. Poniżej analiza aktualnych ofert polskich banków.

Jedną z ciekawszych i atrakcyjniejszych ofert na rynku jest konto oszczędnościowe BGŻ-u. Nowi klienci, jeśli wpłacą kwotę do 100 tys. zł mogą uzyskać nawet 3,5%. Kapitalizacja odsetek odbywa się miesięcznie. Dla pozostałych starych klientów oprocentowanie wynosi 3,0%. Nie wymagane jest minimalne saldo na koncie. BGŻ nie pobiera opłat, oprócz tych należnych od przelewów.

Kolejnym bankiem oferującym konto oszczędnościowe jest Millenium Bank. Oprocentowanie w skali roku wynosi 3,30%. Nie pobierane są opłaty za otwarcie oraz prowadzenie konta. Bank nie wymaga także minimalnej kwoty wpłaty do tego, aby zacząć zarabiać. Jeden przelew miesięcznie jest bezpłatny. Każdy następny będzie kosztował klienta 5 zł. Konto jest możliwe do założenia przez Internet.

Bankiem oferującym również ciekawą ofertę jest mBank. Proponuje on konto oszczędnościowe eMAX plus. Oprocentowanie konta może wynieść od 2,5% do 3,0% w skali roku. Otwarcie oraz prowadzenie konta jest bezpłatne. Nie jest wymagane minimalne saldo. Konto prowadzone jest tylko w złotówkach.

PKO BP również posiada w swojej ofercie rachunek oszczędnościowy. Jest ono oferowane w bankowości internetowej - Inteligo. Oprocentowanie w skali roku może wynieść od 2,1% do 2,8%. Zależeć do będzie w głównej mierze od wysokości środków deponowanych na rachunku. Za otworzenie oraz prowadzenie rachunku nie są pobierane dodatkowe opłaty. Konto prowadzone jest tylko w złotówkach.

Kontem godnym uwagi jest oferta Volkswagen Banku. Za otworzenie oraz prowadzenie rachunku bank nie pobierze od nas opłat. Oprocentowanie wyniesie od 2,5% do 2,8% w skali roku. Rachunek jest prowadzony tylko w złotówkach. Kapitalizacja odsetek odbywa się co miesiąc.