2014/05/03

Jak wybrać najlepszą ofertę konta oszczędnościowego?

Konto oszczędnościowe może być atrakcyjną alternatywą dla lokaty. Zwłaszcza w chwili obecnej, kiedy to stopy procentowe maleją a wraz z nim oprocentowanie depozytów banków. Na dzień dzisiejszy konta oszczędnościowe posiadają porównywalne oprocentowanie do tego oferowanego na lokatach bankowych. Aby jednak osiągnąć atrakcyjne zyski z kont oszczędnościowych, należy postawić sobie pytanie: jak wybrać najlepszą ofertę?

Oprocentowanie kont oszczędnościowych

 

Podstawowym kryterium wyboru konta oszczędnościowego jest wysokość oprocentowania rachunku. Wiadomo – im wyższe oprocentowanie, tym większe odsetki od posiadanych oszczędności. Z tego względu oczywistym wydaje się, że oferty kont oszczędnościowych należy analizować pod kątem oprocentowania. Oprocentowanie kont oszczędnościowych jest przeważnie niższe niż te oferowane na lokatach bankowych. Jednak w ostatnim czasie uległo to zmianie i można również znaleźć konta z porównywalnym oprocentowaniem jak na lokatach. Obecnie, konta oszczędnościowe posiadają oprocentowanie w granicach 5%, przez co mogą być konkurencyjne dla oferty lokat. Ważnym czynnikiem wpływającym na nasze zyski z konta oszczędnościowego, jest także kapitalizacja – czyli z jak często będą dopisywane odsetki do naszego rachunku? Ogólna zasad mówi, że im częstsza kapitalizacja odsetek, tym lepiej. Banki z reguły oferują konta oszczędnościowe z dzienną lub miesięczną kapitalizacją.

Co oferuje nam konto oszczędnościowe?

 

Swobodny dostęp do oszczędności

Konto oszczędnościowe różni się od lokaty bankowej pod względem dostępności środków. Deponując oszczędności na lokacie, klient w większości przypadków nie będzie mógł korzystać ze swoich środków, aż do zakończenia umowy. Lokaty ograniczają płynność naszych pieniędzy. Jeśli będziemy zmuszeni do zerwania lokaty, to poniesiemy koszty w postaci utraty części naliczonych odsetek. Konto oszczędnościowe pod tym względem oferuje swobodny dostęp do środków pieniężnych. Możemy nimi dysponować w każdym momencie, bez utraty odsetek. Dla niektórych osób, może być to kluczowy czynniki, który wpłynie na wybór konta oszczędnościowego a nie lokaty.

Konto oszczędnościowe jak standardowy rachunek osobisty?


Konto oszczędnościowe w swojej charakterystyce nie różni się zbytnio od zwykłego rachunku osobistego. Korzystając z konta oszczędnościowego możemy bez problemu dokonywać przelewów z konta na konto, wypłacać środki z bankomatów oraz przeprowadzać płatności bezgotówkowe. Różnica polega na występowaniu atrakcyjnego oprocentowania na koncie oszczędnościowym, które nie występuje w przypadku standardowego konta osobistego. Poza tym, konta oszczędnościowe oferują nam różnego rodzaju plany systematycznego oszczędzania np. automatyczne odkładanie co miesiąc pewnej sumy z rachunku osobistego. Ma to na celu zmotywowanie nas do regularnego oszczędzania.

Koszty prowadzenia konta oszczędnościowego

 

Konto oszczędnościowe nie jest jednak idealne w swojej formie. Z jednej strony, pozwala na swobodne dysponowanie oszczędnościami oraz czerpanie zysków z oprocentowania. Z drugiej strony, korzystanie z konta oszczędnościowego wiąże się z ponoszeniem pewnych kosztów. Przeważnie, użytkownik będzie musiał ponieść opłaty za dodatkowe przelewy, korzystanie z karty płatniczej lub ustanowienie dyspozycji przelewu. Banki obecnie odchodzą od pobierania opłat za prowadzenie rachunku. Ogólnie rzecz biorąc, opłaty związane z kontem oszczędnościowym nie są regułą, dlatego można znaleźć na rynku oferty, które nie wiążą się z ponoszeniem dodatkowych kosztów. Jednak bardzo często jest to zrekompensowane niższym oprocentowaniem.
Podsumowując, kluczowymi aspektami, na które należy zwrócić uwagę wybierając konto oszczędnościowe są:
  • oprocentowanie rachunku,
  • koszty związane z prowadzeniem konta,
  • dodatkowe funkcje jakie oferuje nam konto.

Popularne rodzaje lokat bankowych występujące na polskim rynku

Lokata bankowa jest obecnie jedną z najpopularniejszych inwestycji bankowej. Lokaty łączą w sobie wiele zalet, można bowiem na nich zarobić nie obawiając się przy tym o bezpieczeństwo swoich środków. Dużą zaletą jest także łatwość założenia lokaty bankowej – nie wymaga to ani dużej ilości czasu ani też skomplikowanych procedur. Poza tym na rynku masz też dużą różnorodność rodzajów lokat bankowych.



Lokaty negocjowane

Jednym z rodzajów lokat są lokaty negocjowane. Lokaty negocjowane są skierowane do osób, które chcą ulokować na lokacie dużą kwotę pieniędzy. Najczęściej więc z tego typu lokat korzystają osoby dość zamożne. Jak sama nazwa wskazuje wybierając lokatę negocjowaną Klient może negocjować warunki lokaty, a więc wysokość oprocentowania czy też długość trwania lokaty i tym podobne. Niemniej kwota minimalna na takiej lokacie jest dość wysoka – w niektórych placówkach bankowych może ona wynosić 50 tysięcy złotych, w innych 100 tysięcy złotych. Lokaty negocjowane wiążą się więc z większymi zyskami, jednak w bardzo dużej mierze wpływają na to właśnie zainwestowane przez Klienta wysokie kwoty. Należy pamiętać, że banki i tak mają swoje ustalenia, których nie przekroczą, bowiem kwoty oprocentowania przy danych pułapach są z góry ustalone i bank z pewnością wyższych nie zastosuje.



E – lokaty

E – lokaty, czyli lokaty internetowe, może założyć każda osoba, która ma dostęp do swojego konta bankowego przez Internet. Lokaty internetowe cieszą się dziś bardzo dużym zainteresowaniem, ponieważ wiąże się one z licznymi korzyściami. Po pierwsze zakładając lokatę bankową przez Internet na ogół można liczyć na nieco wyższe oprocentowanie, niż podczas założenia lokaty w banku. Poza tym lokaty internetowe są banalne i bardzo łatwe w założeniu. Trwa to zaledwie kilka bądź kilkanaście minut i wiąże się z podaniem podstawowych danych osobistych, nie musisz więc obawiać się skomplikowanego wypełniania długich formularzy. W ciągu kilku czy też kilkunastu minut możesz więc mieć założoną lokatę w banku, na której Twoje pieniądze będą się pomnażać.



Lokaty terminowe

Lokaty terminowe są jednym z najpopularniejszych rodzajów lokat bankowych i znajdziesz je w ofercie każdego banku. Jak sama nazwa wskazuje lokaty terminowe zakłada się na pewien określony czas. Możemy wyszczególnić lokaty długoterminowe oraz lokaty krótkoterminowe. Te pierwsze trwają co najmniej 12 miesięcy, z kolei te drugie nie przekraczają jednego roku – mogą więc trwać miesiąc, kwartał czy też pół roku.



Jaką lokatę wybrać?

Oczywiście to zaledwie kilka rodzajów lokat bankowych, można ich wymienić jeszcze całkiem sporo. Jak jednak nie trudno zauważyć lokat bankowe różnią się od siebie, często bardzo mocno. Dlatego ważny jest rozsądek podczas wybierania lokaty bankowej. Nie decyduj się więc na założenie lokaty pochopnie. Zanim to uczynisz sprawdź aktualny ranking lokat, dowiedz się również czym charakteryzują się poszczególne rodzaje lokat bankowych, a co najważniejsze dopasuj lokatę do swoich potrzeb.

IKE - oszczędzanie na emeryturę

Jest to chyba zupełnie oczywiste, że jeżeli ktoś chce cieszyć się rzeczywiście wysoką emeryturą gwarantującą mu życie na odpowiednim poziomie materialnym, to oszczędzanie na coś takiego powinien zacząć jak najwcześniej. Wielu ludzi popełnia przy tym ogromny błąd zaczynając w ogóle myśleć o takich kwestiach dopiero w wieku średnim, kiedy to do emerytury pozostaje im najwyżej kilkanaście lat – wbrew pozorom jest to zbyt mało czasu, aby móc rzeczywiście skutecznie o to zadbać. Z tego też powodu naprawdę warto pomyśleć nieco o tym, aby zacząć oszczędzać na swoją emeryturę od jak najmłodszych lat, bowiem wbrew pozorom nie jest to nic szczególnie trudnego ani też wymagającego pod względem finansowym. Oczywiście trzeba przy tym skorzystać z odpowiednich rozwiązań, ale te są w chwili obecnej tak zróżnicowane, że dosłownie zawsze będziemy mogli znaleźć wśród nich coś dla siebie odpowiedniego.

Jedną ze zdecydowanie najlepszych i zarazem najważniejszych propozycji jest w chwili obecnej tak zwane indywidualne konto emerytalne którym powinien zainteresować się absolutnie każdy, kto tylko chce zrobić coś rzeczywiście dobrego dla swojej przyszłej emerytury. Na samym początku musimy wspomnieć o tym, że IKE stanowi tak zwany trzeci filar emerytalny, i w odróżnieniu od dwóch pierwszych korzystanie z niego jest w stu procentach dobrowolne, co samo w sobie stanowi jedną z najważniejszych zalet tego rozwiązania. Nie ma jednak żadnego znaczenia to, że nie istnieje taki obowiązek – i tak bowiem powinien z tego skorzystać absolutnie każdy z nas. Sama idea IKE polega na daniu każdemu możliwości zwiększania wysokości swojej emerytury we własnym
zakresie, i trzeba przyznać, że rozwiązanie to rzeczywiście doskonale sprawdza się w tym właśnie celu. Sami możemy tutaj wybrać chociażby to, w jaki sposób będziemy gromadzić na nim pieniądze – możliwości są tutaj naprawdę ogromne. Ponadto same tylko związane z tym oferty odznaczają się ogromnym wręcz zróżnicowaniem, zatem jeżeli tylko nieco poszukamy to z pewnością uda nam się wśród nich znaleźć coś, co w stu procentach będzie nam odpowiadało. Jak najbardziej warto dobrze się do tego przyłożyć, bowiem rzeczywiście dobre indywidualne konto emerytalne nie wymaga od nas praktycznie żadnego wysiłku ani nawet większych nakładów finansowych, a równocześnie wartość tego rozwiązania docenimy wtedy, gdy zaczniemy dzięki temu otrzymywać znacznie wyższą emeryturę niż normalnie.

Jak zatem widać, wystarczy tylko nieco zainteresować się istniejącymi obecnie możliwościami z tym związanymi, aby móc rzeczywiście skutecznie zacząć dbać o swoją przyszłą emeryturę. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że im szybciej, tym lepiej – jeśli założymy takie indywidualne konto emerytalne w stosunkowo młodym wieku to będziemy mieli jeszcze wiele lat na zbieranie pieniędzy na starość. Zgromadzone w taki sposób środki znacznie zwiększą wysokość otrzymywanych przez nas świadczeń, polepszając tym samym ogólny poziom naszego życia.

Jak zaoszczędzić pieniądze na wymarzone wakacje?

Wiele osób niemal przez cały rok planuje urlop. Gdzie, kiedy i na jak długo? To najczęstsze pytania jakie zadają sobie osoby planuję swoje wakacje. Jednak równie ważna może być kwestia za co sfinansujemy swoje wakacje. Biorąc pod uwagę, że mało kto w Polsce ma jakiekolwiek oszczędności, może okazać się, że większość osób finansuje swoje wakacyjne wyjazdy kredytem. Zaciąganie pożyczki gotówkowej lub wykorzystywanie karty kredytowej w celu sfinansowania wakacji nie jest dobrym pomysłem. Efekty takie postępowania mogą negatywnie odbić się na naszych finansach czego skutki możemy odczuwać niemal przez cały kolejny rok.



W o wiele lepszej sytuacji znajdują się osoby, które posiadają spore oszczędności a wydatek kilku czy nawet kilkunastu tysięcy złotych w celu opłacenia wymarzonego urlopu nie uszczupli nadmiernie ich budżetu. Jednak co mają zrobić osoby, które nie posiadają żadnych oszczędności, a jednocześnie nie chcą bądź nie mogą zapłacić za urlop karta kredytową czy pieniędzmi z pożyczki gotówkowej? Jedynym słusznym wyborem w takiej sytuacji jeśli nie chcemy rezygnować z wakacji jest oszczędzanie na ten cel przez niemal cały rok poprzedzający wyjazd.



To jakie oszczędności każdego miesiąca będziemy musieli wygospodarować na ten cel jest uzależnione od kosztów planowanego urlopu oraz od czasu jaki dajemy sobie na zebranie danej kwoty. Aby rozpocząć efektywne oszczędzanie powinniśmy założyć konto oszczędnościowe na które będziemy przelewali oszczędności. Dlaczego tak ważne jest otwarcie osobnego konta? Ponieważ pieniądze te będą trudniej dostępne i nie wydamy ich przy pierwszej lepszej okazji.



Konta oszczędnościowe dostępne są niemal w każdym banku. Aby wybrać najlepsze konto oszczędnościowe możemy przeczytać ranking kont oszczędnościowych jakich w polskim internecie można znaleźć całkiem sporo. Niektóre konta można założyć w dosłownie w 5 minut całkowicie przez internet. Oszczędzanie na koncie oszczędnościowym przez cały rok z pewnością pozwoli uzbierać odpowiednią kwotę, wystarczająca na sfinansowanie wymarzonych wakacji.



Osoby, które mają problem z wygospodarowaniem odpowiedniej kwoty każdego miesiąca będą zmuszone przeprowadzić małą rewolucję w budżecie domowym aby znaleźć w nim każdego miesiąc pieniądze na oszczędności przeznaczone na wakacje. Sposobów na oszczędności jest sporo. Można zrezygnować z wyjść do restauracji, sprzedać niepotrzebne rzeczy, latem i wiosną przesiąść się z samochodu na darmowy i bardziej ekologiczny rower. Wszystkie te działania sprawią że oszczędzanie na wakacje staje się bardzo realnym zadaniem.