2014/10/10

Obligacje korporacyjne ciekawą alternatywą dla tradycyjnych lokat bankowych

Oprocentowanie na poziomie 2% do maksymalnie 5% - to oprocentowanie na jakie w tej chwili możemy liczyć zakładając lokaty bankowe. Z tego względu, wiele osób rozgląda się za innymi metodami inwestowani oszczędności. Jedną z nich jest inwestycja w obligacje korporacyjne. Jednak czy rzeczywiście tego typu rozwiązanie może być lepszą inwestycją niż lokaty?

Przeciętne oprocentowanie obligacji korporacyjnych notowanych na rynku Catalyst wynosi 8,5%. Oznacza to, że obligacje posiadają niemal trzy razy wyższe oprocentowanie niż przeciętne lokaty bankowe. Dla porównania oprocentowanie obligacji Skarbu Państwa waha się pomiędzy 3% a 4% w skali roku. Obligacje korporacyjne są rentowniejsze, jednak nie bez przyczyny – wiążą się to m.in. z większym ryzykiem.

Jak można przypuszczać, najwyższe oprocentowanie posiadają obligacje najbardziej ryzykownych spółek, które mają największe problemy ze spłatą swoich długów. Mowa tutaj o małych spółkach, przeważnie notowanych na alternatywnym rynku NewConnect. Do takich spółek należy podchodzić z pewnym dystansem. To, że obligacje notowane są na regulowanym rynku takim jakim jest Catalyst, nie oznacza, że wszystkie obligacje oznaczają odzyskanie zainwestowanych pieniędzy.

Problemy z obligacjami korporacyjnymi

 

Innym problemem związanym z obligacjami korporacyjnymi jest niska płynność na rynku Catalyst. Stwarza to ograniczenia w przypadku chęci wyjścia z inwestycji. Także wymagania stawiane przez emitentów w bezpośrednich ofertach rodzi wiele problemów, np. minimalne progi inwestycji, które zobowiązują inwestora do wyłożenia dużego kapitału.

Jak więcej widać, obligacje korporacyjne posiadają nie tylko same zalety. Na tle lokat, obligacje spółek wyglądają atrakcyjnie pod względem oprocentowania. Jednak analizując inne aspekty, okazuje się, że to lokaty gwarantują nam pewnego rodzaju „spokój”.

Obligacje korporacyjne dużych spółek rzeczywiście mogą być atrakcyjne dla osób szukających alternatyw dla lokat bankowych. Nie są jednak polecane osobom bez choćby minimalnej wiedzy z zakresu finansów. Obligacje korporacyjne są dobrym uzupełnieniem naszego portfela inwestycyjnego. Musimy jednak pamiętać, aby odpowiednio dobierać spółki pod kątem ryzyka. Dobrym rozwiązaniem dla osób poszukujących bezpiecznych inwestycji będą również obligacja skarbowe. Tak jak było to już wspominane, ich oprocentowanie jest porównywalne, do tego jakie charakteryzuje lokaty bankowe. Jednak obligacje skarbowe są godne uwagi, m.in. ze względu na chociażby chęć dywersyfikacji inwestycji - w myśl zasady, aby „nie wkładać wszystkich jajek do jednego koszyka”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.