2014/12/01

W jaki sposób najkorzystniej oszczędzać pieniądze?

Przechowywanie oszczędności „w skarpetce” to obecnie już przeżytek. Istnieją znacznie korzystniejsze formy deponowania kapitału, pozwalające zrównoważyć inflację, a nawet jeszcze zarobić. W artykule omówiono dwa z takich instrumentów: lokaty terminowe oraz konta oszczędnościowe.

Oszczędzanie poprzez założenie lokaty

Jednym ze sposobów oszczędzania jest wpłacenie pieniędzy na lokatę terminową. Dostępne są depozyty o różnej długości czasu oszczędzania oraz wysokości odsetek. Możemy wybierać pomiędzy oprocentowaniem stałym, zmiennym i progresywnym oraz lokatami kilkuletnimi, rocznymi, sześcio- lub trzymiesięcznymi, a nawet jednodniowymi. Kluczową kwestią jest to, kiedy odsetki będą kapitalizowane – czy np. co miesiąc lub kwartał, czy dopiero pod koniec trwania lokaty. Od tego zależy, ile zarobimy, jeśli zdecydujemy się wycofać depozyt przed czasem. Warto też wiedzieć, że istnieją różne typy lokat, także instrumenty powiązane z wysokim ryzykiem oraz inwestowaniem części środków na przykład w akcje przedsiębiorstw lub w złoto. Rentierzy mający wysokie wkłady, deponowane na długi czas, mogą otrzymać korzystniejsze warunki oszczędzania od standardowych. Często tzw. lokata rentierska pozwala korzystać z odsetek już w trakcie trwania umowy.

Oszczędzanie z użyciem rachunku bankowego

Jeśli wybierzemy konto oszczędnościowe, możemy wypłacać i wpłacać pieniądze w dowolnym czasie. Z zastrzeżeniem, że częste wypłaty wiążą się z dodatkowymi kosztami. Na koncie można przechowywać dowolną kwotę, a oszczędności są kapitalizowane na bieżąco, co oznacza ciągły przyrost odsetek. Niestety, zwykle oszczędzanie za pomocą konta oznacza trochę niższe odsetki niż na lokacie terminowej.

Ranking kont oszczędnościowych pomoże w wyborze najkorzystniejszej oferty, należy zwrócić uwagę na wysokość oprocentowania po opodatkowaniu oraz warunki, które trzeba spełnić, aby uzyskać tę wysokość odsetek. Najczęściej nowi klienci, którzy nie mają dotąd konta w danym banku mogą liczyć na nieco korzystniejsze warunki. Jednak często są zobligowani do założenia nie tylko konta oszczędnościowego, ale również rachunku osobistego. Wydaje się, że są to bezpieczne inwestycje, które dają możliwość dysponowania środkami bez konieczności czekania do końca umowy.

Czy lepiej zdecydować się na lokatę, czy na konto oszczędnościowe?

Wybór pomiędzy lokatą oraz kontem oszczędnościowym zależy od preferencji oraz sytuacji finansowej klienta. W pierwszej kolejności należy zadać sobie pytanie, czy potrzebujemy jednorazowego depozytu w określonej wysokości, czy stałego dostępu do miejsca przechowywania nadwyżek finansowych, których kwota będzie się dynamicznie zmieniała. W pierwszym przypadku należy pomyśleć o założeniu lokaty, w drugim – zastanowić się nad wyborem konta oszczędnościowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.