2013/12/05

Ranking najlepszych kont oszczędnościowych - grudzień 2013

Grudzień jest kolejnym miesiącem, w którym oprocentowanie depozytów bankowych nie zachwyca. Lokaty i konta oszczędnościowe nie dają tyle zarobić jak jeszcze rok czy dwa lata temu. Część osób zdecydowała się wycofać środki z banków i przenieść je albo inwestując w fundusze albo nabywając obligacje skarbowe. Jednak, jak pokazują dane opublikowane przez Narodowy Bank Polski, większość z nas postanowiła przesunąć środki z depozytów terminowych na rachunki bieżące lub konta oszczędnościowe. 

Z tego powodu, iż rachunki oszczędnościowe stały się tak popularne - m.in. dlatego, że posiadają atrakcyjne oprocentowanie i można z nich wycofać środki w każdej chwili - postanowiliśmy przyjrzeć się im bliżej. Stworzyliśmy ranking najlepszych kont oszczędnościowych z grudnia 2013 roku. Braliśmy pod uwagę takie aspekty jak: oprocentowanie, wygoda otworzenia, koszty prowadzenia konta oraz inne udogodnienia. Przeanalizowaliśmy głównie oferty największych banków w Polsce. Wyniki naszej analizy przedstawimy poniżej. 


Konto na Start - BGŻ Optima

  • Najlepsze obecnie konto oszczędnościowe na polskim rynku!
  • Oprocentowanie w skali roku - 3,6%
  • Maksymalna kwota depozytu - 20 tys. zł
  • Brak opłat za prowadzenie konta
  • Wszystkie przelewy za darmo
  • Wpłaty i wypłaty bez utraty odsetek
  • Konto możliwe do otworzenie przez Internet w ciągu 5 minut 
Więcej szczegółów na temat oferty BGŻ Optima


Otwarte Konto Oszczędnościowe - ING Bank Śląski

  • Oprocentowanie powyżej kwoty 100 tys. zł - 3,2%
  • Bezpłatne otworzenie konta 
  • Wypłacając środki z rachunku nie tracimy odsetek
  • Możliwość założenia konta przez Internet, telefon lub w oddziale
Więcej szczegółów na temat oferty ING


Konto SuperOszczędnościowe - Citi Handlowy
  • Darmowe otworzenie i prowadzenie konta
  • Oprocentowanie do 3,03% w skali jednego roku
  • oprocentowanie nie nalicza się w miesiącach, w których wypłacisz środki
  • Możliwość zarządzania kontem przez Internet i telefon
Więcej szczegółów na temat oferty Citi Handlowego


Podsumowanie 

Konto oszczędnościowe to w tej chwili najlepsze wyjście, jeśli chodzi o bankowe produkty oszczędnościowe. Lokaty gwarantują podobne oprocentowanie, jak te oferowane na kontach oszczędnościowych. Jednak konta pozwalają na wycofanie środków w każdej chwili. Jest to dobre rozwiązanie, gdyż w przypadku podniesienia oprocentowanie przez któryś bank, możemy przenieść oszczędności na bardziej atrakcyjny rachunek. Warto przyglądać się ofertom kont oszczędnościowych i przede wszystkim zwracać uwagę na szczegóły ofert. Większość banków oferuje wysokie oprocentowanie, jednak stawia pewne ograniczenia - np. minimalna kwota depozytu lub bycie nowym klientem.

Oszczędzanie na kontach oszczędnościowych - praktyczne uwagi

Oszczędzanie pieniędzy to krok, na który decyduje się wiele osób, świadomych tego, jak ważne jest posiadanie środków na czarną godzinę, na przyszłość. Decyzja o oszczędzaniu to jednak tylko symbol – za nią powinny nastąpić kolejne decyzje związane ze sposobem oszczędzania. Możliwości bowiem jest bardzo wiele.

Oczywistą i znaną od lat możliwością oszczędzania, jest odkładanie pieniędzy do przysłowiowej skarpety. Jest to sposób sensowny, aczkolwiek nie do końca opłacalny. Oczywiście i dzięki niemu można zgromadzić sporą sumę pieniędzy, nie można jednak zapominać, że oszczędzanie w ten sposób, nie jest do końca uzasadnione ekonomicznie. Pieniądz traci na wartości – określona suma za kilka lat będzie kwotą, za którą kupimy o wiele mniej. Dobrze jest zatem, jeśli oszczędności się pomnażają. Nie ma takiej możliwości, jeśli pieniądze będą leżały w domu. Pieniądz, który ma się pomnażać, należy gdzieś zainwestować, tak, aby mógł generować zyski.

Jedną z opcji pomnażania oszczędności, są konta oszczędnościowe. Założenie konta oszczędnościowego to rozwiązanie z wielu powodów bardzo opłacalne.Konto oszczędnościowe, to możliwość oszczędzania i jednocześnie zarabiania dzięki oprocentowaniu złożonych na koncie pieniędzy. Warto pamiętać, że wysokość oprocentowania jest o wiele większa niż na klasycznych rachunkach oszczędnościowo – rozliczeniowych i nierzadko zmienia się, wraz ze zmianami inflacji. Oprocentowanie kont oszczędnościowych, nie pozwoli oczywiście na wygenerowanie bardzo wysokich sum, ale przy odpowiedniej wysokości wkładu, pozwoli na osiąganie zauważalnych kwot. Warto więc decydować się na zakładanie takich kont. To w końcu jest w naszym interesie.

Decydując się na założenie takiego konta, nie można zapominać, że to oferta dostępna w wielu bankach, warto więc wyszukać tą, która jest najkorzystniejsza. Pomocny może być choćby ranking kont oszczędnościowych, jednak przede wszystkim należy polegać na własnych decyzjach, popartych wcześniejszymi analizami ofert. Konta oszczędnościowe oczywiście będą wtedy opłacalne, gdy będziemy na nie odkładać pieniądze. Nie można się tego obawiać – dzisiejsze konta pozwalają na swobodne dysponowanie pieniędzmi, więc nie ma obawy, że zamrozimy środki na długi czas. Konto oszczędnościowe jest więc rozwiązaniem bardzo sensownym. Możliwość założenia go przez Internet, czyli bez wychodzenia z domu, a jednocześnie zalety posiadania takiego produktu to coś, co powinno nas przekonać o tym, że warto je posiadać. Każdy, kto zdecyduje się na założenie takiego konta i oszczędzanie na nim, z pewnością zrozumie, że to mądre rozwiązanie, dzięki któremu oszczędności będą się powiększać.

Co warto wiedzieć na temat lokat bankowych?

Depozyty bankowe powszechnie uważane są za bardzo bezpieczny sposób na inwestowanie swoich oszczędności. Czy to prawda? Czy bezpieczeństwo kapitału oraz gwarancja zysków dotyczą każdego typu lokaty? To zależy.

Chociaż każda lokata bankowa oferuje bezpieczeństwo wpłaconych środków, nie każda jest w stanie zagwarantować pewne zyski. Tak jest chociażby w przypadku lokat ze zmiennym oprocentowaniem oraz lokat inwestycyjnych.

Lokaty inwestycyjne i ze zmiennym oprocentowaniem. Ryzyko nie na każdą kieszeń?

Zarówno lokaty krótko, jak i długoterminowe ze stałym oprocentowaniem stanowią ogromny komfort dla samego inwestora. Kapitał jest bowiem bezpieczny, a zysk z góry znany. Nieco inaczej jest w przypadku lokat o zmiennym poziomie oprocentowania. Te nie są już tak łaskawe dla inwestora. Owszem, zyski, które oferują mogą być znacznie większe niż w przypadku tych ze stałym oprocentowaniem. Jednak „mogą”, nie jest równoznaczne z „muszą”. Wystarczy bowiem, że Rada Polityki Pieniężnej zmieni wysokość stóp procentowych na niekorzyść inwestorów i potencjalne zyski zaczynają topnieć w oczach. Dlatego też lokaty bankowe ze zmiennym oprocentowaniem są dobrym rozwiązaniem np. wtedy, gdy mamy do czynienia z długim okresem niskiego poziomu stóp procentowych. Zasada jest bowiem taka, że prędzej czy później będą one musiały ulec podniesieniu. A zatem potencjalne zyski powinny być w tym przypadku całkiem realne i możliwe, że znacznie wyższe niż przy stałym oprocentowanie. To stałe z kolei warto wybierać wtedy, gdy mamy do czynienia z wysokim poziomem stóp i wysokim oprocentowaniem lokat. Wkrótce bowiem może dojść do załamania na rynku, przez co stracą inwestorzy ze zmiennym oprocentowaniem.

Popularnym typem lokaty, o której mówi się, że jest przeznaczona dla ryzykantów jest lokata inwestycyjna. Na czym polega tego typu inwestycja? Lokata bankowe inwestycyjna to produkt, którego specyfika polega na tym, iż część środków, które umieszcza się w depozycie jest przeznaczona na inwestycje. Większa część – najczęściej około 80% to kapitał, który nie podlega inwestowaniu. Ta „bezpieczna” część w standardowy dla lokat sposób przynosi zyski, takie które oferuje dane oprocentowanie lokat. Część „inwestycyjna” podlega z kolei lokowaniu w różnego typu inwestycjach. O tym w co będą inwestowane środki decyduje oczywiście sam bank. Najczęściej środki są lokowane w waluty, na giełdzie papierów wartościowych lub np. w surowce. Jak wiadomo żadna z tych inwestycji nie jest gwarantem zysku. Dlatego też inwestor musi się liczyć, że może zyskać, ale i stracić. Niekiedy nawet całą część „inwestycyjną”.

Chociaż lokata inwestycyjna niesie ze sobą w zrozumiały sposób dość spory poziom ryzyka inwestycyjnego, wiele osób twierdzi, że jest to najlepsza lokata. Wg nich gra jest warta świeczki, bowiem tego typu depozyt może przynieść naprawdę wysokie zyski – nieporównywalne z tymi, które oferuje klasyczna lokata terminowa. Decydując się na lokatę inwestycyjną, warto prześledzić ranking lokat bankowych.

Jak wybrać najlepszy sposób inwestowania oszczędności?

Decyzja zapadła: zaczynamy oszczędzać. Nie wiemy tylko jak się do tego zabrać. Możliwości mamy wiele, jednak nie wszystkie są odpowiednie dla każdego. Warto więc poznać je wszystkie i zastanowić się, która z nich jest dla nas najodpowiedniejsza. Brak przemyślanej decyzji może sprawić, że zamiast upragnionych oszczędności, zobaczymy tylko straty.

Oszczędzanie jednorazowe czy regularne?

Najważniejszym wyznacznikiem wyboru formy odkładania gotówki powinno być to, czy jesteśmy w stanie odłożyć ją tylko jednorazowo, czy też możemy sobie pozwolić na inwestycje finansowe w regularnych odstępach czasowych, np. co miesiąc, co kwartał lub co rok. Należy pamiętać, że inwestycje regularne wiążą się z podpisaniem umowy o opłacaniu składek na co najmniej 10 lat. Zanim podpiszemy taka umowę, warto dokładnie sprawdzić czy nasze finanse podołają obciążeniu przez tak długi okres. Jeśli nie, lepiej wycofać się z tego pomysłu, mimo że potencjalne zyski brzmią zachęcająco. Lepiej wybrać w takim przypadku oszczędzanie jednorazowe, np. wpłatę pieniędzy na lokatę lub zakup akcji i obligacji. Pamiętajmy, że jeśli zdecydujemy się np. na lokatę, nie oznacza to, że nie będziemy mieć możliwości zwiększenia inwestowanego kapitału – wiele lokat dopuszcza opcje dobrowolnej dopłaty pieniędzy (w dowolnej kwocie) na lokatę w każdym momencie jej obowiązywania. Jeżeli więc na naszym koncie pojawi się nieoczekiwany zastrzyk gotówki, zawsze będziemy mieć szansę włączyć go w poczet oszczędności.

Wybór długości inwestycji

Przed wyborem sposobu oszczędzania zastanówmy się także nad okresem, na który możemy pozwolić sobie na zamrożenie naszych pieniędzy. Inwestycje finansowe wiążą się z czasowym brakiem dostępu do odłożonych środków. Wszystkie formy dopuszczają możliwość wypłaty pieniędzy wcześniej, jednak najczęściej należy wtedy uiścić opłaty, które całkowicie zniwelują osiągnięte zyski. Aby uniknąć zrywania umowy wcześniej, już na wstępie zastanówmy się na jak długo nie będziemy potrzebować dostępu do zainwestowanego kapitału. Gdy pieniądze mogą być potrzebne już za kilka miesięcy, wybierzmy krótką lokatę lub zgromadźmy gotówkę na koncie oszczędnościowym. Jeżeli natomiast kapitał może być inwestowany dłużej, możemy przemyśleć zakup jednostek funduszu inwestycyjnego, akcji, papierów dłużnych lub zdecydować się na polisę typu unit link.

Czy warto inwestować bezpiecznie?

Musimy też wiedzieć jak duże ryzyko inwestycyjne jesteśmy w stanie zaakceptować. Jeżeli w ogóle nie dopuszczamy do siebie myśli o utracie oszczędności, wybierzmy rozwiązania tradycyjne, takie jak lokaty, obligacje z gwarancją kapitału czy konto oszczędnościowe. Zapewnią one nam zyski na z góry określonym poziomie lub dadzą pewność odzyskania wpłaconej przez nas kwoty. Takie inwestycje nie przyniosą jednak dużych zysków. Ich oprocentowanie jest bardzo niskie, maksymalnie sięga obecnie 5% w skali roku. Jeżeli odpowiada nam większe ryzyko, możemy wybrać inwestycje finansowe, które potencjalnie dają o wiele większe zyski. Są to m.in. akcje giełdowe lub fundusze inwestycyjne. Ryzyko jest o wiele większe, niepewny jest również moment, w którym będziemy mogli wypłacić pieniądze. Rekompensuje to jednak niczym nieograniczona wysokość zarobków.

Wielu osobom wydaje się, że finanse są zagadnieniem bardzo trudnym. Nie jest to jednak prawda. Początkowo możemy poczuć się przytłoczeni wiedzą i nowymi pojęciami, jednak gdy już się z nimi oswoimy, może okazać się, że tematyka inwestycyjna stanie się naszą pasją. Wtedy będzie nam o wiele łatwiej pomnażać swoje oszczędności, gdyż śledzenie wykresów giełdowych lub wyszukiwanie najatrakcyjniejszych lokat będą dla nas przyjemnością.