2015/11/05

Kredyt konsolidacyjny - poradnik dla konsolidujących swoje długi

Zbyt duża ilość zaciągniętych kredytów, może ciążyć jak kamień u szyi i spędzać sen z powiek. Każda kolejna rata na niezbędne na co dzień wydatki może być tą, która przeciąży szalę i sprawi, że życie zmieni się w koszmar. Przy większej liczbie zobowiązań, czasem trudno się połapać kiedy należy zapłacić kolejną ratę, łatwo przeoczyć termin płatności i popaść w kłopoty z windykacją. Istnieje jednak rozwiązanie, które pozwoli na złączenie wszystkich kredytów i pożyczek w jedną całość. Jest nim kredyt konsolidacyjny.

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Jest to taki rodzaj kredytu, który łączy raty wszystkich pozostałych kredytów i umożliwia płacenie tylko jednej, miesięcznej raty. Dzięki niemu można obniżyć koszty comiesięcznych zobowiązań poprzez rozłożenie spłaty na dłuższy czas. Istnieje również możliwość dobrania dodatkowej gotówki na dowolny cel.

Rodzaje kredytów konsolidacyjnych

Możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje kredytów konsolidacyjnych.
Kredy konsolidacyjny hipoteczny – udzielany zazwyczaj na stosunkowo wysokie kwoty, przy dużej ilości konsolidowanych zobowiązań, zaciągany pod hipotekę własnościowej nieruchomości. Pozwala na rozłożenie płatności nawet na kilkadziesiąt lat.
Kredyt konsolidacyjny gotówkowy – udzielany na krótszy czas i mniejsze kwoty, jednak bez konieczności zabezpieczenia nieruchomością.

Kto może ubiegać się o konsolidację?

W najlepszej sytuacji są osoby, które w przeszłości spłaciły w terminie kilka zobowiązań. Będą one bowiem miały wysoką punktację w Biurze Informacji Kredytowej (zwanej BIK). W przypadku problemów ze spłatą wcześniejszych kredytów i opóźnień w ich spłacie powyżej 30 dni, [i]kredyt konsolidacyjny[/i] może być trudny do uzyskania. Może być wtedy konieczne przedstawienie dodatkowego zabezpieczenia w postaci własnej nieruchomości lub znalezienie poręczycieli z dobrą historią kredytową, którzy również przystąpią do kredytu.

Gdzie udać się po kredyt?

Jeśli już zdecydujemy się na kredyt, warto dobrze zastanowić się nad wyborem banku, który go udzieli. Z pomocą może przyjść ranking kredytów konsolidacyjnych. Porównamy w nim kwoty możliwe do uzyskania w poszczególnych bankach, wysokość odsetek, maksymalny czas spłaty oraz dowiemy się czy będziemy mogli skorzystać z tak zwanych wakacji kredytowych (czyli zawieszenia spłaty rat na kilka miesięcy). Warto dobrze przemyśleć swój wybór, bowiem kredyt taki zwiąże nas z bankiem na dobre kilka lat.

2015/11/02

Jak długo oszczędzać? Poradnik dla przedsiębiorczych



Czemu oszczędzanie jest tak ważne?
 
Ludzie lubią oszczędzać, ponieważ daje im to poczucie bezpieczeństwa i stabilności, dzięki odłożonym pieniądzom mogą pozwolić sobie na dodatkową przyjemność, lub w razie nieprzewidzianych zdarzeń móc szybko opanować sytuację. Niemniej jednak, oszczędzanie powinno się gdzieś kończyć, mieć jakiś punkt czasowy, w którym odkładane oszczędności będą wykorzystane, by następnie móc znowu rozpocząć oszczędzać na kolejny cel do spełnienia. Posiadanie oszczędności wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami, które powinny być wynagrodzone, by nie sprawiały wrażenia ciągłego wysiłku bez żadnych efektów. Oszczędzanie z pewnością jest dobrym nawykiem finansowym, który pozwala nam na realizację nawet najbardziej kosztownych marzeń, dlatego jest takie popularne.

Jak planować oszczędności, by były adekwatne do naszych oczekiwań?

Jeżeli oszczędzamy tylko i wyłącznie z powodu obaw przed niespodziewanym wypadkiem, czy utratą pracy, można policzyć prostą matematyką, jaką kwotę powinniśmy wobec tego posiadać w zanadrzu, i na jak długi okres czasu, by oszczędności mogły pokryć nasze podstawowe wydatki i potrzeby. Przykładowo, jeżeli miesięcznie posiadamy budżet 3 tysięcy złotych, a chcemy posiadać oszczędności które wystarczą nam na 3 miesiące życia bez pracy, powinniśmy odłożyć 9 tysięcy złotych. Ta prosta zasada determinuje kwotę i czas odkładania tych pieniędzy, a daje niesamowite poczucie bezpieczeństwa i stabilności własnego życia, czego człowiek z pewnością potrzebuje.

A co z emeryturą?

Wielu z nas zapewne myślało o tym, by zacząć oszczędzać pieniądze na okres życia, jakim jest emerytura, by móc spokojnie odpoczywać, lub robić coś, na co nigdy nie było czasu w dotychczasowym życiu, np. podróżowanie. Jednak bardzo ważnym jest, by rozpocząć oszczędzanie dużo wcześniej, by móc spokojnie odłożyć zamierzoną sumę. Im starszy człowiek, tym większe kwoty z własnej pensji musi odkładać, by skumulować większą pulę pieniędzy na starość. Po co więc się katować, jeżeli można spokojnie odkładać pieniądze na specjalnie utworzone konto już teraz, kiedy nasze zarobki są prawdopodobnie najwyższe, a odkładana kwota nie jest tak dużym poświęceniem dla naszego portfela.

Jak widać, oszczędzanie jest bardzo ważne, szczególnie w tych trudnych dla naszych portfeli czasach. By upewnić się, iż na starość nie zabraknie nam niczego, czego potrzebujemy, warto podjąć pewne kroki w tym kierunku już teraz, a nasza przyszłość z pewnością będzie rysowała się w jasnych kolorach.