2015/11/02

Jak długo oszczędzać? Poradnik dla przedsiębiorczychCzemu oszczędzanie jest tak ważne?
 
Ludzie lubią oszczędzać, ponieważ daje im to poczucie bezpieczeństwa i stabilności, dzięki odłożonym pieniądzom mogą pozwolić sobie na dodatkową przyjemność, lub w razie nieprzewidzianych zdarzeń móc szybko opanować sytuację. Niemniej jednak, oszczędzanie powinno się gdzieś kończyć, mieć jakiś punkt czasowy, w którym odkładane oszczędności będą wykorzystane, by następnie móc znowu rozpocząć oszczędzać na kolejny cel do spełnienia. Posiadanie oszczędności wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami, które powinny być wynagrodzone, by nie sprawiały wrażenia ciągłego wysiłku bez żadnych efektów. Oszczędzanie z pewnością jest dobrym nawykiem finansowym, który pozwala nam na realizację nawet najbardziej kosztownych marzeń, dlatego jest takie popularne.

Jak planować oszczędności, by były adekwatne do naszych oczekiwań?

Jeżeli oszczędzamy tylko i wyłącznie z powodu obaw przed niespodziewanym wypadkiem, czy utratą pracy, można policzyć prostą matematyką, jaką kwotę powinniśmy wobec tego posiadać w zanadrzu, i na jak długi okres czasu, by oszczędności mogły pokryć nasze podstawowe wydatki i potrzeby. Przykładowo, jeżeli miesięcznie posiadamy budżet 3 tysięcy złotych, a chcemy posiadać oszczędności które wystarczą nam na 3 miesiące życia bez pracy, powinniśmy odłożyć 9 tysięcy złotych. Ta prosta zasada determinuje kwotę i czas odkładania tych pieniędzy, a daje niesamowite poczucie bezpieczeństwa i stabilności własnego życia, czego człowiek z pewnością potrzebuje.

A co z emeryturą?

Wielu z nas zapewne myślało o tym, by zacząć oszczędzać pieniądze na okres życia, jakim jest emerytura, by móc spokojnie odpoczywać, lub robić coś, na co nigdy nie było czasu w dotychczasowym życiu, np. podróżowanie. Jednak bardzo ważnym jest, by rozpocząć oszczędzanie dużo wcześniej, by móc spokojnie odłożyć zamierzoną sumę. Im starszy człowiek, tym większe kwoty z własnej pensji musi odkładać, by skumulować większą pulę pieniędzy na starość. Po co więc się katować, jeżeli można spokojnie odkładać pieniądze na specjalnie utworzone konto już teraz, kiedy nasze zarobki są prawdopodobnie najwyższe, a odkładana kwota nie jest tak dużym poświęceniem dla naszego portfela.

Jak widać, oszczędzanie jest bardzo ważne, szczególnie w tych trudnych dla naszych portfeli czasach. By upewnić się, iż na starość nie zabraknie nam niczego, czego potrzebujemy, warto podjąć pewne kroki w tym kierunku już teraz, a nasza przyszłość z pewnością będzie rysowała się w jasnych kolorach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.