2014/12/01

Kredyty mieszkaniowe z dopłatą - charakterystyka

Od stycznia 2014 z rynku finansowego zniknęły kredyty mieszkaniowe bez wkładu własnego. Komisja Nadzoru Finansowego zaostrzyła przepisy udzielania kredytów tego typu i niestety zniweczyła wielu osobom plany kupna mieszkania. Nie każdy posiada narzucone przez Komisję 5% wkładu własnego, a należy przypomnieć, że to tylko minimalny poziom. Wiele banków stosuje bardziej rygorystyczne warunki związane z wkładem własnym, co skutecznie eliminuje wielu potencjalnych kredytobiorców.

Kredyt z dopłatą może być rozwiązaniem dla kupującego mieszkanie

Minimalny poziom wkładu własnego na zakup mieszkania, czy domu, to pięć procent. Typowy Kowalski nie jest w stanie wyłożyć takich pieniędzy w banku, by moc starać się o kredyt mieszkaniowy. Czy to oznacza, że musi odłożyć plany kupna mieszkania na inne czasy? Odkładać planów nie musi, a nawet nie powinien. Niestety, z roku na rok poziom minimalnego wkładu własnego będzie podnoszony i lepszych czasów Kowalski się nie doczeka. Jeśli ktoś chce kupić mieszkanie na tańszych warunkach, to powinien zacząć starać się już teraz, bo jest to ostatni dzwonek na jakiekolwiek działania. Od 2015 roku przepisy dotyczące wkładów własnych ulegają zmianie i minimalny wkład własny będzie już wynosił 10%, czyli marzenia o własnym domu mogą pozostać marzeniami. Jeśli ktoś chce je urzeczywistnić i nie odkładać planów na lepsze czasy, które nie nadejdą, powinien szukać banku, który ma w swojej ofercie kredyt mieszkaniowy na relatywnie dobrych warunkach, min. wymaga minimalnego wkładu własnego i ma podpisaną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Umowa ta przewiduje preferencyjne kredyty mieszkaniowe w ramach programu Mieszkanie Dla Młodych. Mogą z nich skorzystać osoby do 35 roku życia, ale niestety nie jest to jedyne ograniczenie. Program przewiduje dopłatę do wkładu własnego, a więc otwiera furtkę tym, którzy nie mają całości wkładu, natomiast zamyka ją tym, którzy mają szczególne wymagania względem mieszkania, jego lokalizacji, metrażu, czy sprzedaży.

Jeśli nie posiada się wystarczających środków na pokrycie wkładu własnego, by zaciągnąć kredyt mieszkaniowy, warto przeanalizować program MDM. Posiada on szereg wymogów, jakie trzeba spełnić, podobnie jak bank przy udzielaniu kredytu, ale jeśli marzenia dotyczące własnych czterech kątów mają się urzeczywistnić, to może on stanowić istotną pomoc. Będzie on z pewnością ograniczał pod pewnymi względami, ale da szansę na to, by móc kupić swoje mieszkanie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.