Rodzaje lokat bankowych na polskim rynku



Jeśli już zrozumiałeś zawiłości związane z ogólną tematyką lokat bankowych, bez wątpienia zacząłeś zastanawiać się nad tą formą oszczędzania. Otwierasz internet, przeglądasz rozmaite oferty i … włosy stają ci dęba. No bo przecież się okazuje, że rodzajów lokat jest wiele i jak tu wybrać taką, która najbardziej byłaby dostosowana do twoich potrzeb? Otóż poniżej pokrótce omówione zostaną podstawowe rodzaje lokat bankowych.

Lokata standardowa

Mianem tym określa się bowiem rachunek oszczędnościowy, który podlega oprocentowaniu i gdzie bank w tym czasie ‘zamraża’ pieniądze klientów. Do wyboru mamy tutaj lokaty odnawialne i nieodnawialne. Pierwsze to takie, które po zakończeniu czasu trwania poprzedniej lokaty, automatycznie rozpoczynają kolejną, deponując tę sama ilość środków, ale na aktualnych warunkach obowiązujących w momencie jej otwierania. Drugi rodzaj, czyli lokata nieodnawialna to taka, gdzie po zakończeniu czasu trwania lokaty, nie następuje automatyczne otwarcie kolejnego rachunku.

Lokata progresywna

Jest to również popularna forma lokat. Jak sama nazwa wskazuje, mamy tutaj do czynienia z tendencją wzrostową. No dobrze, tylko czego ten wzrost ma dotyczyć? Tutaj może pojawić się problem, gdyż w zależności od banku występować mogą zasadnicze różnice. Pierwsza idea lokaty progresywnej głosi, że umowa ta umożliwia dokładanie kolejnych wartości pieniężnych do wcześniej ulokowanej kwoty. Progresji poddawany jest zatem kwota naszego kapitału. W drugim przypadku lokata progresywna traktowana jest w zgoła odmienny sposób, ponieważ oprocentowanie środków pieniężnych następuje progresywnie. W tym wypadku zatem, z miesiąca na miesiąc wzrasta zatem oprocentowanie. I tak, w pierwszym miesiącu może to być 2%, w drugim 2,5%, w kolejnym 2,75% i tak dalej w zależności od czasu trwania lokaty.

Lokata rentierska

Jeszcze inną odmianą lokat bankowych jest lokata rentierska. Nie różni się ona niczym innym od pozostałych lokat poza tym, że odsetki wypłacane są w regularnych odstępach czasu. Oznacza to, że nie musimy czekać aż czas lokaty dobiegnie końca aby móc cieszyć się z zysków, gdyż określone kwoty będą regularnie przelewane na nasze konto. Wraz z ostatnim przelewem odsetek, odzyskamy również całość zdeponowanej przez nas kwoty.

Na rynku istnieją jeszcze inne rodzaje lokat bankowych, zasadniczo nie różnią się one jednak od tych wyżej wymienionych. Z pewnością, powyższe wskazówki rozjaśniły twoją wiedzę na ten skomplikowany temat i teraz sam z łatwością dokonasz właściwego wyboru konkretnej oferty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.