2015/02/27

Popularność produktów bankowych - sondaż

PBS DGA w dniach 15-17 stycznia 2015 przeprowadziło badanie na losowej próbie 1030 mieszkańców Polski w celu zdobycia informacji o popularności poszczególnych produktów bankowych.

Jak się okazuje zdecydowanie najpopularniejszym produktem jest rachunek osobisty. Aż 70% ankietowanych przyznało się do posiadania konta osobistego. Ponad połowa osób (dokładnie 51,6%) wskazało, że posiada kartę płatniczą. Ciężko sobie przecież wyobrazić posiadanie konta bez wygodnej możliwości podejmowania z niego pieniędzy.

Kolejne wyniki popularności poszczególnych produktów bankowych:

  • karta kredytowa - 13,1%
  • konto oszczędnościowe - 10,7%
  • lokata bankowa - 7,5%
  • kredyt hipoteczny - 3,9%
  • pożyczka zabezpieczona - 1,4%
  • pożyczka bez zabezpieczenia - 12,0%
  • rachunek maklerski - 1,2%
  • fundusze inwestycyjne - 1,6%
  • produkty strukturyzowane - 0,3%
  • konto walutowe - 1,6%
  • inne - 1,4%

Ciekawe jest również stwierdzenie "nie posiadam żadnego produktu bankowego", które wskazało aż 20.6% przebadanych osób. To pokazuje jak duży potencjał drzemie jeszcze w polskim rynku jeśli chodzi o sektor bankowy. Wielu specjalistów spodziewa się pokaźnego wzrostu znaczenia tego systemu w całym polskim PKB.

2015/02/01

Kredyt z dopłatą – sposób na własne mieszkanie

Od kilku lat państwo próbuje pomóc młodym ludziom w zaciąganiu kredytów hipotecznych. Jest to dziś najlepszy sposób na zakup własnego „M”. Coraz więcej rodzin w taki właśnie osób dorobiło się swojego miejsca na ziemi. Od 2014 roku funkcjonuje program mieszkanie dla młodych. Co zawiera ten program i kto może z niego skorzystać?

Dofinansowanie na zakup pierwszego mieszkania.

Rządowy program ma za zadanie wspierać ludzi przy zakupie ich pierwszego mieszkania. Oznacza to, że z programu tego mogą skorzystać wyłącznie osoby, które nigdy nie były właścicielami mieszkań. Aby skorzystać z programu mdm należy spełniać wymagania:

  • wiek do 35 lat – w przypadku małżeństwa liczy się wiek młodszego partnera
  • zakup mieszkania z rynku pierwotnego
  • nieruchomość nie powinna przekraczać 70 metrów kwadratowych w przypadku mieszkań i 100 metrów kwadratowych w przypadku domków jednorodzinnych.
  • nieruchomość powinna być finansowana z kredytu, na co najmniej 50 % wartości i na co najmniej 15 lat
  • koszt jednego metra kwadratowego nieruchomości powinien mieścić się w limitach wyznaczonych dla dennego regionu.
  • kredytobiorcy nie mogą być właścicielami nieruchomości także w przeszłości.
  • osoby do 36 roku życia, które metodą gospodarczą rozpoczęły budowę swojego domu mogą ubiegać się o zwrot podatku VAT za materiały budowlane.

Czy warto ubiegać się o takie dopłaty?

Wiele osób uważa, że warto skorzystać ze wsparcia rządowego. Możemy dzięki temu zyskać na zaciągniętym kredycie, ale także banki chętniej udzielają kredytów z programu mieszkanie dla młodych. Jest to szansa dla wielu osób, które samodzielnie nie byłyby w stanie takiego kredytu otrzymać. Program polega bowiem na dofinansowaniu wkładu własnego. W zależności od liczebności rodzin państwo może udzielić wsparcia od 10-20%. Niektóre osoby sądzą, że nie warto, gdyż więcej energii stracimy niż zyskamy wsparcia od państwa. Program mdm powstał z myślą o młodych rodzinach, których nie stać na samodzielny zakup mieszkania. Jest to zatem szansa na stworzenie odpowiednich warunków do życia. Każda dopłata, nawet niewielka może okazać się ogromną pomocą. Dla osób, których marzeniem jest posiadanie własnego mieszkania jest to doskonałe rozwiązanie. Posiadanie stabilizacji życiowej jest na wyciągnięcie ręki, gdyż kredyt z takim dofinansowaniem można znacznie łatwiej zaciągnąć.

Jakie jest najlepsze konto bankowe?

Wybór konta bankowego tylko z pozoru jest łatwy. Jednym z problemów jest to, że nie zawsze standardowe warunki użytkowania rachunku bankowego są najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich klientów banków. Jedne osoby chcą przede wszystkim, by konto zapewniało dostęp do jak największego zakresu usług. Z drugiej strony coraz więcej osób chce mieć darmowe konto bankowe.

Bezpłatne rachunki najczęściej są ograniczone w zakresie możliwości korzystania z wszystkich usług bankowych. Wiele usług oferowanych przez bank przy rachunkach bezpłatnych jest dodatkowo płatna. Wiele osób konta osobiste wykorzystuje przede wszystkim do realizowania zakupów za pośrednictwem kart bankowych, opłacania rachunków. Konto pozwala również otrzymywać wypłatę. Za pośrednictwem rachunku możliwe jest realizowanie przelewów bankowych, zakupów internetowych, stałych przelewów.

Bardzo ważne jest decydowanie się na korzystanie z rachunku, który nie ma ukrytych opłat, bardzo często bank nalicza opłatę za kartę debetową. Nie zawsze taka opłata jest naliczana, ale najczęściej konieczne jest spełnienie pewnych wymagań, by karta bankowa nie była płatna. Brak stałych opłat za kartę możliwy jest do uzyskania albo po przekroczeniu określonej przez bank sumy wydanej na zakupy z wykorzystaniem karty debetowej. Część banków określa również ilość transakcji, które muszą być zrealizowane miesięcznie, by nie płacić za kartę.

Większość informacji o tym, z jakich usług można korzystać przy danym koncie za darmo pozwala uzyskać ranking kont bankowych. Za jego pośrednictwem można sprawdzić najnowsze oferty banków, oferty promocyjne. W ten sposób można wybrać najlepsze konta bankowe, czyli oferujące oprocentowanie, możliwość korzystania z natychmiastowych przelewów, darmowej karty bankowe, darmowych bankomatów za granicami. Jeśli dobierze się poszczególne opcje dostępne przy prowadzeniu rachunku do własnych oczekiwań i sposobu użytkowania rachunku możliwe jest znaczne zmniejszenie kosztów prowadzenia rachunku bankowego bez ograniczania jego użyteczności. W ten sposób konto będzie również wygodne w użytkowaniu.