Czym charakteryzuje się najlepsza lokata bankowa?

Dzisiejsze lokaty bankowe to pełna gama różnego rodzaju produktów bankowych, niejednokrotnie znacznie różniących się pomiędzy sobą określonymi w umowie warunkami. Umiejętność doboru dopasowanego do własnych potrzeb produktu może stanowić o uzyskaniu jakiegokolwiek dodatniego wyniku finansowego, a nawet zabezpieczyć przed możliwością utraty pewnej części środków finansowych.


Wybór dopasowanej lokaty to przede wszystkim konieczność przeprowadzenia analizy własnych możliwości finansowych, potrzeb wynikających z oczekiwanej wysokości zysku kapitałowego, oraz analizy dostępnych produktów bankowych. Jednym z pierwszych pytań, jakie powinien zadać sobie inwestor, jest pytanie o zabezpieczenie finansowe w trudnej chwili.

Płynność finansowa lokat bankowych


Lokaty bankowe określa się również mianem lokat terminowych. Wynika to z ustalenia sztywnego terminu zapadalności lokaty, z którym powinien liczyć się klient, a który bankom określa czas, w jakim mogą dysponować pożyczonym kapitałem. W zależności od sytuacji finansowej klienta wykorzystanie lokat o niewielkiej płynności finansowej może okazać się zbyt kosztowne, jeśli klient banku zostanie zmuszony do wycofania kapitału w nieodpowiednim momencie. Najlepsze lokaty bankowe pod względem płynności finansowej to przede wszystkim lokaty progresywne, których regulaminy przewidują nie tylko możliwość wycofania się z umowy przed terminem zapadalności lokaty, ale także możliwość dokonywania wpłat i częściowych wypłat z konta.

Rentowność lokat bankowych


Celem zakładania lokaty bankowej jest uzyskanie satysfakcjonującego zysku kapitałowego. W przeciwnym wypadku fundusze spokojnie mogłyby spoczywać w szufladzie ze skarpetami. Oferowana przez banki rentowność lokat bankowych znacznie różni się pomiędzy poszczególnymi grupami produktów, tworząc zasadę, według której im mniejsza oferowana jest płynność finansowa dla depozytu, tym bardziej rentowna okazuje się lokata. Stąd najlepsza lokata jest produktem strukturyzowanym, łączącym zalety lokaty z zaletami funduszy inwestycyjnych, czyli minimalizującym ryzyko inwestycyjne.

Wśród bardziej tradycyjnych ofert bankowych depozytów ogromne znaczenie ma oprocentowanie lokat bankowych. Nieco mniejsze jego wartość nominalna, a większe efektywna, zależna od dodatkowego czynnika, jakim jest częstotliwość kapitalizacji odsetek. Zwiększenie tej częstotliwości ponad wartość jednokrotną powoduje podwyższenie rentowności lokaty, stąd cieszą się one większym zainteresowaniem.

Wybór najbardziej opłacalnej lokaty bankowej zależy nie tylko od sytuacji gospodarczej kraju w momencie podpisywania umowy, ale i zmian zachodzących w trakcie trwania umowy. W zależności od kierunku tych zmian bardziej opłacalne mogą okazać się lokaty bankowe o oprocentowaniu stałym, bądź zmiennym. Pierwsze zyskują dodatkowe odsetki dla klienta w czasie zniżkowania wartości inflacji, co pociąga za sobą zmiany centralnych stóp procentowych. Zmienne oprocentowanie lokat oferuje wyższą rentowność z inwestycji w sytuacji, gdy Rada Polityki Pieniężnej zwiększa wartość centralnych stóp procentowych.

Dokonanie najodpowiedniejszego wyboru zależy zatem od wielu czynników, a wybór wartościowy dla jednej grupy osób, może okazać się nieprzydatny, a nawet zbyt kosztowny, dla pozostałych inwestorów. Pomocą przy wyborze sposobu oszczędzania służą swym klientom doradcy finansowi, którzy posiadają najpełniejszy obraz aktualnej sytuacji rynkowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.