Bankowy Fundusz Gwarancyjny - gwarancja depozytów bankowych w Polsce



Instytucja Bankowego Funduszu Gwarancyjnego istnieje od 1994 r. Jej działanie reguluje Ustawa. Rola BFG jest nie do przecenienie, ponieważ stanowi on gwarancję bezpieczeństwa kapitała zgromadzonego w bankach. Wpłacając środki finansowe na lokaty bankowe, konta oszczędnościowe, czy też polisy, nie musimy obawiać się, że w momencie upadku banku, pieniądze przepadną. Na straży naszych oszczędności stoi właśnie Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Pieniądze ulokowane na bankowych depozytach są dobrze zabezpieczone. Cały kapitał powierzony bankom przez ich klientów posiada gwarancję Funduszu. W praktyce to oznacza, że w sytuacji bankructwa instytucji finansowej, Bankowy Fundusz Gwarancyjny zwróci deponentom, wszystkie wpłacone na depozyty pieniądze, w dodatku wraz z nagromadzonymi do tego czasu odsetkami. Które banki podlegają BFG? Odpowiedź brzmi – wszystkie banki w naszym kraju, które posiadają licencję Komisji Nadzoru Finansowego. W momencie upadku banku, w którym ulokowaliśmy nasz kapitał, nie musimy obawiać się, że zostaniemy stratni. Zwrot może wynosić nawet 100% pod warunkiem, że kwota zwracana nie przekroczy 430 tysięcy złotych, co stanowi równowartość 100 tysięcy euro. Bankowy Fundusz Gwarancyjny obejmuje swoim działaniem także banki spółdzielcze. Ponadto gwarancjom Funduszu podlegają niektóre zagraniczne banki. 


Jak uzyskać zwrot wpłaconych na depozyt pieniędzy?


Banki ulegają bankructwu niezwykle rzadko. Niemniej jednak warto wiedzieć, co robić w sytuacji, kiedy bank, w którym ulokowaliśmy nasze oszczędności doświadczy upadku. Bankowy Fundusz Gwarancyjny w sytuacji zgłoszenia do Sądu przez bank wniosku o upadłości ma obowiązek wypłacenia jego klientom, utraconych pieniędzy. Aby uzyskać zwrot, należy jednak dopełnić wszystkich wymaganych formalności, inaczej nie otrzymamy naszego kapitału. Jak wskazuje treść Ustawy z 1994 r. BFG dokonuje wypłaty w terminie 20 dni roboczych, liczonych od daty, w której został złożony wniosek o ogłoszeniu upadłości banku. Zadaniem pokrzywdzonego klienta jest natomiast złożenie dyspozycji przelewu we wskazanych przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny miejscu i czasie. W razie zaniedbania tych czynności, pieniądze będą dostępne do odbioru jedynie przez 5 dni roboczych. Jeśli w tym czasie klient nie wypełni swoich obowiązków, pieniądze przepadną.



Bankowy Fundusz Gwarancyjny jest najlepszym zapewnieniem bezpieczeństwa naszym środkom finansowym. Warto sprawdzić, czy instytucja finansowa, w której znajduje się nasza lokata bankowa podlega jego gwarancjom. Poza zabezpieczeniem depozytów, wśród których wyróżnić można: lokaty bankowe, konta oszczędnościowe, konta osobiste, BFG ma także inne zadania, określone w Ustawie. Należy do nich prowadzenie analiz z działalności banków objętych licencją, jak również gromadzenie informacji o instytucjach bankowych. Ponadto Bankowy Fundusz Gwarancyjny ma możliwość wspierania banków zagrożonych upadłością poprzez łącznie ich z innymi jednostkami bankowymi o silnej pozycji na rynku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.