Najpopularniejsze rodzaje rachunków bankowych w polskich bankach

Rachunki bankowe to nie tylko konta bankowe, wykorzystywane przez znaczną część obywateli do gospodarowania swoim budżetem, choć to właśnie z nimi są najczęściej kojarzone. Współczesne rachunki bankowe to ogromna oferta różnego typu kont, spełniających odrębne funkcje. Oferta dodatkowo wzbogacona przez konkurencję pomiędzy poszczególnymi instytucjami finansowymi. Czym zatem dziś są rachunki bankowe?

Obecnie udostępniane klientom rachunki bankowe, zarówno osobom fizycznym jak i przedsiębiorstwom, można podzielić na kilka grup. Wśród nich znajdują się rachunki bieżące, pomocnicze, konta oszczędnościowe, lokaty, czy też konta walutowe. Każda grupa wyróżnia się na podstawie kilku ważnych cech, choć w niektórych wypadkach granice są na tyle płynne, iż ulegają pewnemu zatarciu.

Rachunki bieżące


Większość obywateli Polski zna tego rodzaju rachunki z praktyki. Poza tym muszą posiadać je przedsiębiorstwa. Umożliwiają one bieżące rozliczanie finansów, co z miesiąca na miesiąc widoczne jest w wielu sklepach, w których gotówka zastępowana jest wydrukami z terminali płatniczych. Podstawowa funkcja rachunków bieżących niemal wyklucza możliwość gromadzenia na nich oszczędności. Są one zbyt nisko oprocentowane ze względu na krótki czas przechowywania kapitału na rachunku.

Rachunki pomocnicze


Poza głównym rachunkiem bankowym wiele przedsiębiorstw decyduje się na założenie rachunków pomocniczych. Mogą one być w tym samym banku, bądź innym, w zależności od celu ich założenia. Dobrym przykładem zastosowania rachunku pomocniczego są wypłaty wynagrodzeń. Kwota potrzebna na ten cel gromadzona jest właśnie na rachunku pomocniczym, co ułatwia jej zarządzaniem.

Konta oszczędnościowe


Posiadając pewne nadwyżki pieniężne warto zastanowić się nad ich odpowiednim zagospodarowaniem. Jeśli nie mają zostać zainwestowane, warto rozważyć ich zdeponowanie na rachunku bankowym. W zależności od wysokości nadwyżek i częstotliwości ich pojawiania się w budżecie domowym, jako depozyt oszczędnościowy można wykorzystać rachunek oszczędnościowy, bądź też lokaty bankowe. Konta oszczędnościowe sprawdzają się przede wszystkim przy niewielkich kwotach pojawiających się stale, bądź też nieregularnie. Dzięki swej strukturze klient banku może również wypłacać kapitał z konta, liczba wypłat jest tu jednak drastycznie ograniczona w porównaniu z rachunkami bieżącymi, co oznacza również znaczący wzrost oprocentowania.

Lokaty bankowe


Kolejny typ rachunków bankowych to lokaty bankowe. Produkty terminowe, co oznacza, że konieczne staje się deponowanie kapitału na rachunku lokaty do określonego w umowie terminu. Wraz z jego upływem klientowi zwracany jest kapitał początkowy wraz z naliczonymi odsetkami, należnymi za użyczenie środków finansowych bankom do ich dyspozycji. Najlepsze lokaty oferują oprocentowanie wyższe niż konta oszczędnościowe.

Rachunki walutowe


Wcześniej wymienione typy rachunków bankowych dotyczą rachunków obsługujących walutę krajową. Rachunki walutowe prowadzone są dla klientów wykonujących operacje finansowe na innych walutach, choćby zagraniczne zakupy. Mogą również posiadać pewnego rodzaju odpowiedniki rachunków bieżących i oszczędnościowych, co umożliwia uzyskanie nieco innych efektów finansowych.
Poza wymienionymi tu typami rachunków bankowych wyróżniane są również inne typy, nie będące jednak prawnie uznawane za rachunek bankowy, np. rachunek wspólny, który oznacza jedynie większą liczbę właścicieli danego rachunku.