2014/10/10

Obligacje korporacyjne ciekawą alternatywą dla tradycyjnych lokat bankowych

Oprocentowanie na poziomie 2% do maksymalnie 5% - to oprocentowanie na jakie w tej chwili możemy liczyć zakładając lokaty bankowe. Z tego względu, wiele osób rozgląda się za innymi metodami inwestowani oszczędności. Jedną z nich jest inwestycja w obligacje korporacyjne. Jednak czy rzeczywiście tego typu rozwiązanie może być lepszą inwestycją niż lokaty?

Przeciętne oprocentowanie obligacji korporacyjnych notowanych na rynku Catalyst wynosi 8,5%. Oznacza to, że obligacje posiadają niemal trzy razy wyższe oprocentowanie niż przeciętne lokaty bankowe. Dla porównania oprocentowanie obligacji Skarbu Państwa waha się pomiędzy 3% a 4% w skali roku. Obligacje korporacyjne są rentowniejsze, jednak nie bez przyczyny – wiążą się to m.in. z większym ryzykiem.

Jak można przypuszczać, najwyższe oprocentowanie posiadają obligacje najbardziej ryzykownych spółek, które mają największe problemy ze spłatą swoich długów. Mowa tutaj o małych spółkach, przeważnie notowanych na alternatywnym rynku NewConnect. Do takich spółek należy podchodzić z pewnym dystansem. To, że obligacje notowane są na regulowanym rynku takim jakim jest Catalyst, nie oznacza, że wszystkie obligacje oznaczają odzyskanie zainwestowanych pieniędzy.

Problemy z obligacjami korporacyjnymi

 

Innym problemem związanym z obligacjami korporacyjnymi jest niska płynność na rynku Catalyst. Stwarza to ograniczenia w przypadku chęci wyjścia z inwestycji. Także wymagania stawiane przez emitentów w bezpośrednich ofertach rodzi wiele problemów, np. minimalne progi inwestycji, które zobowiązują inwestora do wyłożenia dużego kapitału.

Jak więcej widać, obligacje korporacyjne posiadają nie tylko same zalety. Na tle lokat, obligacje spółek wyglądają atrakcyjnie pod względem oprocentowania. Jednak analizując inne aspekty, okazuje się, że to lokaty gwarantują nam pewnego rodzaju „spokój”.

Obligacje korporacyjne dużych spółek rzeczywiście mogą być atrakcyjne dla osób szukających alternatyw dla lokat bankowych. Nie są jednak polecane osobom bez choćby minimalnej wiedzy z zakresu finansów. Obligacje korporacyjne są dobrym uzupełnieniem naszego portfela inwestycyjnego. Musimy jednak pamiętać, aby odpowiednio dobierać spółki pod kątem ryzyka. Dobrym rozwiązaniem dla osób poszukujących bezpiecznych inwestycji będą również obligacja skarbowe. Tak jak było to już wspominane, ich oprocentowanie jest porównywalne, do tego jakie charakteryzuje lokaty bankowe. Jednak obligacje skarbowe są godne uwagi, m.in. ze względu na chociażby chęć dywersyfikacji inwestycji - w myśl zasady, aby „nie wkładać wszystkich jajek do jednego koszyka”.

2014/10/01

Bezpieczne sposoby inwestowania oszczędności

Jak zadbać o swoje oszczędności? Gdzie ulokować wolne środki pieniężne? Jak oszczędzać na swoją emeryturę? Te pytania stawia sobie coraz większa grupa ludzi. Na naszym rodzimym rynku finansowym istnieje wiele form bezpiecznego gromadzenia oszczędności. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, warto pomyśleć o ulokowaniu swoich wolnych środków w jakimś aktywie, które zagwarantuje nam bezpieczeństwo i przyniesie minimalne zyski, mogące zrekompensować nam wzrost inflacji. Przyjrzymy się zatem, jakie formy bezpiecznego oszczędzania wybierają Polacy.

Długoterminowa inwestycja w nieruchomości

Jednym z bardziej popularnych rozwiązań w kwestii ulokowania wolnego kapitału są nieruchomości. Wiele osób decyduje się nabyć mieszkanie w dużym mieście – głównie w celu wynajmowania i zarabiania na czynszu. Część ludzi nastawia się również na wzrost wartości zakupionego mieszkania wraz z upływem czasu. Jest to niewątpliwie bardzo bezpieczna inwestycja, jednak wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Po pierwsze taka inwestycja jest długoterminowa i wymaga zaangażowania środków przez bardzo długi okres. Drugą kwestią jest wymóg posiadania dużego kapitału na początku. Z tego względu inwestycja w nieruchomości jest skierowana do konkretnej grupy ludzi.

Większość wybiera produkty bankowe

Jak oszczędzać małe sumy przez długi okres? Rozwiązaniem mogą być produkty bankowe. Jeśli chodzi o te najbardziej atrakcyjne, w pierwszej kolejności należy wymienić lokaty bankowe oraz konta oszczędnościowe. Gwarantują one bezpieczeństwo oraz zapewniają osiągnięcie zysku z tytułu odsetek. Zysk z lokat jest uzależniony od wysokości oprocentowania. Dlatego oprocentowanie jest głównym parametrem, którym kierują się ludzi wybierając najlepszą lokatę. Z kolei oprocentowanie jest uwarunkowane wysokością stóp procentowych oraz ceną pieniądza na rynku międzybankowym. W tej chwili możemy obserwować niskie stopy procentowe, które przekładają się na niskie zyski z lokat. Jednak i tak oprocentowane produkty bankowe pozostają dla dużej części osób jednym sposobem na oszczędzanie.

Co oferuje nam rynek kapitałowy?

Uwagę części osób przyciąga również rynek kapitałowy. Przede wszystkim mowa tutaj o takich aktywach jak obligacje, udziały w funduszach inwestycyjnych oraz akcje spółek giełdowych. Najbezpieczniejszym aktywem spośród wymienionych są obligacje, a w szczególności obligacje skarbowe. Posiadają oprocentowanie porównywalne do tego, jakie można znaleźć na lokatach bankowych. Gwarantują także duży poziom bezpieczeństwa, ponieważ w przypadku obligacji skarbowych emitentem jest rząd państwa. W dalszej kolejności należy wymienić fundusze inwestycyjne, które są bardzo zróżnicowane w swojej charakterystyce. Fundusze to zbiorowa forma inwestowania w pewne aktywa finansowe. Najczęściej fundusze inwestują na rynku obligacji, na rynku walutowym, giełdowym oraz surowcowym. Możemy wybierać pomiędzy poziomem ryzyka oraz strukturą danego funduszu. Do najbezpieczniejszych funduszy należy zliczyć fundusze obligacji oraz mieszane fundusze stabilnego wzrostu. Decydując się na fundusze musimy również pamiętać o konieczności poniesienia dodatkowych kosztów w postaci prowizji i opłat na rzecz zarządzającego funduszem. Ostatnią formą inwestycji są akcje, jednak nie należy ich zaliczać do bezpiecznych form inwestowania oszczędności, dlatego rynek giełdowy zostanie pominięty w tym omówieniu.

Inwestycje alternatywne – czyli kupujemy Picassa

Oprócz trzech standardowych sposobów inwestycji oszczędności, czyli inwestowania na: rynku nieruchomości, rynku produktów bankowych oraz rynku kapitałowym – popularność w ostatnich latach zdobywają alternatywne formy inwestowania. Chodzi przede wszystkim o inwestycje w takie aktywa, jak dzieła sztuki czy markowe wina. Wydaje się jednak, że są to inwestycje przeznaczone dla wąskiej grupy ludzi, którzy posiadają duży kapitał lub łączą inwestycje ze swoimi zainteresowaniami.

Jak sposób oszczędzania wybrać?

Podsumowując, zachęcamy wszystkich do inwestowania i oszczędzania, ponieważ tylko w ten sposób, można zapewnić sobie niezależność finansową. Wymienione formy inwestowania to tylko podstawowe możliwości – uważana przede wszystkim za bezpieczne i zyskowne. Jednak każdy z nas sam może zdecydować, w co tak naprawdę chce inwestować. Należy również pamiętać, aby zdywersyfikować swój portfel inwestycji, co pozwoli nam na uniknięcie ryzyka. Dlatego warto podzielić swoje inwestycje na kilka grup, inwestując jednocześnie np. w produkty bankowe oraz w obligacje skarbowe.

Maksymalna wysokość kredytu hipotecznego

Wysokość kredytu hipotecznego jest w dużej mierze związana z samą wartością nieruchomości, której dotyczy i która ma być jego zabezpieczeniem. Zależy także od kilku innych czynników – między innymi kondycji finansowej kredytobiorcy ubiegającego się o kredyt mieszkaniowy.

Do niedawna banki oferowały pokrycie 100% kosztów zakupu mieszkania na kredyt hipoteczny. W związku z Rekomendacją S wydaną przez KNF, od początku 2014 roku banki kredytują maksymalnie 95% wartości nieruchomości. Od 01.01.2015 roku będzie to już 90%, a w roku 2017 80% - co stanowi punkt docelowy w podnoszenie minimalnego poziomu wkładu własnego w inwestycję.

Co decyduje o maksymalnej wartości kredytu?

Jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym czynnikiem decydującym o maksymalnym poziomie kredytu hipotecznego jest zdolność kredytowa. Rozumie się przez nią wysokość zadłużenia, którą zdaniem banku kredytobiorca jest w stanie obsłużyć. Również i tutaj spotykamy się z zapisami KNF – a konkretnie z Rekomendacją T. Mówi ona, że maksymalny kredyt mieszkaniowy przyznawany kredytobiorcy, w skali miesięcznej nie może przekraczać połowy jego dochodów netto. Warto pamiętać, że same dochody są różnie traktowane przez banki. Nie od dziś wiadomo, że największą wartość w oczach banku ma umowa o pracę na czas nieokreślony. Nieco gorzej jest z własną działalnością gospodarcza, a zdecydowanie najtrudniej z umowami cywilnoprawnymi.

Gdzie szukać najlepszego kredytu hipotecznego?

Oferta banków w zakresie kredytów typowo mieszkaniowych jest od lat całkiem spora. Wpłynął na to w dużej mierze charakterystyczny "boom" na budowę i zakup mieszkań – głównie w dużych miastach. W związku z powyższym i banki musiały dostosować swoją ofertę do rynkowych potrzeb i oczekiwań. Efektem tego klienci mogą zaciągać kredyty mieszkaniowe nawet na 50 lat! Jeśli marzy nam się kredyt na najlepszych warunkach, w poszukiwaniach może okazać się pomocny ranking kredytów hipotecznych z października 2014 roku.