2014/11/12

Jak wybrać najkorzystniejsze konto osobiste?

Obecnie większość ludzi posiada konta bankowe. Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez rachunku osobistego, na który przelewane są dochody, przechowywane są nadwyżki finansowe i regulowane są stałe płatności. Podpowiadamy, jak wybrać najbardziej korzystne konto, aby zwiększyć zyski z jego posiadania.

Koszty związane z kontem bankowym

Istotnym parametrem konta jest koszt jego prowadzenia, liczony w wymiarze miesięcznym. Możemy założyć darmowe konto bankowe, ale w większości przypadków zapłacimy od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie za prowadzenie rachunku. A jeśli bank reklamuje konto za 0zł, należy uważnie przyjrzeć się, czy dotyczy to każdego miesiąca, czy może jest zależne od liczby lub wartości dokonywanych operacji. Promocja może obowiązywać też przez pewien czas, na przykład przez pierwsze kilka miesięcy po założeniu rachunku. A niektóre banki kuszą wręcz dawaniem pieniędzy w zamian za założenie u nich konta.

Bardzo ważny jest również koszt podstawowych operacji związanych z kontem, takich jak przelewy, wpłaty i wypłaty, zlecenia stałe. Należy też zwrócić uwagę na koszt wydania karty do konta oraz prowizje za wykonywanie nią operacji. Ważna jest m.in. wielkość sieci bankomatów, z których możemy dokonać wypłaty środków bez naliczania prowizji.

Dodatkowe usługi i udogodnienia

Niektóre konta osobiste mają dodatkowe usługi w ofercie. Dostęp do konta przez Internet to już standard, warto dowiedzieć się, jakie opłaty są przewidziane za bankowość internetową, a także udogodnienia typu powiadamianie sms-em o stanie konta oraz zmianie salda.

Niektóre rachunki umożliwiają korzystanie z salda debetowego, zazwyczaj odnawialnego. Wtedy warto zorientować się, jakie odsetki zapłacimy za tego typu kredyt. Może to być ułatwienie na przykład dla osób inwestujących w rozwój firmy, ale możliwość zrobienia debetu to także pokusa skłaniająca do większych wydatków. Zwłaszcza, gdy dodatkowe pieniądze udostępniane są poprzez kartę kredytową.

Konto bankowe a oprocentowanie zgromadzonych środków

Jeśli przejrzymy ranking kont bankowych, zapewne zwrócimy uwagę na różnice w oprocentowaniu rachunków. Niektóre oferty są powiązane z możliwością czasowego lokowania środków, aby uzyskać korzystniejsze odsetki. Przy takich kontach mamy do dyspozycji dwa rachunki: zwykły i oszczędnościowy, na który możemy przelewać część dochodów. Inna opcja to możliwość tworzenia lokaty jednodniowej, na przykład tylko na czas nocy oraz swobodne korzystanie z pieniędzy w dzień.

Najlepsze konta bankowe mają niskie opłaty za prowadzenie rachunku i dokonywanie operacji, a jednocześnie oferują klientowi dodatkowe usługi, rozszerzające podstawowy produkt. Coraz powszechniejszym trendem jest też występowanie kont darmowych, ale tylko po spełnieniu określonych warunków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.