2014/07/02

Proces zakładania lokat bankowych przez Internet

Nowoczesne rozwiązania w dziedzinie bankowości nie mogły pominąć kwestii możliwości inwestycyjnych za pośrednictwem sieci internetowej. Czym różni się lokata internetowa od tej klasycznej?

Lokata bankowa internetowa i tradycyjna nie różnią się od siebie zbyt mocno. Tą internetową wyróżnia przede wszystkim elektroniczny kanał dystrybucji, dzięki czemu jej założenie i obsługa są często znacznie prostsze i bardziej wygodne. Elektronizacja usług bankowych wpływa na fakt coraz rzadszego odwiedzania przez część klientów oddziału własnego banku. Dla banków również jest to dobrym rozwiązaniem. Zmniejsza się konieczność utrzymywania części oddziałów oraz części zatrudnienia w tych, które funkcjonują.

Lokata internetowa w pełni realna

Należy pamiętać, że lokata bankowa zakładana przez Internet nie jest żadnym wirtualnym produktem inwestycyjnym. Jest to taki sam rodzaj lokaty, jak ta zakładana w banku. Różni je sposób i miejsce załatwiania niezbędnych formalności. Innymi słowy inwestor otwierając lokatę za pośrednictwem sieci internetowej wiąże się z bankiem umową, której obie strony są zobowiązane przestrzegać pod rygorem prawnym. Bezpieczeństwo lokaty internetowej jest takie samo jak tej zakładanej klasycznie. Gwarancję bezpieczeństwa w obu przypadkach daje sam Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Proces otwierania lokaty internetowej

Lokaty internetowe to dobry sposób na pomnożenie kapitału przy minimalnym stopniu ryzyka. Nie ulega wątpliwości, że są to najlepsze lokaty dla osób, które cenią swój czas, a ten typ inwestycji pozwala na sporą jego oszczędność. Proces otwarcia lokaty przez Internet nie jest przesadnie złożony. Kiedy inwestor zakończy porównanie lokat i zdecyduje się na konkretny produkt, odwiedza następnie stronę banku. Tam zapoznaje się z warunkami i ofertą banku dla konkretnej lokaty, a następnie może wypełnić elektroniczny formularz. Po wypełnieniu wniosku jest on wysyłany do banku. W dalszej perspektywie dostępne są dwie opcje: całkowicie internetowa lub połączenie internetowej z telefoniczną. Część banków całkowicie automatyzuje proces, przez co nie ma konieczności odbywania rozmów z przedstawicielami banku. W takim wypadku wystarczy podpisanie przesłanej kurierem umowy oraz dokonanie przelewu na rachunek lokaty. Część banków daje także swoim klientom możliwość samodzielnego założenia lokat krótkoterminowych za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Nie ma wówczas konieczności podpisywania umów i oczekiwania na otwarcie lokaty. Wystarczy akceptacja regulaminu lokaty elektronicznej, a określona przez inwestora ilość środków samoczynnie przelewana jest na rachunek świeżo otwartej lokaty. Oprocentowanie lokat internetowych bywa różne. Tak jak w przypadku tych klasycznych, w dużej mierze zależy od długości trwania umowy o depozyt środków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.