2015/07/01

Rachunki oszczędnościowe w praktyce

Jak działa konto oszczędnościowe?

Rachunek oszczędnościowy jest nieco podobny do zwykłego konta oszczędnościowo – rozliczeniowego. Podstawową różnica jest to, że konta oszczędnościowe przeznaczone są do odkładania środków i ich pomnażania. Z uwagi na to, są one oprocentowane znacznie wyżej niż ROR-y. W zamian za możliwość pomnażania pieniędzy jesteśmy obarczeni troszkę mniejszą elastycznością związaną z dostępem do konta. Oczywiście przez cały czas możemy w dowolnym momencie wpłacać i wypłacać środki finansowe, jednak zwykle przysługuje nam tylko jedna bezpłatna wypłata w miesiącu. Za następne przyjdzie nam zapłacić. Jest to swego rodzaju koszt możliwości trzymania pieniędzy na rachunku, gdzie będą na siebie zarabiać. Warto jednak zauważyć, że takie oszczędzanie jest i tak o wiele bardziej elastyczne niż popularna lokata bankowa. W jej przypadku bowiem nie mamy możliwości dokonywania wpłat i wypłat podczas jej trwania.

Jak zarabiać na rachunku oszczędnościowym?

Inwestycje w konto oszczędnościowe są niezwykle proste. Po otwarciu rachunku każda wpłacona na niego kwota zaczyna generować odsetki. Strategie inwestowania są tu różne. Niektórzy decydują się na wpłatę dużego kapitału początkowego, a następnie nie zwiększają już salda. Inną metodą są cykliczne wpłaty małych kwot. Nieważne jakim kapitałem dysponujemy na początku, lecz ważne jest, że dobre rezultaty przynosi systematyczne oszczędzanie i właśnie do tego dobrym narzędziem jest rachunek oszczędnościowy.

Wybór konta oszczędnościowego

Wybierając rachunek oszczędnościowy warto dobrze przeanalizować rynek. Takie konto jest tym lepsze, im wyższe oprocentowanie posiada oraz w drugiej kolejności - jak często następuje kapitalizacja odsetek. Z uwagi na fakt, że w obecnych czasach niemal każdy bank oferuje konta oszczędnościowe, dobrze jest zapoznać się z możliwie największą liczbą ofert i wybrać tę najlepszą. Poza oczywistymi walorami kont oszczędnościowych warto także sprawdzić tabelę opłat i prowizji, tak aby ewentualne operacje, które będziemy chcieli wykonywać na naszym koncie nie generowały niepotrzebnych kosztów. W dokonaniu decyzji pomóc mogą rankingi kont oszczędnościowych. Są to zestawienia dostępne za darmo w Internecie, które gromadzą i porządkują najlepsze oferty dostępne na rynku. Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki internetowej, aby uzyskać dostęp do takich rankingów i móc bardziej efektywnie analizować możliwości oszczędzania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.