2018/07/02

Ranking kredytów hipotecznych, mieszkaniowych - lipiec 2018

Kredyty mieszkaniowe cieszą się w naszym kraju dużą popularnością. Jest to spowodowane niskimi stopami procentowymi, które wpływają na oprocentowanie kredytów bankowych. Można spodziewać się, że taka sytuacja utrzyma się do początku 2018 roku – ponieważ to wtedy ekonomiści spodziewają pierwszych podwyżek stóp procentowych. Warto także pamiętać, że od nowego roku obowiązuje wyższy wkład własny.

Giełda papierów wartościowych w Warszawie
Atrakcyjne kredyty hipoteczne tylko w złotówkach

Po boomie kredytowym, który miał miejsce w latach 2003-2008, banki wycofały się z oferowania kredytów walutowych. W tej chwili praktycznie niemożliwe jest zaciągnięcie kredytu w obcej walucie. Jest to spowodowane problemami kredytobiorców ze spłatą zaciągniętych zobowiązań m.in. we franku szwajcarskim i euro. Pod wpływem zmian kursowych, kredytobiorcy musieli ponosić coraz większe koszty, a z biegiem czasu, taka osoba nie była w stanie spłacać rat kredytu. Zasada, którą warto przestrzegać w takim przypadku - jest zadłużanie się w walucie, w której się zarabia.

Wyższy wkład własny - rekomendacja KNF

Komisja Nadzoru Finansowego
Wycofanie ofert kredytów walutowych z banków to nie jedyna zmiana na rynku, jaka zaszła na przestrzeni ostatnich lat. Banki – pod wpływem rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego – wprowadziły limity wkładu własnego. Jeszcze do niedawna, jeśli klient chciał zaciągnąć kredyt hipoteczny – nie musiał w ogóle posiadać wkładu własnego. W 2014 roku wkład własny wynosił co najmniej 5%, w 2015 roku – wkład własny wynosił 10%. Każdego kolejnego roku zwiększał się i w 2018 roku obowiązuje 20-procentowy wkład własny. Jednak część banków umożliwia zaciągniecie kredytu wymagając 10% wartości nieruchomości jako wkład własny. Brakujące środki można zabezpieczyć lub wykupić ubezpieczanie od wkładu własnego. Wtedy koszty takiego kredytu wzrosną, ale za to będziemy mogli wnieść mniejszy wkład własny.

Z biegiem czasu coraz ciężej będzie zdobyć finansowanie na zakup mieszkania. Dodając do tego oczekiwania co do przyszłych podwyżek stóp procentowych, już nie długo kredyt hipoteczny może okazać się o wiele droższy niż w tej chwili. Zwłaszcza, jeśli weźmie się pod uwagę to, że w najbliższych latach inflacja oraz stopy procentowe będą rosły.

W celu ułatwienia wyboru najlepszej oferty kredytu hipotecznego, stworzyliśmy ranking aktualnych ofert polskich banków. Poniżej prezentujemy zestawienie wraz z analizą najlepszych propozycji kredytów mieszkaniowych dostępnych obecnie na naszym rynku.


Wybierz najtańszy kredyt hipoteczny - ranking ofert lipiec 2018
  Kredyt "Własny kąt" hipoteczny w PKO BP
 • Rodziny wielodzietne mogą liczyć na preferencyjne warunki
 • Możliwość obniżenia marży dla posiadaczy ROR w PKO
 • Finansowanie do 90% wartości nieruchomości
 • Maksymalny okres kredytowania - 35 lat
 • Możliwość przeznaczenia do 25% wartości kredytu na dowolnie wybrany cel
Sprawdź szczegóły oferty PKO BP


Kredyt mieszkaniowy w Citi Handlowym
 • Niskie RRSO – Przykład: okres kredytowania 21 lat, kwota kredytu 375 000 zł, RRSO 3,84%;
 • Finansowanie do 80% wartości nieruchomości
 • Okres kredytowania nawet do 30 lat
 • Maks. kwota kredytu to 6 mln zł
 • Szybka decyzja kredytowa

Sprawdź szczegóły oferty Citi Banku


 Kredyt hipoteczny w Millennium Bank
 • 0% prowizji w promocji
 • Okres kredytowania to maksymalnie 35 lat
 • Niższa marża o 0,5% dla posiadaczy konta i aktywnych użytkowników karty debetowej
 • Akceptacja wielu różnych źródeł dochodu
Sprawdź szczegóły oferty Millennium Bank
Przeciętne oprocentowanie kredytów hipotecznych waha się w okolicach 4% (marża banku + stawka WIBOR 3M/6M). Jest to oprocentowanie nominalne w skali roku. Marże banków w przypadku najlepszych ofert mieszczą się w granicach 1,7-2,5%. Do tego należy doliczyć prowizję za udzielenie kredytu. Prowizja jest pobierana jednorazowo i w skrajnych przypadkach może wynieść 5% wartości kredytu (banki oferują także kredyty bez prowizji, co wiąże się jednak z np. wyższą marżą). Banki do kredytu mieszkaniowego często oferują inne produkty - np. sprzedają ubezpieczenie, na wypadek zdarzeń losowych, które mogą spowodować problemy ze spłatą zobowiązania. Najlepszym rozwiązaniem, aby sprawdzić czy dany kredyt jest drogi czy tani - jest porównanie RRSO czyli Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania. Prawo nakłada obowiązek na banki podawania w każdej umowie kredytowej wartości RRSO. Wskaźnik ten pokazuje orientacyjnie, ile wyniosą koszty odsetkowe w ciągu roku od danego kredytu. Warto także pamiętać, że warunki kredytu, w tym koszty, zależą w największej mierze od indywidualnej oceny zdolności kredytowej kredytobiorcy.


Na jakie aspekty zwrócić uwagę wybierając ofertę kredytu mieszkaniowego?

 • RRSO – jest to procentowe wyrażenie sumy wszystkich kosztów kredytu hipotecznego. Na tej podstawie możemy policzyć ile wyniosą całkowite koszty kredytu w ciągu roku (wyrażane w punktach procentowych)
 • Wysokość wkładu własnego – w 2018 roku wynosi 20%. Ustawowo wymaga się przynajmniej 10% wkładu własnego od wartości nieruchomości. Brakujące środki można pokryć wykupując ubezpieczenie lub ustanawiając zabezpieczenie. Banki często podają wartość LTV (Loan to Value) np. 80% - oznacza to, że bank wymaga 20% wkładu własnego (100%-LTV=wkład własny).
 • Okres kredytowania – czyli czas, przez który będziemy obciążeni kredytem hipotecznym. Im krótszy okres, tym lepiej, ponieważ koszty odsetkowe kredytu będą niższe. Z kolei, jeśli zadecydujemy się na krótszy czas kredytowania, miesięczna rata kredytu będzie wyższa. KNF rekomenduje bankom udzielanie kredytów hipotecznych na okres 25-30 lat – w zależności od wieku kredytobiorcy. KNF odradza udzielania kredytów powyżej 35 lat, dlatego jest to w tej chwili maksymalny zalecany okres, na jaki przyznawane są kredyty mieszkaniowe. 
 • Maksymalna kwota kredytu – zależy od wartości nieruchomości oraz od zdolności kredytowej kredytobiorcy. Obecnie banki udzielają kredytu do maksymalnie 90% wartości nieruchomości (LtV) – przynajmniej 10% musi pokryć kredytobiorca. Zdolność kredytowa zależy przede wszystkim od wysokości naszych dochodów netto – banki używają wskaźnika DtI (Debt to Income) – który nie może być wyższy niż 30%. W praktyce oznacza to, że miesięczna rata kredytu nie może wynieść więcej niż 1/3 naszego wynagrodzenia netto (odliczając inne zobowiązania). Banki różnie traktują rodzaje źródeł dochodów, a także uwzględniają wiele innych czynników przy określaniu zdolności kredytowej – np. liczba dzieci, wiek, wartość majątku, rodzaj umowy o pracę.
 • Wcześniejsza spłata kredytu – banki w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu mogą zażądać prowizji sięgającej nawet 3% od kwoty nadpłaty. 
 • Waluta kredytu mieszkaniowego – obecnie kredyty w obcej walucie udzielane są osobom, które posiadają wysokie, trwałe dochody w walucie kredytu. Oferty kredytów we frankach szwajcarskich czy euro zostały praktycznie wycofane z rynku. 
 • Dodatkowe produkty finansowe oferowane w ramach kredytu - banki udzielając kredytu, zmuszają kredytobiorców do skorzystania z innych usług finansowych w danym banku. Często wymagane jest otworzenie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub skorzystanie z oferty karty kredytowej.

 

Od czego zależy nasza zdolność kredytowa? 

 

Na zdolność kredytową ma wpływ kilka czynników. Przede wszystkim zależy od wysokości naszych dochodów oraz od posiadanych zobowiązań. Jednak proces oceny zdolności kredytowej przez banki jest bardzo złożony i wpływ na to mogą mieć najróżniejsze aspekty - wszystko zależy od banku i konkretnego przypadku kredytobiorcy.

Najważniejsze czynniki wpływające na zdolność kredytową:
 • Wysokość dochodów
 • Inne zobowiązania finansowe wymagające spłaty
 • Wartość posiadanego majątku
 • Wartość nabywanej nieruchomości
 • Rodzaj kredytu
 • Okres kredytowania
 • Wysokość kwoty kredytu
 • Historia kredytowa
 • Forma zatrudnienia
 • Wielkość rodziny
 • Wiek kredytobiorcy

Więcej informacji i porad na temat kredytu hipotecznego znajdziesz na serwisie oferty-kredytow.com

 

Pełny ranking kredytów hipotecznych - lipiec 2018

 

Poniżej przestawiamy pełne zestawienie ofert dostępnych aktualnie na rynku. Poddaliśmy dokładnej analizie ofertę produktową 15 największych polskich banków. Analizując poszczególne propozycje zwracaliśmy szczególną uwagę na najważniejsze cechy charakterystyczne poszczególnej oferty, w tym m.in.:
 • maksymalny okres kredytowania,
 • maksymalną wartość kredytu (jako procent wartości nieruchomości),
 • wartość prowizji,
 • wysokość marży banku.
Wyniki naszej analizy prezentujemy w poniższej tabeli.

Ranking kredytów hipotecznych - lipiec 2018


Nazwa banku Max okres kredytowania Max wartość kredytu Prowizja banku Wysokość marży
Alior Bank do 30 lat do 80% wartości nieruchomości 2,00% – 5,00% 2,49%* - 4,70%
Bank Pocztowy do 35 lat do 80% wartości nieruchomości 0,00% – 3,50% 1,30% - 3,50%
BGŻ BNP Paribas do 35 lat do 85% wartości nieruchomości 0,00% – 4,00% min. 1,75%
BOŚ Bank do 35 lat do 90% wartości nieruchomości 1,75% – 3,00% 1,29% - 2,70%
BZ WBK do 30 lat do 90% wartości nieruchomości 0,00% – 2,50% 1,79% - 2,59%
Citi Handlowy do 25 lat do 80% wartości nieruchomości 0,00% – 4,00% min. 1,44%
Credit Agricole do 35 lat do 80% wartości nieruchomości 0,00% – 3,00% 1,80% - 3,20%
Deutsche Bank do 35 lat do 90% wartości nieruchomości 0,00% lub 3,00% 1,80% - 3,64%
Eurobank do 30 lat do 90% wartości nieruchomości 0,00% – 3,00% 1,89% - 3,09%
ING Bank Śląski do 35 lat do 80% wartości nieruchomości 0,00% – 1,90% 1,69% - 2,50%
mBank do 35 lat do 90% wartości nieruchomości 0,00% – 4,00% ustalana indywidualnie
Millennium do 35 lat do 90% wartości nieruchomości 0,00% 2,50% - 2,80%
Pekao S.A. do 30 lat do 90% wartości nieruchomości 1,99% – 2,49% ustalana indywidualnie (od 1,90%)
PKO BP do 35 lat do 90% wartości nieruchomości 0,00% – 3,50% ustalana indywidualnie (od 1,30%)
Raiffeisen Bank do 30 lat do 90% wartości nieruchomości 0,00% lub 2,00% 1,89% - 2,49%

  Brak komentarzy:

  Prześlij komentarz

  Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.